Yerel seçimlerin ardından İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Cemil Tugay, 1 Ocak’tan itibaren işe alınan ve alım kriterlerine uymayan işçilerin işten çıkarılması ile ilgili süreç başlatmıştı. Bu kapsamda çok sayıda işçi işten atılırken işten çıkarılan işçiler eylem başlatmıştı.

Bugün İzmir’e gelen CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in Cemil Tugay ile yapacağı görüşme öncesi eylem kararı alan işçiler alana geldi. Eylem öncesi ise Özel, işçilerle görüşmek istediğini bildirdi. Yapılan görüşmeye Özgür Özel, Cemil Tugay ve İl Başkanı Şenol Aslanoğlu katıldı. Toplantıda konunun yeniden ele alınması için pazartesi günü toplantı yapılması kararlaştırıldı.

Kiraya 3 yeni düzenleme İlk adım atılıyor Kiraya 3 yeni düzenleme İlk adım atılıyor

ÖZGÜR BAŞKANA TEŞEKKÜR ETTİK, DERDİMİZİ ANLATTIK
Görüşmeyle ilgili olarak işçiler basına bilgilendirme yaptı. İşçilerden Süheyla Konuk yaptığı açıklamada  “Özgür başkanımızla iletişim kurmak bizim için çok önemliydi. Derdimizi anlattık ve sayın Özel bize çok ılımlı yaklaştı. Özgür başkana teşekkür ettik, çünkü biz kendimizi anlattık. Cemil başkanımızla bir iletişim sağlayamamıştık. Hatta Cemil başkan ‘dün beraberdik arkadaşlar’ dedi. Bende ‘evet başkanım zar zor bir iki kelime edebildik’ dedim. Verilen sözleri tutacaklarına inanıyoruz. Umarım görüşme gerçekleşir, eğer gerçekleşmezse biz mücadelemize devam edeceğiz” dedi.

İşçilerden Umut Taşkale ise “toplantı çok olumlu geçti. Bizimle işten çıkarılanlar olmuştu, ikinci gün işe alındılar. Bunu anlattık. Özgür Bey, Cemil Bey’e bu konuda bir araştırma yapmasını istedi. Görüşmenin sonunda tüm arkadaşlarımızın çok yıprandığını, haksız yere işten çıkarıldığımızı ve bizleri dinlemesi gerektiğini söyleyerek pazartesi günü randevu istedik. Kendisi bize ‘bana biraz müsaade edin, mali disiplin konusu çözdüğümüzde sizlerin işlerini halledeceğim’ dedi. Sonuçta pazartesi günü randevu aldık” şeklinde konuştuk.
 

Editör: Tutku İç