İzmir Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Mesut Güleroğlu, konut kredisi limitlerinin düşük, faiz oranlarının yüksek olması sebebiyle emlak sektöründe işlerin bıçak gibi kesildiğini belirterek, “Dört aydır iş yapamıyoruz. 1+1 evin bile 1,5 milyon lira olduğu dönemde bankalar 250 bin lira kredi veriyor. 350 iş kolunu bünyesinde barındıran bizim sektör, hiç bu kadar zor duruma düşmemişti” dedi.
Son iki yıl içerisinde konut fiyatları, tahminlerin ötesinde artarken, İzmir’de konut satışlarının son dört ayda yok denecek kadar azaldığı ortaya çıktı. Satılık çok sayıda konut olmasına rağmen talebin neredeyse yok noktasında olduğunu belirten İzmir Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Mesut Güleroğlu, “Talep yok, fiyat artmıyor, düşmüyor da… Burada garip bir şey var. 34 yıldır bu işi yapıyorum, hiç bu kadar kötü bir dönem yaşadığımızı hatırlamıyorum” ifadesini kullandı.

250 BİN LİRALIK KONUT KREDİSİNİN HİÇBİR ANLAMI YOK
Konut satışlarının durgun seyretmesini yorumlayan İzmir Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Mesut Güleroğlu, “Evet; konut satışları durdu. Neden? Hem yüksek faiz, hem de kredi limitlerinin çok düşük kalmasından” dedi.
Bu durağanlığın 350 iş kolunu bünyesinde barındıran gayrimenkul sektöründe iş yapamamasına sebep olduğuna vurgu yapan Güleroğlu, şu değerlendirmelerde bulundu: “Emlak satışlarında inanılmaz bir düşüş var. Bankalar, konut kredi limitlerini çok aşağıya çektiler. 250 bin lira konut kredisi neye yarar? Ayrıca konut kredileri yüzde 2,5’tan başlıyor, yüzde 3, hatta yüzde 4 faiz uygulayan bankalar var. Bu şartlarda 1+1 konut almak isteyenin cebinde 1 milyon 250 bin lira olması lazım. 250 bin liralık konut kredisi anlamsız kalıyor. Gayrimenkul sektörü, yaklaşık dört aydır iş yapamıyor. Hepimiz oturuyoruz, cepten yiyoruz. İnsanlar konut almak için bir hamle yapamıyor, çünkü ekonomik şartlar konut almalarına uygun değil.”

TALEP OLMAYAN ÜRÜNÜN FİYATI DÜŞER AMA EMLAKTA DÜŞMÜYOR
Emlak kredi oranlarının son 1,5 ayda bir hayli yükseldiğini, zaten tıkanmış olan sektörün tamamen çalışamaz hale geldiğini anlatan Başkan Güleroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: Elimizde yeterince satılık konut var. Konut almak için niyetlenen de var, ama alan yok. Konuta talep artmıyor, fiyatlar da artmıyor ama düşmüyor da… Oysa bir ürüne talep yoksa, onun fiyatı düşer. Bu kural, konutlar için geçerliliğini yitirmiş görünüyor. 34 yıldır bu işi yapıyorum, hiç bu kadar kötü bir dönem görmedik. Fiyatların düşeceğini hiç zannetmiyorum. Bunca yıldır sektörün içinde olduğum için, bugüne dek emlak fiyatlarının hiç geriye geldiğini görmedim.
Cebinde parası olan, doları, eurosu olanlar bugün için konut alarak yatırım yaparsa, bu işten çok kazançlı çıkar.”

Editör: Tutku İç