1190 minibüsten 100’den fazlası kontak kapatmış durumda. UKOME’den aldığımız zammı, ancak İzmir Büyükşehir’in ilk binişi 20 lira yapması durumunda uygulayabiliriz ki, ilk biniş 13,5 lira. Böyle giderse daha çok aracımızı kapatmak zorunda kalacağız” dedi.

İzmir’de motorinin litre fiyatı, 2,55 liralık son zamla 45,22 liraya yükseldi. Son zamanlarda hızla artan motorin fiyatı 50 liraya dayanırken, minibüsçü esnafı  da iş yapamaz hale geldi. İzmir Minibüsçüler Odası Başkanı Mehmet Kayışdikici, sadece akaryakıttan minibüs başına günde 900 lira zarar ettiklerini, bu işten artık ekmek yiyemez hale geldiklerini belirterek, bu zor şartlara göğüs göremeyen esnafın kontak kapatma yoluna gittiğini açıkladı. Başkan Kayışdikici, odaya kayıtlı 1190 minibüsten en az 100’ünün parka çekildiğini, sefere çıkmadığını bildirdi.

MİNİBÜSÇÜ ESNAFI, TARİFE KONUSUNDA İKİYE BÖLÜNMÜŞ DURUMDA
UKOME’den, mesafelerine göre aldıkları zamma göre 20, 25, 30 ve 35 liradan yolcu taşıma hakları olduğunu belirten Oda Başkanı Mehmet Kayışdikici, İzmir Büyükşehir’in toplu ulaşım araçlarına ilk biniş ücretinin halen 13,5 lira olması nedeniyle bu tarifeyi uygulayamadıklarını ifade etti. Minibüsçülerin bir kısmının hiç olmazsa şu andaki yolcu kapasitesinin düşmemesi için söz konusu yeni tarifenin uygulanmasını isterken, bir grup esnafın da ne pahasına olursa olsun, tarifenin uygulanması yönünde görüş belirttiğini anlatan Başkan Kayışdikici, şu değerlendirmelerde bulundu:

BÜYÜKŞEHİR ADAYLARI, BUGÜNKÜ TARİFEDEN 90 DAKİKAYI GERİ GETİRİRSE YANARIZ
“Minibüslerimizle ucuza yolcu taşımaya devam ediyoruz. Ucuza yolcu taşıdığımız yetmiyormuş gibi, mazot fiyatı, üst üste gelen zamlarla 45,22 lira oldu. İndi bindi ücreti, 15 lira ama pek çok hatta 10 lira alıyoruz. Mesafelerine göre, 20, 25, 30 ve 35 liralık tarifeyi iki-üç hatta uygulayabiliyoruz. Çünkü ESHOT’un ilk biniş ücreti, 13,5 lira. CHP ve AK Parti’nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayları 90 dakika uygulamasını yeniden getireceklerini söylüyor. Şu anda ilk biniş, 13 lira. Kim seçilirse seçilsin, belediye başkanı olduğunda ilk biniş kaç lira olacak? Bu çok önemli bizim için... Eğer bugünkü tarifeden o uygulamaya geri dönülürse, minibüsçüler yanar. İlk biniş 20 lira olursa, o zaman yolcu kaybımız fazla olmaz. ESHOT’la ilgili kararı bekliyoruz. ESHOT’un talebinin 21 lira olduğunu biliyoruz.”

İŞİN İÇİNDEN ÇIKAMAYAN ESNAF, ÇAREYİ SEFERE ÇIKMAMAKTA BULUYOR
Mazotun son zamla 45 lirayı aşmış olmasını da değerlendiren Başkan Kayışdikici, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Cumhurbaşkanlığı seçimi sürecinde mazotun litresi 19,79 liraydı. Şu anda 45 lira 22 kuruş oldu. Aradan bir yıl bile geçmemiş ama 25 lira zam yemiş mazot… Biz minibüsçüler günde ortalama 900 lira, fazladan mazot parası ödüyoruz. Bu da bize zarar demektir.  Odamıza bağlı 1190 minibüsümüz var. Bu araçların en az 100 tanesi, kontak kapatmış durumda. Sefere çıkmayarak para kazanmıyor ama zarar da etmiyor. Çalışan araçlarımızın çoğu da boş gidiyor. Bu şartlarda para kazanamıyoruz. Arabalarımızın bakıma ihtiyacı var, bakımlarını yaptıramıyoruz.  İşin içinden çıkamayınca, minibüsçü esnafı, çareyi arabayı kapatmakta buluyor. Pek çok arabamızın altında otlar bürüdü. Yeni mazot fiyatı, belimizi iyice bükecek.”
 

Editör: Tutku İç