YERELGÜÇ/AYDIN UYSAL

İYİ Parti Beydağ İlçe Başkanı Yasin Kırmızı Yerelin Nabzı Programında Yerel Güç Genel Yayın Yönetmeni Dilek Acar Güleç’in konuğu oldu. Seçim çalışmaları ve hedefleri hakkında vatandaşların merak ettiği soruları yanıtlayan Başkan Kırmızı projelerini ve hedeflerini de anlattı.

MİLLETVEKİLİ ADAYLARIMIZIN HEPSİ İZMİRLİ VE BÖLGEMİZİN SORUNLARINI BİLİYORLAR

Net olarak söylüyorum ki Genel Başkanımız, adalet ve liyakat mekanizmasının nasıl çalışması gerektiğini parti içinde gösterdi. Listelerimize baktığınız zaman yukarıdan gelen, Genel Merkez tarafından gelen kontenjanlarımız 2. sıraya verildi. En yüksek oy olan Eski İl Başkanımız Hüsmen Kırkpınar 1. sırada aldığı oy oranında, diğer arkadaşlarımızda sıraya girdiler. Şöyle bir güzellik de var sıraya giren arkadaşlarımızın hepsi İzmirli, hepsi İzmir’in ve bu bölgenin sorunlarını biliyorlar. 

Nasıl bir mekanizmamız var ki yukarıya bir türlü sesimizi duyuramıyoruz. Bununla ilgili sorunu çözmek için bütün STK’ların, bütün siyasi partilerin ilçe başkanlarını toplanıp bu konuyu masaya  yatırmamız gerekiyor. Küçük Menderes Havzası sadece toprağı değil, kültürü de zengin bir bölgedir. Bu sorunun çözümü tek başına değil, herkesin katkı koyarak çözüme ulaştırması gerekiyor.

CHP'li Petin, “ORTALIK SAKİNLEŞTİ, ŞİMDİ ÖZELELEŞTİRİ ZAMANI” CHP'li Petin, “ORTALIK SAKİNLEŞTİ, ŞİMDİ ÖZELELEŞTİRİ ZAMANI”

MECLİSE 1. PARTİ OLARAK GİRECEĞİZ

İl Başkanımız hedefimizi toplam 9 Milletvekili olarak koydu. Hedefimize doğru ilerliyoruz. Seçim barajının %7’ye çekilmesinden dolayı neyin ne olacağını bilmiyoruz fakat bütün kesimlerden oy olarak Millet İttifakı’nın 2’inci büyük partisi olarak meclise 1’inci gideceğimiz kesin görünüyor. Anketlere bakarsak 5 ile 7 arasında milletvekili çıkaracağımız öngörülüyor.

VATANDAŞLARIMIZA SAMİMİYİZ

Genel Başkanımız Meral Hanım’ın şöyle bir esası var ‘Samimiyet’. Yani bütün insanlarımıza temas ederek, onların sorunlarını dinleyerek bir politika proje üretme bazlı çalıştığımız için sahada çok samimi yaklaşımlar alıyoruz. İnsanlar serzenişlerini veya  sevgisini direk bizlere yansıtabiliyorlar. Bu samimi davranışlardan bizler de mutlu oluyoruz. Artık vatandaşın siyasetçinin ayağına gitmek yerine, siyasetçinin vatandaşın ayağına gitmesi, onların diliyle siyaset üretmesi, proje ve plan üretmesi gerektiğini uygulayan parti olduk. Olmaya devam edeceğiz.

