İzmir’de ulaşım can damarlarından olan metro ve tramvaydaki greve saatler kala gerçekleşen son TİS masasında da uzlaşı çıkmadı. Her gün 400 bine yakın İzmirlinin, işe, hastaneye giderken kullandığı metro ve tramvayda seferler bu sabah itibari ile durdu.

 İzmir Büyükşehir Belediyesi şirketlerinden İzmir Metro AŞ ve işveren sendikası SODEM-SEN ile metro ve tramvayda çalışan işçilerin örgütlü olduğu Türk-İş'e bağlı Demiryol-İş Sendikası arasında yürütülen toplu iş sözleşmesi görüşmeleri tıkanmış sendika 31 Temmuz sabahı greve çıkacağını ilan etmişti.

Greve saatler kalan işçi ve işveren tarafı İzmir Metro Genel Müdürlüğü’nün Halkapınar’daki ana binasında tekrar bir araya geldi. Hem işçiler hem de İzmirliler açısından kritik olan görüşmede kalan 11 madde masaya yatırıldı.  Taraflar şimdiye kadar uzlaşılamayan iş süreleri, iş riskleri, grup ücretleri, yeni işe alınacakların ücretleri gibi maddelerde de yine anlaşmaya varamadı. 

625 metro ve tramvay işçisini ilgilendiren görüşmelerde sendika 725 TL günlük yevmiye ücreti talep ederken İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin son teklifi sendika tarafından işçilere soruldu. Verilen arada Büyükşehir Belediyesi’nin son teklifi Metro Genel Müdürlüğü’nde bekleyen işçilere aktarıldı ancak bu talep işçilerin çoğunluğu tarafından kabul edilmedi.

BAŞKAN GİRAL: HODRİ MEYDAN!
Görüşmeler sonrası işçilere açıklamada bulunan Şube Başkanı Hamdullah Giral “Haklı taleplerimiz karşılık bulmadığından daha önce aldığımız grev kararını hayata geçiriyoruz. Son dakikaya kadar elimizi uzattık, kapımızı açık tuttuk. Grev kararını assak bile yine de kapımız açık. Yeter ki emekçinin emeğinin karşılığını verin. Elimizi her zaman uzatıyoruz. İşte hodri meydan! Bizi bu grev kararını uygulamak zorunda bırakanlar artık düşünsün.” dedi.

SENDİKA NE İSTEDİ, BÜYÜKŞEHİR NE ÖNERDİ?
Şube Başkanı Hamdullah Giral, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin teklif ettiği ve sendikanın talep ettiği ücretlerle ilgili işçilere şu açıklamayı yaptı:

Birinci altı ay birinci grubumuza brüt yevmiye ücreti 575 TL, ikinci grubumuza 547 TL, üçüncü gruba 522 TL, dördüncü gruba 500 TL önerdiler. İkinci altı ay için birinci grubumuza 640 TL, ikinci grubumuza 607 TL, üçüncü gruba 577 TL, dördüncü gruba 550 TL önerdiler. İş riski için birinci grubumuza 1125 TL, ikinci grubumuza 1125 TL, üçüncü gruba 840 TL, dördüncü gruba 550 TL teklif ettiler. İş riski 2 için de birinci grubumuza 27 TL, ikinci grubumuza 27 TL, üçüncü gruba 27, dördüncü gruba 27, sürücülere 30 artı 30 TL, ayrıca temizlik görevlisi arkadaşlara günlük 3,5 TL koku primi önerdiler. 1 Ağustos’tan sonra sosyal kalemlere enflasyon farkı verilecek. Söyleyeceğim brüt ve net ücretlerde yol, yemek, gece çalışma ücreti, eğitim, ve izin yardımı da dahil değil. Evli bir çocuklu 10 yıllık çalışan için orta grupta bizim talebimiz ikramiyesiz 24 bin 500 TL, ikramiyeli 29 bin 500 TL idi. Son teklifleri ikramiyesiz 19 bin 300 TL, ikramiyeli de 23 bin TL. Bu birinci altı ay için geçerli.  En altı grupta ise birinci altı ay talebimiz yüzde 15 vergide 22 bin 500 TL idi, ikramiyeli 27 bin 500 TL idi. Büyükşehir'den Gelen teklif 17 bin 500 TL, ikramiyeli 21 bin 250 TL.

SEFERLER DURDU
Anlaşma sağlanamaması üzerine sendika tarafından alınacak grev kararı hayata geçirilecek. 31 Temmuz Pazartesi günü sabah saat 05.00'dan itibaren kent içi ulaşımın can damarını oluşturan metro ve tramvay seferleri durdu. Metro Genel Müdürlüğü'ne ve tüm istasyonlara grev pankartları işyerlerine asıldı
ANA TALEP EŞİTLİK
Sendika kök ücretlerde istediği artışın yanı sıra sonraki altı aylarda enflasyon artı yüzde 5 refah payı oranında zam, ikramiyelerin 112 günden 125 güne çıkarılmasını talep ediyor. Sözleşmede ilk defa raylı sistem ikramiyesi, kıyafet yardımı, bayram harçlığı, taşınma yardımı, yeraltı tazminatı gibi taleplerde yer alıyor.

400 BİNDEN FAZLA İZMİRLİ KULLANIYOR
Fahrettin Altay ile Bornova Evka-3 arasındaki 20 kilometrelik hatta hizmet veren İzmir Metro, 17 istasyondan oluşuyor. Karşıyaka Tramvayı olarak anılan 8,8 kilometrelik Ataşehir-Alaybey hattı 14 durak. 12,6 kilometrelik uzunluğundaki Konak Tramvayı olarak bilinen Halkapınar-Fahrettin Altay hattı ise 19 duraktan oluşuyor. Her iki hat günde 400 bine yakın İzmirliye hizmet veriyor.