İzmir’de “90 dakika” dönemi başlıyor İzmir’de “90 dakika” dönemi başlıyor

Yaz aylarında daha da yükseliyor. Büyükşehir Belediyesi olarak gereken önlemler almak için özen ve hassasiyet gösteriyoruz. Büyükşehir Belediyemizin kritik noktalarda 62 itfaiye hizmet binası mevcut. Kent genelinde yaşanabilecek olumsuzluklara karşı bu noktalarda arkadaşlarımız hazır durumda” dedi. 
Çiğli’de yer alan İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi (İAOSB) İtfaiye Binası’nın temel atma töreni gerçekleştirildi. Törene İzmir Büyükşehir belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay katıldı. Katılımcılar arasında Çiğli Belediye Başkanı Onur Emrah Yıldız, Bergama Belediye Başkanı Tanju Çelik, Gaziemir Belediye Başkanı Ünal Işık, iş insanı Mustafa Karabağlı yer aldı.
KRİTİK NOKTALARDA 62 İTFAİYE HİZMET BİNASI MEVCUT
75 milyon TL’lik yatırımla gerçekleştirilen binanın açılışında konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay, “Son 4 yılda gerek insan eliyle gerek doğal sebeplerden İzmir’de 46 binin üzerinde yangın çıkmış. Yaz aylarında daha da yükseliyor. Büyükşehir Belediyesi olarak gereken önlemleri almak için özeni ve hassasiyeti gösteriyoruz. Büyükşehir Belediyemizin kritik noktalarda 62 itfaiye hizmet binası mevcut. Kent genelinde yaşanabilecek olumsuzluklara karşı bu noktalarda arkadaşlarımız hazır durumda.
İtfaiye erlerimiz ciddi eğitimlerden ve sınavlardan geçerek hazırlanıyor. Ülkemizin seçkin kurumlarından bir tanesi İzmir İtfaiyesi’dir. Huzurlarınızda itfaiyemizde görev yapan son zamanlardaki yangınlarda cansiperane mücadele eden arkadaşlarımıza, itfaiye erlerimize bir kez daha teşekkür ediyorum. Akıllı ihbar sistemimiz var. Güncel sorunlarımızdan biri olan orman yangınlarımızın tespiti ve hızlı müdahalesi için çalışıyorlar. 4 yüksek çözünürlüklü sabit kamera ve görüntü işleminde takip yapmaktalar. Yangınla mücadele amacında orman köylerinde erken müdahale için 387 adet faal su tankeri bulunuyor. Köy halkına bu ideallerle ilgili bilinç artırıcı eğitimler veriyoruz. Arama ve kurtarma dernekleriyle de iş birliği halindeyiz 29 dernekle işbirliğimiz mevcut” ifadelerini kullandı.
Tugay sözlerine şöyle devam etti:
“İtfaiye hizmet binalarımızın sayısını artırmaya çalışıyoruz. Dikili’de bir projemiz var. Tire’de proje tamamlandı, final aşamasında. Kınık’ta proje devam ediyor. Kemalpaşa, Karaburun, Kemalpaşa, Beydağ ve Balçova itfaiye hizmet binalarımızın sayısını artırmak için çalışmalar yaptığımız bölgelerden bazıları. Daha dirençli İzmir için önlemler alırken projeler üretmek çok önemli. Birlikte yaşadığımız şehir için sizler için adım atmaktan mutluluk duyuyoruz. Atatürk Organize Sanayi bölgeleri ile Büyükşehir arasındaki protokollerde bu 7’inci. 6 bin 240 metrekare, 600 firma, 50 bin çalışanla şehrimizin, ülkemizin gururu olan sanayi bölgelerinden birisidir. Eğitim birimleriyle, personelinin yer alacağı özel tesislerle gurur duyulacak bir hizmet binası olacak. İlk etapta 32 personelimizi alacağız”
YILDIZ: HER FABRİKA BİR KALEDİR
Çiğli Belediye Başkanı Onur Emrah Yıldız yaptığı konuşmada belediye başkanlığına seçildikten sonra ilk açılışını yaptığını söyleyerek,” Kurucu liderimizin de dediği gibi her fabrika bir kaledir. Bu kaleleri yaşatmak Büyükşehir başta olmak üzere ilçe başkanlıkları olarak alt- üst yapı olarak ne yapmamız gerekiyorsa yapmaya talibiz. Atatürk Organize Sanayi Bölgesi, ülkenin dış ticaret açığını kapatmakta çok büyük önem taşıyor. Olası yangınlara karşı çok güzel bir tesis kazanıyoruz. Çiğlili tüm hemşehrilerim adına teşekkür ediyorum” dedi.

Editör: Gülçin Kargaoğlu