Asgari ücretin yüzde 150’sini aşamayacak SGK o başvuruları doğrudan reddedecek Asgari ücretin yüzde 150’sini aşamayacak SGK o başvuruları doğrudan reddedecek

Yeni yılın ilk günde temel gıda maddelerinden bir çok kaleme kadar zam haberleri gelmeye başladı. Bir zam haberi de İzmir Kahveciler Esnaf Odası’ndan geldi. Vatandaş çayı artık 15 TL’den içecek. Tüketicilerin en çok tükettiği ürünlerin başında çay geliyor. Yeni yıl itibarıyla çaya yeni bir zam daha geldi. İzmir Kahveciler Esnaf Odası Başkanı İsmail Hakkı Kırdı çaya yapılan zamlarla ilgili değerlendirmelerde bulundu. 

6’NCI AYDA ZAM TALEBİNİ YENİLERİZ 
Maliyet artışları dolayısıyla, çaya zam yapmak zorunda kaldıklarını ifade eden Kırdı, “Tüpe yüzde yüz zam geldi, iş yerlerinin kirasına yüzde yüze yakın, zam geldi. Biz de zam yapmak zorunda kaldık. Çay, ocaklarında çay 10 TL oldu. Kahvehanelerde 12 TL, daha büyük kafelerde ise 15 TL oldu” ifadelerini kullandı. Başkan Kırdı, “6’ncı aydan sonra yeniden bir zam gerektiği halde zam talebimizi yineleyeceğiz” diye konuştu.

SU İNDİRİMİ SÖZÜ ALDIK 
Kırdı öte yandan büyükşehir belediyesinden kahvehane esnafına su desteği talebini tekrarladı. Kırdı açıklamasında “Geçmiş dönemdeki bazı büyükşehir belediye başkanları indirim yaparak esnafımızı destekledi. Sayın başkanımıza bunu ilettik. Odamızı gezen aday adaylarına da talebimizi iletiyoruz. Öte yandan, hükümet tarafından tüm esnafların su tarifelerinin üzerinden alınan katı atık bedelinin de kaldırılması gerekiyor. KDV, stopaj gibi vergilendirilmeler de yüzde 20. Esnafın ayakta durması için bu kaldırılmalı” şeklinde konuştu.
 

Editör: Tutku İç