Kavuncu açıklamasında “Teşkilatlarımız 31 Mart seçimleri için çok yoğun bir adaylık konusunu konuşuyorlar. Hemen hemen her ilde 31 Mart için düşündükleri, konuştukları adayları bizimle paylaşıyorlar. Hazırlık süreci var. Siyasi partiler iddia ortaya koyarlar. Bizim amacımız iktidar olmaktır. Yerelde ve genelde bu iddianın peşinde hazırlık yapmalıyız” dedi.

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Teşkilat Başkanı Buğra Kavuncu, İzmir İl Başkanlığı binasında düzenlenen programda gündeme dair değerlendirmelerde bulundu. Programa İYİ Parti İzmir İl Başkanı Sinan Bezircilioğlu ile çok sayıda partili katıldı.

TEŞKİLATIMIZIN BEKLENTİLERİNİ DİNLİYORUZ

46 ilde teşkilat ziyaretleri gerçekleştirdiklerini söyleyen Kavuncu, “Haziran ayı içinde büyük kurultayımızı yaptık. Akabinde genel başkanımız başkanlık divanını oluşturdu. Teşkilat başkanlığı görevi bana verildi. Sonrasında planlama ve takvim oluşturuldu. İl ilçe yönetimlerimizi ziyaret ettik. Bu ziyaretlerin 46’ncısını yapıyoruz. Bu ziyaretlerimizde genel seçim sonuçlarının ardından önümüzdeki süreçte çalışmalarımız, planlarımız teşkilatlarımızın durumu konusunda değerlendirme yapıyoruz. Bizim için daha önemlisi teşkilatlarımızın beklentilerini dinlemektir. Tabandan kopuk bir partinin başarı olması mümkün değil. Milletin kopmuş bir iktidarın da millete huzur getirmesi mümkündür” dedi.

GEZİLERDE CEBİMİZDEN ÇIKAN YAKITIN NASIL BİR BEDEL OLDUĞUNU GÖRDÜK

Vatandaşın gündeminin ekonomik kriz olduğunu söyleyen Kavuncu, “Orta Anadolu’da ve Karadeniz’de her ilde gezdik. Gittiğimiz her ilde ekonomik krizin vatandaşın nasıl etkilendiğini gördük. Hasat zamanında yaşanan sıkıntılar, fındıkla ilgili beklentiler vardı. Zamlar geldi. İl başkanlarımız ile bu konuda ortak basın açıklaması yaptık. 10 binin üzerinde kilometre yaptık, ziyaretlerde cebimizden çıkan yakıtının nasıl bir bedel olduğunu gördük. Ekonomi daha da kötüye gidiyor. En kısa sürede umarım toplanır” ifadelerini kullandı.

BİZİM AÇIMIZDAN BAŞARISIZ NETİCEDİR AMA KIYMETLİ SONUÇTUR

Oy sayımız 4,9 milyondan 5,2 milyona çıktı

Seçim sonuçları ile ilgili değerlendirme yapan Buğra Kavuncu, “Genel seçimlerde arzu ettiğimiz sonucu alamadık. Millet İttifakı’nın adayının kazanmasını sağlayamadık. Parti olarak da daha fazla oy almayı ve vekil çıkarmayı bekliyorduk. Bizim açımızdan başarısız neticedir ama kıymetli sonuçtur. Oy sayımız 4,9 milyondan 5,2 milyona çıktı. 2018’de aldığımız oyu tekrara etmişiz. Bu şu anlama gelir. Arzu ettiğimiz netice değil ama kıymetli. Seçmen İYİ Parti’nin varlığını önemsediğini fakat bugüne kadar yaptıklarını ve stratejisini daha net ifade etmesi gerektiğinin söylemiştir. Bu oyun kıymetini de iyi anlamak lazım. Bunu doğru okursak sonuca ulaşabiliriz” açıklamasını yaptı.

HAZIRLIK YAPMAK ZORUNDAYIZ

İYİ Parti’nin yerel seçimdeki stratejisinin ne olacağı sorusuna yanıt veren Kavuncu, “Teşkliat ziyaretlerimde genel havayı gördüğümde çok sevindim. Teşkilatlarımız 31 Mart seçimleri için çok yoğun bir adaylık konusunu konuşuyorlar. Hemen hemen her ilde 31 Mart için düşündükleri, konuştukları adayları bizimle paylaşıyorlar. Hazırlık süreci var. Siyasi partiler iddia ortaya koyarlar. Bizim amacımız iktidar olmaktır. Yerelde ve genelde bu iddianın peşinde hazırlık yapmalıyız. Netice ne olursa olsun, 31 Mart’ta nasıl bir yapı olacaksa olsun parti teşkilatları olarak tek başımıza girecekmiş gibi hazırlığımızı yapmalıyız. İzmir’in yerel problemlerini İzmir il başkanlarımızın çok iyi bilmesi lazım. İzmir’de halk, millet yerel yönetimler konusunda nelerden muzdarip ve İYİ Parti’nin çözüm önerileri nedi ortaya konulması lazım. İşbirliği yaparız ya da yapmayız. Bu hazırlığı yapmak zorundayız. Kendi kentlerimizde problemleri tespit edip çözüm önerileri koymak ve iddiamızı taşımak zorundayız. Bizim birileriyle pazarlık konusunda el yükselttiğimizi söylüyorlar. Saçma ve anlamsız bir yorumdu. Odaklanacağımız konu İzmirlinin yerel anlamda yaşadığı sıkıntılar ve mutlu yaşayacağı kent hayatını nasıl var edeceğiz. Bunu düşünmeliyiz” şeklinde konuştu.

Editör: Gülçin Kargaoğlu