HABER/ BURCU TUNÇ

ER YEM, FUAR’IN EN ÇOK İLGİ GÖREN STANTI OLDU ER YEM, FUAR’IN EN ÇOK İLGİ GÖREN STANTI OLDU

Törene Ödemiş Kaymakamı Fatih Aksoy, Ödemiş İlçe Jandarma Komutanı Kıdemli Yüzbaşı Cihan Gültekin, Ödemiş Cumhuriyet Başsavcısı Yasin Coşkun, Ödemiş İlçe Milli Eğitim Müdürü Sunullah Desticioğlu, Ödemiş Belediye Başkan Yardımcısı Ufuk Kızıler, siyasi parti başkanları, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Anma programı 1 dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı.
Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Gazi Umurbey Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Deniz Ayyıldız “Milli mücadele ruhunu üst seviyelere taşımak bu ruhu hissetmek ve hissettirmek şarttır. İstiklal savaşı    bilindiği gibi Türk milletinin ölüm kalım savaşıdır. Böyle zamanlarda uluslar kendilerini var eden ve ayakta tutan tüm esasların vatan, ulus ve hürriyet gibi kavramların kıymetini daha çok bilir. Zor zamanlarda milleti ayakta tutan bu kavramlardır. Mehmet Akif Ersoy İstiklal Marşında Türk ulusunun neden savaştığını, neye inandığını açık bir şekilde anlatmıştır. Çanakkale savaşını yazdığı bir şiirle anlatan, anlatmakla kalmayıp destanlaştıran Mehmet Akif Ersoy topyekûn milli mücadelenin yaşandığı kurtuluş savaşına da İstiklal Marşımızı armağan etmiştir. Başta vatan ve ulus sevgisinin bağımsızlık ve hürriyet aşkının en nezih ve en seçkin ifadesi olan İstiklal Marşımızı bizlere hediye olarak sunan milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u, Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü ve 1. TBMM üyelerini rahmet ve sevgiyle anıyorum“ dedi.

Daha sonra Gazi Umurbey Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından hazırlanan  “Halkın Gözünden Mehmet Akif “isimli sokak röportajlarının görüntüleri paylaşıldı.
Liselerarası İstiklal marşını ezbere güzel okuma yarışmasının 1.cisi Nil Su Kocaoğlu tarafından İstiklal Marşımızın okunmasından sonra  program öğrenciler tarafından hazırlanan “Akif“ adlı tiyatro gösterisini sergilediler.
Anma programının sonunda İstiklal Marşını ezbere okuma birincileri 50. Yıl Ortaokulundan Nehir Ece Akbulut ve Özel Sınav Anadolu Lisesinden Nil Su Kocaoğlu, kompozisyon yarışması birincisi Ödemiş Ticaret Odası Anadolu Lisesi öğrencisi Melis Kale, şiir yarışması birincisi Özel Ödemiş Sınav Ortaokul Öğrencisi Ege Berk Çörtük  ve resim yarışması birincisi Zeytinlik Sabahattin Şenocak ilkokul öğrencisi Melis Köse’ye ödülleri Ödemiş Kaymakamı Fatih Aksoy tarafından verildi.
 

Editör: Tutku İç