HABER/BURCU TUNÇ
Üretici için de 2023 yaz sulama sezonu öncesi barajlardan müjdeli haberler geldi. Mart ayı ile birlikte başlayan bahar yağmurları, hem yeraltı hem de yer üstü su seviyelerini olumlu etkiledi. İzmir, Manisa ve Uşak’taki toplam 20 barajın ortalama su seviyesi yüzde 29,8 den yüzde 42,8’e çıktı. Barajlardaki doluluk oranı ortalama 13 puan arttı.
EN YÜKSEK DOLULUĞA ULAŞAN BARAJ BADEMLİ BARAJI
Son verilere göre ise Tahtalı Barajı’nda su seviyesi şu anda yüzde 40’a civarında ve Barajda 131,7 milyon m3 su bulunuyor. Balçova Barajı’nda ise doluluk oranı yüzde 55,6, İzmir’e yılda 59 milyon m3 içme ve kullanma suyu temin eden Gördes Barajında ise yaklaşık 55 milyon m3 su bulunuyor. Ayrıca DSİ 2. Bölge Müdürlüğü sorumluluk sahasındaki 20 baraj içerisinde en yüksek doluluk oranına ulaşan baraj ise yüzde 99.3 ile Ödemiş Bademli Barajı. Küçük Menderes Ovası’nda yaklaşık 120 bin dekar araziye can suyu veren Beydağ Barajı’nda ise 25,7 milyon m3 su bulunuyor.
SUYUMUZ SINIRSIZ DEĞİL
Ancak bu çerçevede su sınırsız bir şey değil. Üreticiler de suyu daha dikkatli kullanmalı. İsraf etmemeli. Vahşi sulama yerine çok daha az suyun kullanıldığı damlama sistemine geçmeli. Vatandaş ise gereksiz su israfı yapmamalı. Suyun etkin ve doğru biçimde kullanılması halinde su sıkıntısı olması ihtimali de azalacaktır.

Editör: Tutku İç