İzmir'e Çamur yağacak! İzmir'e Çamur yağacak!

AK Partili meclis üyelerinin ret oyu verdiği ilgili gündem maddesi CHP’li üyelerin ‘kabul’ oyu ile meclisten geçerken açıklamalarda bulunan Başkan Tugay, “. İnşallah sizlerle birlikte önümüzdeki aylarda yıllarda bunları daha da arttırarak devam edeceğiz. Benim vaatlerimi insanlara iletirken söylediğim bir şey varı; Altından kalkamayacağımız yüklere sokmayalım belediyemizi aşama aşama daha iyiye gidecek şekilde çalışalım” dedi

İzmir Büyükşehir Belediyesi Nisan ayı olağan meclisinin 2’inci oturumunu gerçekleştirdi.

Kültürpark’ta yer alan meclis toplantı salonunda gerçekleştirilen oturuma Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay başkanlık yaptı.

Meclisin gündeminde ise başkanlık makamı tarafından meclis gündemine getirilen su  ve emekliler ve anneler önerilerinin görüşülmesi yer aldı.

ANNE KART’A OY ÇOKLUĞU
Yapılan incelemeler çerçevesinde yardım alması uygun görülen 0 - 4 yaş ( 0-48 ay ) arası çocuğu bulunan annelerin çocukları ile birlikte sosyal hayatta daha aktif yer alabilmesi için İzmir Büyükşehir Belediyesine bağlı tüm toplu taşıma araçlarında çocukları yanında iken kullanabileceği aylık 60 kontör yüklü Anne Dayanışma Kartı verilmesi önerisi ise Hukuk, Plan ve Bütçe Komisyonu tarafından oy çokluğu ile kabul edildi. Verilen öneriye AK Partili üyeler ‘ret’ oyu verirken, ret kararların gerekçesi olarak “Anne dayanışma kartı hakkında komisyona sevk edilen önerge mevcut hakları azaltan bir önergedir. Bu nedenle Adalet ve Kalkınma Partisi Grubu adına red oyu kullanıyoruz”

SEVİL: SİSTEM KENDİ MAĞDURUNU YARATIYOR
Ret verme kararı hakkında konuşan AK Parti Meclis Üyesi  Burçin Kevser Sevil, “Bu İzmir basınında büyük yankı uyandırdı. Çok yeni bir vaatmiş,  dünya yeniden keşfedilmiş gibi bir algı oluşturuldu. Geçen dönemin meclis üyesi olarak söylemek isterim ki zaten bu İzBB'nin var olan uygulamasıdır. 2019-2024 yılları arasındaki meclis üyeleri tarafından verilmiş karardı. Bir önceki dönemde  uyguladığımız  sistem 0-5 yaş  arası çocuğu olan ve kriterleri karşılayana nelerdi. Bunun 0-4 yaşa indirildiğini ördük.Bununla birlikte değişiklik, uygulanan sistemde 10 konter veriliyordu bu 60 kontöre çıakrılsın önerisi verildi.Bizim ret vermemizdeki gerekçe; Bu şehirde sosyal yardıma ihtiyacı olan aileler ve çocuklar var. Bizim amacımız çocukların anneleri ile seyahat edebilmelidir. Geçen ay çocuğu 5 yaşına girmiş anne, geçen ay 10 kontör olsa da kullandı.Ancak bu kadar geçerse önümüzdeki ay 5 yaşındaki anne bundan yararlanamayacak. Sistem burada kendi mağdurunu yaratıyor. Biz diyoruz ki böyle olmasına gerek yok. Ancak verilmiş hakkı insanların elinden almayalım, maliyet hesabından daha uygun hesaba gidelim 60 değil 40 kontör uygulayalım" dedi.

TUGAY: İYİYE GETİRECEK ŞEKİLDE ÇALIŞALIM
Söylemlere yanıt veren Başkan Tugay, "Daha önceki uygulamayı kaldırmıyoruz. 5 yaşındaki çocuğu olanlar a10 kontör veriyoruz. Birde 0-4 yaş arasına 60 kontör verdiğimiz ek bir uygulama çıkarıyoruz. Daha önce aldığımız kararlar geçerli biz bunu geliştirdik. İnşallah sizlerle birlikte önümüzdeki aylarda yıllarda bunları daha  da arttırarak devam edeceğiz. Benim vaatlerimi insanlara iletirken söylediğim bir şey varı; Altından kalkamayacağımız yüklere sokmayalım belediyemizi aşama aşama daha iyiye gidecek şekilde çalışalım" dedi.

YILDIZ: 5 YAŞ İÇİN KONTÖR SAYISI ARTMALI
AK Parti Grup Başkanvekili Hakan Yıldız eşitliğin sağlanması gerektiğini belirtirken, “Meclise verdiğiniz bilgi ile bürokratların komisyona verdiği bilgi arasında büyük bir çelişki var.Kiraz ve Ödemiş'teki bir anneye 10 kontör verdiğinizde zaten bunu almak için bir yol kat ediyor aldığında da elinde dönerken kontör olmuyor. Dediğiniz gibiyse 5 yaş içinde kontör sayısının artması gerekiyor.

BEN VAADİMİ YERİNE GETİRİYORUM
Son olarak tekrar konuşan Tugay, “Ben vaadimi yerine getiriyorum. İzmir halkı beni seçti.Belediyeyi ekonomik olarak zora sokmayacak şekilde idare etmemiz lazım. İlerleyen günlerde daha da iyileşecektir” dedi.
 

Editör: Tutku İç