YERELGÜÇ

Türkiye 14 Mayıs seçimlerini tamamladı. İzmir, cumhurbaşkanlığı seçiminde tercihini Kemal Kılıçdaroğlu lehine yaparken, milletvekili adaylığı seçimlerinde ise ipi CHP göğüslerken AK Parti ikinci sırada yer aldı. Milletvekili aday seçiminde İYİ Parti, İzmir’den 1’inci Bölge’den 2, 2’nci Bölge’den 1 milletvekili çıkarmayı başardı.

İŞTE YENİ DÖNEM MİLLETVEKİLLERİ

1’İNCİ BÖLGE

MÜSAVAT DERVİŞOĞLU KİMİR?

Dursun Müsavat Dervişoğlu, 1960 yılında Ankara’da Fatsalı bir ailenin oğlu olarak doğdu. Annesinin adı Neşide Dervişoğlu, babasının adı Av.Nail Dervişoğlu'dur. Adalet Hürriyet adlarında kardeşleri vardır. İlkokul ve ortaokulu Fatsa'da okudu. Lise eğitimini ise Ankara, Fatsa ve Samsun'da tamamladı. 1978 yılında Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi İşletme Fakültesine kayıt yaptırdı.12 Eylül 1980 tarihinde yapılan askeri darbe ile zorunlu olarak öğrenimine ara verdi.Daha sonra öğrenci aflarından yararlanarak ön lisans eğitimini tamamladı. Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümünde okumaya devam etti. Milliyetçi Haraket Partisi'nin çeşitli kademelerinde ve gençlik organizasyonlarında önemli görevler yüklendi.1978 yılında Fatsa(Ülkücü Gençlik Derneği Başkanlığı il başlayan siyasi yöneticilik hayatını,1987-1989 yılları arasında Ülkü Ocakları Genel Başkanlığı ile devam ettirdi.1989 yılında Genel Başkanlığından alınarak, Alparslan Türkeş tarafından MHP Genel Merkez'de görevlendirildi. Daha sonra Alparslan Türkeş tarafından İzmir teşkilatı'nda görev yapmak için İzmir'e gönderildi. 2000-2009 yılları arasında Milliyetçi Haraket Partisi İzmir İl Başkanı olarak görev yaptı.29 Mart 2009 Yerel seçimlerinde MHP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı olmak için MHP İzmir İl Başkanı görevinden istifa etti. Olamayınca ilk Kongrede yeniden il başkanı seçildi. 12 Haziran 2011 tarihinde yapılan Genel Milletvekilli seçimlerinde milletvekili olmak için tekrar istifa etti.4 Kasım 2012'de MHP Genel Başkanlığına aday oldu. Seçimi kazanamadı ancak parti içerisinde söz sahibi olduğunu ispatladı. İzmir'de yaşayan Musavat Dervişoğlu, ticaretle uğraşmaktadır. Evli ve Zeynep adında bir kızı vardır. 2018 Genel Seçimleri, İYİ Parti İzmir Milletvekili Adayı.

ÜMİT ÖZLALE KİMDİR?

Özlale, Almanya'ya işçi olarak gitmiş Girit Türkü bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. 1990 yılında İzmir Fen Lisesinden mezun oldu. Lisans eğitimini 1995 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi İktisat Bölümünde; ardından ABD'de bulunan Boston College'da yüksek lisansını 1998 yılında, doktorasını 2001 yılında tamamladı.

2’İNCİ BÖLGE

HÜSMEN KIRKPINAR KİMDİR?

1960 doğumlu Hüsmen Kırkpınar, Dokuz Eylül Üniversitesi İşletme Bölümü mezunudur. İş adamıdır. Geçmişte Milliyetçi Hareket Partisi’nde siyaset yapan İYİ Parti’nin kurulması sonrası İYİ Parti’ye katılan Kırkpınar 2018 seçimlerinde milletvekili adayı gösterilmişti. Seçimlerde TBMM’ye giremeyen Kırkpınar sonrasında İYİ Parti İzmir’e İl Başkanı olarak görevlendirilmişti. 2023 yılında milletvekilliği adaylığı için istifa edene kadar İYİ Parti İzmir’de il başkanlığı görevini yürütmüştür.

Editör: Dilek Ayvalı