YERELGÜÇ/AYDIN UYSAL

Programda, Nihal Bağlan 17 Ağustos, 30 Ekim, 6 Şubat depremlerinde yaşananlar, beklenen deprem var mı? Ödemiş'te binalar depreme dayanıklı mı? Yeni yönetmelikte neler var? Ödemiş'in zemini bina yapımları için uygun mu? Sağlam bir bina için önem arz eden unsurlar nelerdir? Sorularını cevapladı.

Depremlere hazırlıklı olmalıyız

Bilgi ve tecrübeden faydalanarak bu işin uzmanlarından faydalanılarak düzgün proje düzgün imalat yaparak bu işler çözülebilir. 6 Şubat depreminde yaşadığımız depremde hiç yıkılmayan TOKİ konutları var. Demek ki yapılabiliyor. Denetim ve kontrol ile yapılabiliyor. Özellikle İnşaat Mühendislerine değer verilmesi gerekiyor. Ne yazık ki siyasilerimiz İnşaat Mühendislerine gerekli değeri vermiyorlar. Odalarımıza gerekli desteği vermiyorlar. Bizler de kendi çabalarımızla bir şeyler yapmaya çalışıyoruz ve yapabildiğimiz kadarını yapıyoruz.

Ödemiş’te deprem hazırlıkları yeterli mi?

Belediyemiz tek tek gezdi kolon kesilmiş ihbarlarını değerlendirerek. Böyle bir şeyin olmadığı tespit edildi. Belediye yetkileri çerçevesinde kontrol vizeleri 1976 yılından beri yaptığımız bir işlemdir. Hala yapı denetim binalardaki denetimini yapı denetimimiz her şeyini kontrol ediyor. Yapı denetim şirketleri işinin başında bekliyorlar. Binalarımız betonu dökülüyor sulanmıyor. Bu konuyu başkanla da görüştük. İnşaat suyu bağlamaya kalktığınızda 14 -15 bin TL istiyorlar. Su tarifesi oldukça yüksek. Haliyle insanlar ekonomiyi düşünüyor. Düşündükçe binalarımızın betonları sulanmıyor. Betonda çok su zehirdir. Beton sulamak ilaçtır.

ÖDEMİŞ'TE DEPREM HAZIRLIKLARI YETERLİ Mİ?

Ödemiş’te kentsel dönüşüm için adım atıldı mı?

Kentsel dönüşümle ilgili şu ana kadar bir şey duymadım. Kentsel dönüşüm parsel bazında devam ediyor. Parsel bazındaki dönüşüme ben karşıyım. Çürük binada oturmaktansa sağlam binada oturmak her zaman doğrudur. Ada bazındaki dönüşüme yönelmeliyiz, bununla ilgili kanun çıkacağı yönünde söylentiler var. Bakanlığın bu konuda çalışmaları var. Duyuyoruz taslaklarını görüyoruz.

Ödemiş 6 şiddetinde bir depreme dayanır mı?

Binaların yapım şekli bunun cevabını verecek. 1976 yılından beri Ödemiş’teki binalar o günkü yönetmelik şartlarına göre olması gereken şekilde yapıldı. O günkü şartlarda yapılan binalar bugünkü şartlarda uygun mu hayır. Deprem yönetmeliklerine göre kullandığımız demir düz çubuk demirdi. İnsanların deprem konusunda kesinlikle bilinçlenmesi gerekiyor. İnsanlar kesinlikle sağlam binaya doğru binaya iyi mühendise gitmesi gerekiyor. İyi ekiple çalışması gerekiyor. Gökdelenler sallanıyor ama hiçbiri yıkılmıyor.

ÖDEMİŞ 6 ŞİDDETİNDE BİR DEPREME DAYANIR MI?

Editör: Gülçin Kargaoğlu