İzmir'de 'ek iş' dolandırıcılarına darbe! İzmir'de 'ek iş' dolandırıcılarına darbe!

İzmir Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (İZSU) Haziran ayı olağanüstü Genel Kurul oturumunu gerçekleştirdi.
İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Altan İnanç oturuma başkanlık yaptı.

YÜZDE 45 ZAM KARARI!
Olağanüstü oturumda su zammı gündeme geldi. Buna göre kentte kullanılan su oranına 1 Temmuz 2024’ten itibaren geçerli olacak şekilde suya yüzde 45 oranında zam yapılacağı öğrenildi.

İlgili önerge AK Parti ve MHP grubunun ret oylarına karşı CHP'li üyelerin evet oyu sonrası çok çokluğuyla kabul edildi.

TEKİN: KABUL EDİLEBİLİR OLMASI LAZIM
Söz alan AK Parti Meclis Üyesi Ercan Tekin giderlere dikkat çekerken, “Bu yapılan zammın nedenleri var. Gelir artışları ile gideri dengelemeye çalışırken, giderlerin düşürülmesini öncelik olması gerektiğini düşünüyoruz. İZSU bütçesi yıllardan beri eksik ve hatalı yapıldı. Biz de kürsüden bunu dile getirdik. Öngörülemeyen şeylerin olduğu, zam noktasına gelindiğini söylüyorlar bize. Bir plan yaparken öngörerek oluşturursunuz. Cemil Bey indirim kararı alırken biz 'zam yolda' demiştik. Kendisi bize Türkiye'deki en ucuz su veren şehirlerden biri olma vaadini vermişti 2 yıl içinde. Biz bu vaadini sonuna kadar destekleyeceğiz. Ancak maalesef gördüğümüz şu anki ortamda, komisyonda dedik ki karşı değiliz ancak plan ve bütçe çalışması yaparsın bir öngörünüz olur. Ancak bunların kabul edilebilir seviyede kalması lazım. 0-4 metreküp aynı fiyatta kaldı biz de buna doğru dedik” ifadelerini kullandı.

BOZTEPE: KAYIP KAÇAKLAR BİTİRİLSEYDİ… 
AK Parti Meclis Üyesi Hüsnü Boztepe ise kayıp kaçak oranlarına vurgu yaparak, “İzBB Başkanı Cemil Tugay adayken suda indirim yapacağını belirterek İzmirli seçmene vaatte bulunmuştu. Göreve gelir gelmez bir indirim yaptı. Bugün de yüzde 45 gibi bir bindirim yaptı. İZSU Genel Kurulu Bütçesi geçen yıl Kasım ayında yapıldı.  Aradan 6 ay geçmiş. 6 ay içinde ülkemize baktığımızda dolarda ve akaryakıtta ve diğer birçok alanda bu şekilde ciddi zam olmadığını görmekteyiz. İZBB’de geçen dönem en çok konuştuğumuz konu: körfez kokusu. Göreve gelir gelmez Ali Hıdır Köseoğlu, bu kentin koku sorununu gidermeye çalıştı.Dün kordonda oturan arkadaşlarla konuştuk kokunun yavaş yavaş başladığını görmekteyiz. Hep söyledik. İzmir’de kayıp kaçak oranı çok yüksek. 5 yıl boyunca biraz azalma oldu ancak kaçak oranları ortadan kaldırılırsa 2-3 yıl suya zam yapmadan kentlilere ucuz ve indirimli suyu satabiliriz. Belediye seçimlerinin 3'üncü ayındayız ve devasa bir zam yapılıyor. Büyükşehir belediye başkanımız geçen açıklamasında bana güvenin diyordu. Kendisine güvenmek, sözünün arkasında durmasını istiyoruz. Bu kentte yaşayanlar, bu kenti seçmenleri yavaş yavaş kendisine güven duyulamayacağını görecektir. Bu kenti daha başlar başlamaz Karşıyaka gibi büyük bir borç batağında bırakan bu kentten gidecektir Cemil Tugay. Ben geçmişte Tunç Soyer’e demiştim. Bugün aynı şekilde Karşıyaka’ya büyük bir borç batağında bırakarak, Karşıyaka’da alınan arsayı alarak oranın borcunu kapatmaya çalışıyor. Peki Büyükşehir Belediyesi’ni kim kurtaracak?” diye konuştu.

İNANÇ: TASARRUF GENELGESİ YAYINLANDI
Başkan Vekili Altan İnanç ise yapılan zammın kabul edilebilir olduğunu belirtirken, “Bu meclis ilk meclis toplantısında 0-4 metreküp su kullanan yurttaşlarımın tarifesi yüzde 25 indirim yapmıştır. Bugün 0-4 metreküp su kullanan vatandaşlara uygulanmayacak.  Sayın Belediye başkanımızın söylediklerinde şaşma yoktur. 2 yıl içinde İzmir ve İzmir halkı, Türkiye ortalamasının çok altında suyu kullanan yurttaşlarımızdan olacak. Yapılan zam oranını tefe tüfe ortalamasını neredeyse yarı yarıya altında olduğunu dikkatinize sunmak isterim. Ülkemizdeki ekonomik soruna sığınacak değilim. Ancak devletimizin her alanda tasarruf genelgesini yayınladığını belirtmek isterim” dedi.
 

Editör: Tutku İç