İzmir Fırıncılar Odası ve İzmir Ticaret Odası’nın aldığı karar sonrasında kentte 200 gram ekmek 7 TL olmuştu. İzmir Pide Gevrek İmalatçıları Esnaf Odası ise gevreği 10 TL’den satma kararı almıştı.
Kent merkezinde bazı fırınların 200 gram ekmeği 10 TL’den sattığı belirtildi. Ekmeğin satış yerlerine fırınlardan 5,5 TL’den geldiği ve ekmek satan yerlerin fiili zammı yapabilmesi için çok büyük kira ve fatura giderleri gerektirdiği belirtildi.
Bazı fırınların gevreği 12 TL'ye sattığı ifade edildi.

Asgari ücretin yüzde 150’sini aşamayacak SGK o başvuruları doğrudan reddedecek Asgari ücretin yüzde 150’sini aşamayacak SGK o başvuruları doğrudan reddedecek


FIRINCILARDAN ZAMDAN ÇEKİNİYOR
Bir fırında işletmecilik yapan kişi ise ekmekteki en küçük bir zammın müşteri kaybındaki etkisinin çok fazla olduğunu dile getirerek, "Halk Ekmek'te 2 TL daha ucuz diye mesafe fark etmeksiniz bizim müşterilerimiz oraya gidiyor. Her sene zam olduğu zaman en az iki ay müşterilerimizin bu fiyata alışma süreci oluyor ve müşteri kaybı yaşıyoruz. Bir noktada zamlar bizi olumsuz etkiliyor" dedi.
Son olarak İstanbul'da ekmeğin 8 TL olmasının ardından İzmir'de de yılbaşından sonra ekmek ve gevreğe zam gelmesi bekleniyor.

Editör: Tutku İç