İzmirlilerin sıklıkla ve severek tükettiği bazen kahvaltıların sultanı bazen de günün bir öğünü olan gevrek 10 TL oluyor.

20 Nisan’da fiyatı 5 liradan 7 liraya yükseltilen gevrek, yarından itibaren 10 liraya satılacak. 112 gün sonra yeniden zamlanacak garibanın en ucuz besin kaynağı da artık cep yakacak.

Fakir fukaranın en ucuz besin kaynağı olarak bilinen gevrek, 112 gün sonra yeniden zamlandı. İzmirliler, yarından itibaren gevrek için 10 lira ödemek zorunda kalacak.

19 Nisan’da 5 lira olan gevreğin fiyatı 7 liraya yükseltilmiş, yeni tarife 20 Nisan’dan itibaren uygulanmaya başlamıştı. Aradan geçen 3,5 aylık sürecin sonunda, artan akaryakıt, işçilik, un, yağ fiyatlarına gelen zamlar gerekçe gösterilerek gevreğe yeniden zam istendi.İzmir Gevrekçiler Odası’nın talebini değerlendiren İzmir Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği, gevreğin fiyatının 7 liradan 10 liraya çıkmasına onay verdi.

BOYOZ ve POĞAÇA 10, KUMRU İSE  25 LİRADAN SATILACAK

Buna göre yarından itibaren gevrek, sade boyoz, poğaça, yumurta, peynir, sade açma 10 liradan satılacak. Peynir, domates, biberli kumrunun fiyatı 25 lira oldu.

Domatesli kaşarlı poğaça 15 liradan, içli boyoz da aynı fiyattan sunulacak.

Editör: Gülçin Kargaoğlu