Bayramda Mezarlıklara Ücretsiz Ulaşım! Bayramda Mezarlıklara Ücretsiz Ulaşım!

Programa Ödemiş Kaymakamı Fatih Aksoy, Ödemiş Belediye Başkanı Mustafa Turan,kurum amirleri, belediye meclisi üyeleri, muhtarlar, gaziler ve efeler katıldı.

Program Kuvayı Milliye’nin temellerinin atıldığı tarihi topraklardaki İlkkurşun Anıtı’na Ödemiş Kaymakamı Fatih Aksoy ve Ödemiş Belediye Başkanı Mustafa Turan tarafından çelenk sunulmasıyla başladı.

Saygı duruşu ve İstiklal marşının ardından 3 el saygı atışıyla program devam etti.

İLKKURŞUN’DA YAKILAN KUVAYI MİLLİYE ATEŞİ ANADOLU’YU AYDINLATMIŞTIR

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Başkan Mustafa Turan yaptı. Turan konuşmasında     “Ödemiş’in Yiğit Ordusu’nun adını tarihe altın harflerle yazdırdığı İlkkurşun Direnişi’nin 105. yılı kutlu olsun.Yiğit ordumuz, kahraman efelerimiz 105 yıl önce işgalci güçlere karşı organize olarak Hacı İlyas köyünde mücadele başlatmıştı. Halk, kendiliğinden direnişe karar vermiş, silaha sarılarak Hacıilyas Köyü'nde işgalci, emperyalist düşmana ilkkurşunu sıkarak, Kuvayı Milliye'nin ilk vuruşmasını burada yapmıştır. 31 Mayıs 1919’da gerçekleştirilen hareketle, Ödemişliler işgale boyun eğmeyeceklerini açıkça ortaya koymuşlardır.  Bu direniş, bir ulusun ayağa kalkıp emperyalizme direnmesidir.İlkkurşun’da yakılan Kuvayı Milliye ateşi Anadolu’yu aydınlatmıştır. İşgale boyun eğmeyen Ödemiş halkının kahramanlığı tüm Anadolu’ya umut olmuştur.
Bu topraklarda yaşayan halk, ülkemiz işgal altındayken milli mücadele ateşini yakan, namusunu, toprağını ve bayrağını savunmak için büyük bir direniş destanı yazan unutulmaz bir halktır.


Bu eşsiz kahramanlığı unutmayan Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 1927 yılında Hacı İlyas köyümüze İlkkurşun adını vermiştir.
Bizler ilk kurşunu atan dedelerimizle daima gurur duyuyor, Hacı İlyas tepelerinde yazılan destanı, bir manevi şeref madalyası olarak göğsümüzde taşıyoruz.
Ödemiş, aynı zamanda Kurtuluş Savaşımızda işgalcilere karşı ilk sivil direnişin ve ilk halk savaşının örgütlendiği yer olma onurunu da taşımaktadır.
105.yıl önce 19 Mayıs 1919’da Samsun’dan başlayıp, 9 Eylül 1922’de İzmir’de sona eren ve dünyadaki ilk bağımsızlık savaşındaki bu başarımızla bir kez daha övünüyoruz.
Şanlı Türk tarihimize altın harflerle büyük bir kahramanlık destanı yazdıran Türkiye Cumhuriyetini bizlere emanet ve armağan eden eşsiz komutan Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere tüm şehit ve gazilerimizi her zaman olduğu gibi bugünde rahmet, minnet ve şükranla anıyoruz “dedi.

Milli Mücadelenin ilk seçimle gelen cephe komutanı unvanını alan Ali Orhan (İlk Kurşun)’un torunu Cemile Esra Filiz duygu ve düşüncelerini dile getiren bir konuşma yaptı.


BİZLERE DÜŞEN İLKKURŞUN DİRENİŞİNİ UNUTTURMAMAKTIR
Şiirlerin ardından Ödemiş Kaymakamı Fatih Aksoy’da bir konuşma yaptı.Aksoy konuşmasında     “İlkkurşun direnişinin 105. yıldönümünü tüm kalbimle kutluyorum. 105 yıl önce bu tepede örgütlü direnişin ilk tohumları ,kurtuluş savaşımızın ilk tohumları atıldı. İşgalden bağımsızlığa  giden bu yolun başında bu direniş Anadolu halkına moral oldu. Kuvayi Milliye’nin yaktığı bu ateş tüm yurda yayıldı ve sonuçta Sakarya, Dumlupınar derken düşmanın İzmir’de denize dökülmesi ile mücadelemiz zaferle sonuçlandı. İlkkurşun direnişinin önemi nedir? Birincisi toplumun tüm unsurlarının katıldığı bir direniş cephesi oluşturulması ve düşmanın elini kolunu sallayarak bu topraklara giremeyeceğini ilan edilmesidir. İkincisi Anadolu halkına moral olması düşmanla mücadele bilincinin oluşmasını katkısıdır. Üçüncüsü siz kıymetli Ödemişlilerin yüksek karakterinin vatan millet sevdasının ilanıdır.
 Bugün şanlı bayrağımızın gölgesinde oturup beş vakit ezan sesi dinleyebiliyorsak bunu birilerine borçluyuz. Başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere silah arkadaşlarına, şehitlerimize, gazilerimize ve ilk direnişi başlatan Ödemişlilere borçluyuz. Bizlere düşen İlkkurşun direnişini unutturmamaktır. İki yıldır ilçemizin ortaokulları yedinci sınıfların da eğitim gören tüm öğrencilerimiz bir dersi İlkkurşun tepesinde işlemektedir. İnşallah çocuklarımız, gençlerimiz bu anlamda İlkkurşun’un önemini daha iyi anlarlar“ dedi.

 Anma programı zeybek gösterisi ile sona erdi.

Editör: Gülçin Kargaoğlu