CHP ÖDEMİŞ'TE ŞEYDA GERE DÖNEMİ CHP ÖDEMİŞ'TE ŞEYDA GERE DÖNEMİ

HABER/BURCU TUNÇ
KAMERA/BUSE BAĞCI

Ödemiş’te bir dizi ziyarette bulunan Başkan Adayı Özlale, İYİ Parti Ödemiş İlçe Başkanlığı tarafından İlkkurşunda karşılandı. Ödemiş’te Ticaret odasını, Ödemiş Muhtarlar Derneği’ni ziyaret eden Özlale saat 16.00’da İYİ Parti Ödemiş İlçe Başkanlığında partililerle bir araya geldi.

ÖDEMİŞ’İ KONAK’TAN, BUCA’DAN, KARŞIYAKA’DAN AYRI TUTMAYACAĞIZ

Burada partililerin ve basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Özlale, “İzmir Milletvekili ve aynı zamanda Büyükşehir belediye başkan adayı olarak ziyaretlerime Küçük Menderes Havzası’ndan başlamak istedim. Burası benim hiç bilmediğim bir yer değil. Ziyaretlerimize bugün Ödemiş ile başladık. Kiraz, Bayındır Beydağ ile devam edeceğiz. Ödemiş biraz daha kaderine terk edilmiş bir ilçe. İzmir ile arasındaki mesafe fazla olduğu için İzmir Büyükşehirden de uzakta kalmış istediği hizmeti alamamış, istediği önemi bir türlü görememiş bir ilçe. İnşallah biz geldiğimiz zaman, Büyükşehir Belediye Başkanı olduğumuz zaman Ödemiş’i Konak’tan, Buca’dan, Karşıyaka’dan ayrı tutmayacağız. Burada 150 bine yakın nüfus var. Burası tarım deposu, sorunları olan bir yer, çok önemli bir yer. O yüzden buranın yol probleminden tutunda, uyuşturucu illeti, sokak hayvanlarına kadar bütün problemleri dinledik. Çözümlerimizi ilettik. Ödemiş için projelerimizi sunacağız. İnşallah 31 Mart 2024’ten sonra hem Ödemiş’i hem İzmir’i sizlerle beraber hak ettikleri gibi yöneteceğiz.

TARIM İHTİSAS ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ GETİRİP TARIMI KALKINDIRACAĞIZ

Buradaki çiftçi maalesef para kazanamıyor. Susuzluk problemi var. İlk önce burada kooperatifleşme adına daha çok destek vereceğiz. Doğru bir tarım planlamasıyla su problemini çözeceğiz. Daha sonrasında buraya ki bu benim hayalimdir; Tarım İhtisas Organize Sanayi Bölgesi getirip tarımı kalkındıracağız. İzmir-Ödemiş Karayolu’nun kalan 20 kilometrelik kısmını yaptıracağız. Çünkü burası sadece tarım için değil turizm içinde önemli bir yer. Turizm açısından da burayı kalkındıracağız. Ödemişlilerden hep şunu duydum “Bizler İzmir Büyükşehir’e kırgınız. Bizler Konakla, Buca’yla, Karşıyaka’yla aynı muameleyi görmek istiyoruz.” Bu konuda kesinlikle haklısınız. Burası sadece mesafe olarak biraz uzak bir ilçe ancak gönülden de, bütçeden de uzak olmaması gereken bir ilçe. biz geldiğimiz zaman bütün destekleri buraya sağlayacağız. Merkezi ilçeler nasıl muamele görüyorsa Ödemiş’te aynı muameleyi görecek.

İZMİR’İN ÇÖZÜLEMEYECEK SORUNU YOK

Ödemiş’teki gençler Ödemiş’te iş imkanı bulamadıkları için İzmir’e ya da İzmir dışına gidiyorlar. Dolayısıyla burada gençler adına ilk önce istihdamı sağlamamız lazım. İzmir’in gencine de Ödemiş’in gencine de istihdam sağlamak lazım ki içerden dışarı bir beyin göçü olmasın. İzmir’in ve Ödemiş’in çok ağır alt yapı problemleri var. Maalesef Türkiye’nin en büyük gecekondusu şuan İzmir. Bu altyapı problemlerini bizim çözmemiz gerekiyor. Bugün Türkiye’de ve bütün dünyada kanalizasyon borusu patlamadan tespit ediliyorsa, deniz taştığı zaman evler zarar görmüyorsa aynı teknolojiyi bizim İzmir’e de getirmemiz lazım. Hep aynı şeyi söylüyorum 20 sene önce dünyada kullanılan bir teknoloji burada kullanılsa hiçbir kanalizasyon borusu patlamaz. Çöpler belirli bir seviyeye geldiği zaman uyarıyla toplanır. Aynı zamanda yüzen dalga kıranlarla da denizin taşmasını önleyebiliriz. İzmir’in o kadar rahatlıkla çözülebilecek altyapı problemleri var ki. Son 25 yılda bunlar o kadar göz ardı edildi ki bunlar hep göz ardı edildiği için İzmir bugün alt yapı açısından bir çok Büyükşehirden daha kötü durumda ki  öncelikle  oradan başlayacağız. Daha sonrasında istihdam problemini çözeceğiz. Belediye aynı zamanda gelir yaratan projelere destek olacak. Su faturaları çok geliyor. Bu gelir yaratan projelerle, verimi sağlayacak, maaliyeti düşürecek olan projelerle vatandaşın ödediği su faturasını düşüreceğiz. Türkiye’nin en fazla su faturasını İzmir ödüyor. Bunun en temel sebeplerinden bir tanesi doğru planlamanın yapılmamış olması. Su faturalarını, doğru planlamayla doğru politikayla en az 3/1’i kadar düşüreceğim bunu iddia ediyorum. İzmirli Türkiye’nin en yüksek su faturasını ödeyip kanalizasyon borularının patlamasına seyirci kalmayacak.Sizlerin de desteğiyle 31 Mart 2024 yerel seçimlerinden sonra İzmir’i sorunsuz, dertsiz, çöplerin toplandığı, kanalizasyonun patlamadığı, gençlerin iş bulduğu bir şehir haline getireceğiz. Kentsel dönüşümün gerçek anlamda yapıldığı bir İzmir göreceğiz. 

