İşsizlik de artacak. Müşteriler artık bir çayı 12-13 TL’ye içebilecek” dedi.

Mayıs ayında gerçekleşen genel seçimlerin ardından enflasyon oranları da açıklandı bununla beraber temel gıda maddelerine zam geldi.

ÇAYKUR’un çaya ortalama yüzde 43 oranında zam yapmasının ardından İzmir’de kahveciler esnafı zamlara tepki gösterdi. İzmir Kahveciler Odası Başkanı İsmail Hakkı Kırdı, zam yapıldıkça müşteri sayısının azalacağını ifade etti.

ŞEKERE DE UFAK TEFEK ZAM GELDİ

Yapılan zamlarla birlikte müşteri sayısında azalma olacağını aktaran Kırdı, “3 gün önce çaya gelen zam esnafımızı etkiledi. Ardından şekere ufak tefek zam geldi. En son 3 ay önce bir zam görmüştük. Gelen zamlar esnafımızın alım maliyetlerini yükseltip alım gücünü de karları da düşürdü. İESOB ve İzmir Kahveciler Odası olarak yeni fiyat tarifesi ile ilgi sunumda bulunacağız. Bu maliyetteki artışı yansıtmamız için bu tarifeyi çıkarmamız gerekiyor. Esnafın bir nebze olsun kar etmesini sağlayarak nefes almasına katkı sağlamak istiyoruz. Yapılan zamların esnafa faydası olmayacağı tam tersi zam yapıldıkça müşterimizin azalacağını düşünüyorum” ifadelerine yer verdi.

10-13 TL ARASINDA OLACAK

Çay fiyatlarının yükseleceğini vurgulayan Kırdı, “Yeni fiyat tarifesi ile birlikte, 6-8 TL olan çay 10- 13 TL arasına yükselecek. Bunu da İESOB değerlendirecektir. Akabinde Valilik onayladığı takdirde tarifeyi çıkarıp esnafımıza dağıtacağız” şeklinde konuştu.

VERGİDE İNDİRİM TELAFİSİ YAPILMALI

Hükümetin özellikle vergiler konusunda esnafa destek vermesi gerektiğini kaydeden Kırdı, “Esnafımız mümkün olduğu kadar az karlarla bu işi sürdürmeye çalışacaktır. Devletten asıl beklentimiz; madem maliyetler yükseltiliyor, esnaf ve sanatkâra bazı imtiyazlı indirim yapmalı. Kira fiyat artışlarıyla ilgili bir an evvel bir kanun çıkmalı ve bu işletmeler kapanmamalı. İşletmeler kapatılırsa, burada ekmek yiyenlerin aileleri ile birlikte işsizlik çok sayıda insanı etkiler. Bütün esnafa maliyetlerin telafisi olarak, BAĞKUR, stopaj vergilerinde indirim yapılmalı. Kahveciler Odası Başkanı olarak bu taleplerimizi hükümet yetkililerine iletiyoruz.” dedi.

Editör: Gülçin Kargaoğlu