Unesco Dünya Kültür Mirası geçici listesinde olan aynı zamanda Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütünde dünyanın en iyi 32. Köyü seçilen Ödemiş’in göz bebeği tarihte Aydınoğlu Beyliğine Başkentlik yapmış Birgi’de İzmir Büyükşehir Belediyesi ekipleri toplu temizlik ve yıkama çalışması yaptı. 

Dini turizminde başkentlerinden olan İmam-ı Birgivi Hazretlerinin mezarınında bulunduğu Birgi’de on bir ayın sultanı Ramazan ayı öncesi çalışmalar hızlandı. 

İzmir Büyükşehir Belediyesi Muhtarlık İşleri Daire Başkanlığı Bozdağlar Şube Müdürlüğü koordinasyonunda İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Daire Başkanlığı Kent Temizliği Şube Müdürlüğü’ne bağlı araç ve ekiplerince Ramazan ayı öncesi Birgi ve çevresinde detaylı temizlik-yıkama çalışmaları yapıldı. 

Birgi’nin ana caddeleri, meydanları başta olmak üzere cami önleri ve okul bahçeleri özel donanımlı araçlar ile temizlenirken, tarihi dar sokaklarını da ekipler temizledi. 

Birgi merkezin yanı sıra Taşpazar, Otuzevler, Üskesler ve Sasalı Küme evleri bölgelerinde de çalışmalar itinayla yapıldı.

Çalışmaları yerinde inceleyen Bozdağlar Şube Müdürü Derya Coşkun, emeği geçenlere teşekkür etti. 

Birgi Mahalle Muhtarı Mutlu Sulukan, ramazan ayı öncesi yapılan çalışmanın Birgi için çok güzel olduğunu söyledi. 

Sulukan; “Birgi’miz Unesco Dünya Mirası geçici listesinde aynı zamanda dünyanın en iyi 32.köyü seçilmiş konumda. Tarih turizminin yanı sıra dini turizmimizin de göz bebeği. Ramazan ayında Tarihi camilerimize teravi namazlarını yerine getirmek isteyen vatandaşlarımız tercih ediyor. Aynı zamanda İmam-ı Birgivi Mezarlığımızda ramazan ayı boyunca toplu ziyaretler ve oruç vakti toplu yemek organizasyonları yapılıyor. Hafta sonları da birçok turistin tercihi Birgimiz oluyor. Kısacası hem dini hem kültürel turizmin adresi Birgi’miz. Böyle bir çalışmanın ramazan ayı başlangıcı öncesi olması çok iyi oldu. Bozdağlar Şube Müdürümüz Derya Coşkun’a Kent Temizliği Şube Müdürümüz Ercan Yıldırım’a Amir Okan Akbayır’a ve emeği geçen tüm ekiplere Birgi halkım adına teşekkür ediyorum. Herkese iyi ramazanlar diliyorum.”
 

Editör: Tutku İç