ÖĞRENCİLERİMİZ VE GENÇLERİMİZ İÇİN PROJELERİMİZ VAR

İlk önce mahallelerde ki okullardan başlamak üzere ücretsiz kahvaltı ve öğle yemeği vereceğiz. Bugün Türkiye’de çok büyük bir çocuk yoksulluğu var. Burada da var İzmir’de de var. Kiraz’ın köylerinde ki okulların durumu Güneydoğu Anadolu’da ki okullardan farksız. Karabağların içerisinde, Buca’nın içerisinde yeşil alanı olmayan okullar var. İzmir’deki üniversiteler o kadar rekabetçi olacak ki İzmirli öğrenciler İzmir’de kalmak isteyecek. Daha sonrasında da hayallerini İzmir’de gerçekleştirecek. Okul öncesi eğitime mutlaka yerel belediyelerinde destek olması lazım. Ayrıca çocukların bilinçsel kapasiteleri 3, 4 yaşında en yüksek seviyeye ulaşıyor. O dönemde bizzat belediyeler olarak her mahalleye kreşler açarak çocuklarımıza yardımcı olacağız.


HÜKÜMETTEN FARKLI  PARTİYE MENSUP BAŞKAN OLMAM İZMİR’E HİZMET GETİREMEYECEĞİM ANLAMINA GELMEZ

Ben Büyükşehir Belediye Başkanı olduğumda İYİ Parti rozetini çıkaracağım. 31 Martta seçimler olur. Ben 1 Nisan itibariyle hangi siyasi partiye oy verdiğine bakmadan, hangi ilçeden olduğuna bakmadan herkese eşit mesafede olacağım. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı olarak bütün ilçelerine de eşit mesafede olacağım. Onlarında teveccühünü, onlarında sempatisini kazanmak içinde elimden geleni yapacağım. Ankara ile İzmir’in arasında ki bu siyasi problemler eğer İzmir’in menfaatineyse ben bütün kamu kurumlarının ve Cumhurbaşkanlığı’nın kapısını aşındırırım. Eğer İzmirlinin orada hakkı olan bir para varsa hangi kamu kuruluşu olursa olsun gider alırım. İzmirliyi hak ettiği bir paradan veya imkandan kesinlikle mahrum bırakmam. Hiçbir partiye düşmanlığım yok. Ankara’da sizin vergilerinizin toplandığı yerde İzmir’in hak ettiği bir para varsa onu gidip alıp gelirim hiçbir şüpheniz olmasın. 

KADINLARA YÖNELİK PEK ÇOK PROJEMİZ VAR

Kadın istihdamını arttırmamız lazım, kadın kooperatiflerini arttıracağız, kadın kooperatiflerini destekleyeceğiz. Türkiye’de yaklaşık 13 ,5 milyon ev hanımı var. Bugün ev hanımları bir parti kursa iktidar ortağı olurlar. Ev hanımlarının becerilerini değerlendirebileceğimiz kooperatifleri zenginleştirmemiz lazım. Çalışan ama çocuğu okuldan geldiği zaman çocuğu evde yalnız kalmasın diye işten erken çıkmak zorunda kalan kadınlarımızı da düşündük. Öncelikle mahallelerden başlamak üzere çocuklarınızı kısa dönem bırakabileceğiniz donanımlı merkezler açacağız. Böylece çalışan kadınlarımız çocuğu okuldan çıktığı zaman evde yalnız kaldı derdine düşmeyecek. 

ÜLKE YARARINA OLAN BİR KANUN ÇIKARILACAKSA İKTİDARDA MUHALEFETTE BUNA EVET DİYEBİLMELİ

Ülkenin iyiliği için bir kanun teklifi verildiğinde eğer kanun teklifini iktidar patisi veriyorsa bunu blok halinde iyi parti ve muhalefet reddediyor. Aynı şekilde bizlerin iyiliği ve refahı için muhalefet bir kanun teklifi hazırladığında blok halinde iktidar partisi ret veriyor. Bu ülkemiz için iyi bir şey değil. Benim için olması gereken şu ; ülke yararına olan bir kanun çıkarılacaksa iktidarda muhalefette buna evet diyebilmeli. 

İZMİR’İN FAYDASINA OLAN HER PROJE İÇİN PARTİSİNE, KİŞİSİNE BAKMADAN ONAY VERECEĞİM

Aynı şekilde bende büyükşehir belediye başkanı olduğumda eğer İzmir için yararlı bir şey varsa, İzmir’in çıkarları için faydalıysa veya rakip olduğum bir partideki bir milletvekili bir meclis üyesi bana İzmir’in faydasına olan bir şey sunuyorsa hiç partisine kişisine bakmadan izin veririm. 

PARTİMİN DESTEĞİ İLE MECLİSE GELDİM BAŞKANLIĞA’DA GELECEĞİM
 
İYİ Partiye katılışım 3. yıl 2 ay oldu. Bir gün bile partimize özellikle de İzmir’e olan inancımı kaybetmedim. Sağ olsunlar onlarda bana çok destek oldular. Onların sayesinde meclise geldim. Ben İzmir’i yönetmeye başlayacağım zaman da yine benim arkamda olacaklarını biliyorum.”

Editör: Tutku İç