İYİ PARTİ İLE HDP’Yİ YAN YANA KOYAMAYIZ

Biz bu konuyu iyi bir şekilde anlatmış vaziyetteyiz. Daha önceki dönemler de dahil olmak üzere HDP’nin mecliste bir grubu var. Grup Meclis Başkanı çıkarıyor. Bu Meclis Başkan vekili meclisi yönetiyor. Bu Mecliste Abdullah Öcalan’ın yeğeni Dilek Öcalan’ın meclis katipliği yaptığı yılları da yaşadık. Neden o zaman sesinizi çıkarmadınız diye sormak lazım. Biz o zaman da sesimizi çıkardık. Bizim amacımız HDP’ye oy veren seçmenin oyunu almaktır. 13 milyon vatandaşımız bu partiye oy vermiş. 13 milyon vatandaşımızı biz nereye  süreceğiz. Bu insanlar bu ülkede yaşıyor. Bu insanları kazanmamız gerekiyor. Yerel seçimlerde, İstanbul seçimlerinde Ekrem İmamoğlu’na oy verdi bu vatandaşlar. Ekrem İmamoğlu’nun yardımcılarında HDP’li yok. Bu soruyu karşı tarafa da sormak lazım. Abdullah Öcalan’ın mektubu okutuldu. Osman Öcalan TRT Kürdü’ye çıkarıldı. Bin Ali Yıldırım çıktı, “Kürdistan’daki kardeşlerime sesleniyorum” dedi. Barzani kırmızı halılarla devlet merasimiyle karşılandı. O zamanlar tepki vermeyen değerli ağabeylerimiz, dostlarımız ne değişti de o insanlar Kılıçdaroğlu’na  oy verecek diye veryansın ediyorlar. Bunun gibi nice örneklerini sayabilirim. Bize pazarlık yaptılar diyorlar. Biz İYİ Parti olarak ne pazarlığı yapıldı bilmiyoruz. Çünkü öyle bir pazarlık yok. İYİ Parti ile HDP’yi yan yana koyamayız. İYİ Parti’nin milliyetçi, muhafazakâr ve demokrat çizgisinden saptığını kimse söyleyemez. Partimizin içinde HDP’den kimse yok. HDP’li seçmen oyunu Kılıçdaroğlu’na veriyorsa, bu ülkenin insanı ise bu ülkenin bölünmez bütünlüğünü savunuyorsa tabiki o  oylar kabul edilir.

BU ÜLKEDE KÜRT SORUNU DEĞİL, TÜRK SORUNU VARDIR

Türkiye’de Kürt sorunu yoktur. Türkiye’de Türk sorunu vardır. Biz çocuklarımızı Doğuya gönderdiğimizde her gün telefon etmek zorunda kalıyoruz. Acaba  bir çocuğumuzu PKK’lı vuracak mı, yeri basılacak mı? Asker çocukları Doğuya gittiği zaman alilerimiz tedirgin bunun binlerce örneği var. Hep bir tedirginlik yaşıyoruz. Fakat Doğudan gelen vatandaşlarımızı biz burada ezmiyoruz. Onları kucaklıyoruz, onlara yardımcı oluyoruz. TC kaldıranların tekrar yerine koyamadığı bir milliyetçilik yaşıyoruz. Millet İttifakı’nın iktidarında TC İbaresi geri gelecektir.

SÖZ VERİYORUM BEN HİZMETİ BÖLGEMİZE GETİRECEĞİM

15 Mayıs’tan itibaren Millet İttifakı’nın iktidarında Ankara’da Meclis’in yakınlarında 1+1 daire kiralayacağım. Ayda 1 defa 3-5 gün memleketimizin bütün sorunlarını dolduracağım götüreceğim Meclis’e kapılarının önünde oturacağım, sorunlar adım adım çözülmedikçe de geri dönmeyeceğim. Küçük Menderes Havzasındaki bütün seçmenlere İYİ Parti’nin bir ilçe başkanı olarak sözümdür. Hatta biz bu Güven başkanla birlikte yapacağımızı da daha önce söylemiştik. Ama ben buradan tekrar şahsi olarak söz veriyorum, memlekette ne kadar sorun varsa zaten şimdiden dosyalamış durumdayım. Bu sorunlar çözülene kadar o meclis kapısının önünde oturacağım. İktidar olduğumuzda eğitimden sağlığa, tarımdan Küçük Menderes’in yerleşkesine kadar ve yapılanmasına kadar bütün sorunları tek tek götüreceğim. Bu benim sözümdür. Bir iktidar partisinin ilçe başkanı nasıl çalışıyormuş herkes görecek. İş ve işçi bulma partisi gibi çalışmayacağız biz. Biz rantçı değiliz, biz vatan evladıyız. İşte memleket milliyetçiliği burada başlıyor. Ben hizmeti bu bölgeye getireceğim.

