YERELGÜÇ/DİLEK ACAR GÜLEÇ

Birlik ile ilgili tespit raporlarının ne zaman işleme alınacağı da merak konusu…

İzmir İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği ve İzmir Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği ile ilgili yapılan şikayetleri değerlendiren Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi döneminde Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından görevlendirilen müfettişler 300’den fazla kişiyi dinlemişti. Tarım ve Orman Bakanlığı, mahkeme kararı çıkmadan, İzmir Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği’ne kayyum görevlendirmesi yapmıştı.

Hazırlanan raporla 27 Nisan günü İzmir Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği’ne kayyum ataması kararı verilerek İzmir İl Tarım Müdürü Mustafa Özen ve Müdür Yardımcısı Fatih Kılıç ile bir personelden oluşan üç kişilik kayyum heyeti, göreve başladı.

İzmir İli Damızlık ve Sığır Yetiştiricileri Birliği’ne de kayyum atanacağı ancak seçimden sonra işlem yapılacağı söylenti olarak yayılmıştı. İzmir İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği ile ilgili elde edilen deliller neticesinde hazırlanan raporun seçim öncesi büyük etki edeceği düşüncesi ile durdurulduğu, seçim sonrası gerekli işlemlerin yapılacağı aktarıldı.

Seçim sonrası yeni kabinenin oluşması ile Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’nın göreve gelmesinin ardından şimdi gözler İzmir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’ne iletildiği belirtilen raporlar sonucunda ne zaman harekete geçeceğine çevrildi. 

İzmir İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği dosyası ile ilgili hızlı hareket eden İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün henüz harekete geçmemesi dikkat çekiyor. Rapora göre Erman Hara’nın üyeliği geçersiz sayılarak yönetim kurulundan düşürülmesi, ayrıca birliğin kurduğu şirkette yasa gereği görev almaması gerekirken şirket yönetimine giren Başkan Ahmet Kocaağa, Halil Kalbak ve Erdal Köpüklü (Birlik Tüzüğüne göre Yönetim kurulu iş bölümü ve çalışma şekli Madde 38, 11 ve 12. Fıkrası maddelerine aykırı davranmak) bu sebepten dolayı hukuken birlik yönetim kurulu görevlerine son verilmesini raporda şarta bağladığı iddia ediliyor.

Bakanın da imzasıyla ilgili yazının İzmir İl Tarım Müdürlüğüyle paylaşıldığı, gerekenin yapılması talimatının verildiği bürokratlar arasında konuşuluyor.

SULAR DURULMUYOR

Bu arada İzmir Damızlık ve Sığır Yetiştiricileri Birliği’nde sular bir türlü durulmuyor. Birlik’te personel kıyımından bahsedilirken 60’ın üzerinde işçinin görevden uzaklaştırıldığı, araçların satıldığı, süt paralarının ödenmediği de konuşuluyor.

Editör: Gülçin Kargaoğlu