YERELGÜÇ / SILA AVŞAROĞLU

CHP İzmir Büyükşehir Belediyesi Belediye Başkan aday adayı Tacettin Bayır ve Musa Çam yaptıkları ziyarete Ödemiş Belediye Başkanı ve partililer katıldı. 

Bayramda Mezarlıklara Ücretsiz Ulaşım! Bayramda Mezarlıklara Ücretsiz Ulaşım!

Ön seçimin önemini vurgulayan CHP İzmir Belediye Başkanı aday adayı Tacettin Bayır, “Siyasete başladığım yıllarda Ödemiş’ten ve Ödemiş’te yetişmiş siyasetçilerden de çok şey öğrendik. Siyasette 40 yılı devirmiş bir arkadaşınız bir kardeşinizim. Neden iki başkan aday adayı beraber geziyor diye soracaksınız. Biz şartlı aday olduk. Eğer ön seçim olursa biz aday olacağız yoksa değiliz. 1980 – 90 arası siyasi çalışmalarda çalışırken aslında ortak üreten ortak emek veren birlikte çalışmaya siyasi ustalarımız tarafından alıştırılmıştık. Ben ayrı gelseydim Musa ayrı gelseydi sizi buraya iki kere çağıracaktık, herkesin zamanı kıymetli. Biz beraber gezerek bir seferde her iki aday birbirini tanıtsın toplantısı yapıyoruz örgütü yormamak için. Örgütün yorulacağı yer seçimler, seçimde yorulacaksınız. Ben şunun için ön seçim diyorum Ankara’da İzmir’in adı geçtiğinde göğüsleri kabarıyor, benim kalem diyorlar. Bende diyorum ki bu kaleyi kimin yöneteceğine bırakalım onlar karar versin. İlçe başkanını seçerken sandığı koyduk ilçe başkanı seçildi, il başkanını seçerken sandığı koyduk il başkanımız seçildi. Sayın Genel Başkanımız Özgür Özel seçilirken sandığı koyduk kurultay delegeleri gitti 1300 kişi orada oy kullandı Özgür Özel’i seçti. Sıra geldi Belediye Başkanına gelin koyun buraya sandığı Belediye Başkanı’nın kim olacağına da burayı kale yapanlar karar versin. Özellikle 1980 öncesinde bütün Belediye Başkanları bütün Milletvekilleri ön seçimle seçiliyordu. Ve İzmir gibi bir yerde 11 – 12 milletvekili çıkardığımız dönemlerde en fazla 1 tane kontenjan veriliyordu. Nasıl olsa İzmir benim kalem nasıl olsa neyi koyarsam koyayım ben burada seçimi kazanıyorum demek doğru değil” dedi.

Ardından söz alarak 31 Mart seçimlerinin öneminden sıkça bahseden CHP İzmir Belediye Başkanı aday adayı Musa Çam, “Bildiğiniz gibi 31 Mart tarihi bir yerel seçimle karşı karşıyayız. 31 Mart’ta yapılacak yerel seçimler hem partimiz açısından hem de ülkemiz açısından bir dönüm noktası.  Bütün seçimler aslında çok önemlidir ama bu seçim çok daha önemli. 1946 yılında o dönemin Cumhurbaşkanı İsmet Paşa çok partili sisteme geçer. İsmet Paşa’nın etrafında ki bir çok kişi ‘Yapmayın ülkenin eğitim seviyesi henüz yüzde 7’ler de yüzde 8’ler de ülke henüz çok partili bir sisteme geçme aşamasında değil’ dese de İsmet Paşa ‘Cumhuriyetimizin kurucusu büyük önder Mustafa Kemal Atatürk en büyük hedefi Türkiye Cumhuriyetini muhasır medeniyete taşımak ve çok partili bir sisteme geçmektir dedi. Ben onun bu emelini bu arzusunu yerine getiriyorum. Eğer biz bunu yerine getirmezsek onun o hedefini görmezden gelmiş oluruz’ der ve 1946 yılında çok partili sisteme geçer. 1950’li yıllarda yapılan seçimi Cumhuriyet Halk Partisi kaybeder. Biz seçimi kaybettiğimizde İsmet Paşa önünü ilikler ve gider iktidarı Adnan Menderes’e teslim eder. Biz bu ülkeye hem Cumhuriyeti kuran hem de çok partili hayata geçerek demokrasiyi getiren partiyiz. Bizler onların kuşakları onların evlatlarıyız. O nedenle 31 Mart’ta yapılacak seçimler bir dönüm noktasıdır. 1946’dan günümüze kadar 77 yıldır bu çok partili seçim içerisinde hiçbir siyasi parti 21 yıl iktidar olmadı. İlk kez Türkiye’de 2002 2023’e kadar artı 5 yıl 26 yıl ve bu parti ne Demokrat Parti ne Anavatan Partisi ne Adalet Partisi herhangi bir parti değil bu parti ırkçı, mezhepçi, gerici ve açıkça Cumhuriyetle hesaplaşmak isteyen bir partidir. Açıkça Cumhuriyetle hesaplaşacağız, Cumhuriyet’i değiştireceğiz diyor. Ve seçim kazandıkça daha da ileri gidiyorlar. Bugün İzmir’de bile bir çok okulda kız sınıfı erkek sınıfı yapılmaya başlandı. Karma eğitime son kızlar ayrı erkekler ayrı sınıfta olacak şekilde. Okullarda Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi eğitim almış öğretmenlerimiz tarafından öğrencilere öğretilmesi gerekirken şimdi cami imamları gidiyor. Bu yerel seçimler çok önemli kimin Belediye Başkanı olduğu kimim İlçe Belediye Başkanı olduğu kimim meclis üyesi olduğu hiç önemli değil. Bu seçimlerin alınması kazanılması gerekiyor ki onların önüne bir set çekebilelim. Bu seçimleri de kaybedersek vay memleketin haline. Bizler geldik gidiyoruz fakat gençlerimiz var çocuklarımız var torunlarımız var ve torunlarımıza daha iyi bir gelecek bırakmak gibi bir mecburiyetimiz var. O yüzden geçmişte yapılan yarışları bir kenara bırakıp kol kola girip omuz omuza 31 Mart’ta İzmir’de ve 30 ilçede seçimi alacak çalışmalar yapmamız gerekiyor. Bütün hedefimiz bu olmalı” dedi.

Editör: Tutku İç