SURİYELİ VE AFGANLARI GERİ GÖNDERECEĞİZ

Biz onları geri göndereceğiz. Onların boşalttığı bir sistem olacak ortada. Küçük Menderes Havzasında hayvancılıkta Antep’ten işçi bulamayacak işverenler. İşte onun eğitimli işçi kadrosu oluşması gerekecek. Bu olaylar bizleri nereye getirdi. Eskiden Ödemiş Endüstri Meslek Lisesine 8 otobüs öğrenci gelirdi. Şu an ise Beydağ’dan gelen öğrenci sayısı 3. Sanayide motor teknikeri, makine teknisyeni, elektrikçi  marangozcu bunların olmayacağı demektir bu durum. Durmadan adaletsiz bir şekilde Belediye’ye kurumlara işçi alırsanız ve herkes garanti iş buldum deyip, kendi mesleğini terk ederse ve masa başı iş deyip giderse yerine yabancı adam doldurursun. Bu sefer milli güvenlik sorunu oluşmaya başlar. Demografik yapımız güney bölgelilerimizde bozulmuş durumdadır. Hatay’da, Kilis’te Türk nüfusu bitme noktasına geldi. Ben demiyorum memleketimize yabancı gelmesin ama  benim evlatlarım işsiz kalmasın.

BÜYÜKŞEHİR YASASI 90 KİLOMETREYE ÇEKİLMELİ

Büyükşehir yasasının 90 kilometreye çekilmesini istiyoruz bizler. Bir siyasi Beydağ’a gelirken şunu söylüyor 135 km uzakta 12 bin kişiden kaç kişiye ulaşacağım? Kiraz’a gelirken de aynı durum. İşte bunun hesabını yapıyorlar. Bornova’da bir sokakta 15 bin nüfus var benim şehrimde 12 Bin kişi yaşıyor. Bu yüzden buralar önemsenmez vaziyete geldi. Mevcut iktidar büyükşehir yasasını getirdi. Büyükşehirler eyalet gibi çalışıyor. Büyükşehir Yasası 90 km’ye çekilip şu Köy Hizmetlerinin ve Özel İdarelerin çalışması gerekiyor. Üretim yolları her zaman sıkıntı, su problemi bir çok köyde yaşanıyor. 4 yıldır hala susuz köylerimiz var bizim Beydağ’da. Bu insanlara ulaşılmıyor. Yerelin elindeki gücü Büyükşehir’e taşıdıkları için Büyükşehirler de her yere yetemiyor. Yol yapımında büyük sıkıntılar yaşanıyor. Bu yüzden bizim ilk amaçlarımızdan birisi de Büyükşehir Belediye Yasasını 90 km’ye çekmektir.

PROJELERİM İÇİN SONUNA KADAR MÜCADELE EDECEĞİM

Sonuna kadar sesimi yükselteceğim Küçük Menderes’in. Kim iktidar olduysa gideceğim koyacağım projelerimi. Biz öncelikle bu bölgenin çocuklarıyız. Bu memlekete hizmet gelmek zorunda. Birileri artık masaya yumruk vurmak zorunda. Varlığım Türk varlığına armağan olsun derken şaka  yapmadığımızı anlamak zorundalar. Biz varlığımızı memleketin varlığına adadık. Sonuna kadar gideceğiz. İnançlıyız kararlıyız.”