YERELGÜÇ/AYDIN UYSAL

İhalesi gerçekleştirilen maden sahaları toplamda 4 bin 366 hektar büyüklüğünde.

Ödemiş’te maden aramasına açılacak bölgelerin biri Horzum köyünü içine alıyor olması büyük tepkilere neden oldu. Bu kapsamda Horzum Mahallesinde büyük kapsamda maden istemiyoruz buluşması gerçekleştirdi.

Toplantıya Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, Ödemiş KOZADER Başkanı Selahattin Bağlı, AK Parti İlçe Başkanı Muhammet Şen, Kent Konseyi Başkanı Mehmet Taşlı, İzmir Büyükşehir Belediyesi Ödemiş Yerel Hizmetler Koordinatörü  Hikmet Güriş, Türkiye İşçi Partili Mehmet Kani, Horzum Mahallesi Muhtarı Yılmaz Öz  ve mahalle sakinleri katıldı.

BİZ BU RUHSATI VERMEMEK İÇİN SONUNA KADAR MÜCADELE EDECEĞİZ

Horzum Mahallesi Muhtarı Yılmaz Öz yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Horzum sahasının bir ruhsatlandırma arama sahası ilan edildiğini öğrendik. Öğrendiğimiz günden beri yanımızda olan Kozader Başkanımız Selahattin başkan, AK Parti İlçe Başkanımız Muhammet Şen, Belediye Başkanımız Mehmet Eriş bizi bilgilendirme ve bizi yalnız bırakmama adına buralara kadar geldiler. Yakın zamanda şahit olduğumuz Horzum sınırları içinde inşa edilen baraja 2 bin dekar arazimizi oraya verdik şimdide geri alan arazilerimizi de maden arama için ruhsatlandırıldığını öğrendik biz bunu vermek istemiyoruz. Verecek bir tane köylümüz yoktur. Biz bu ruhsatı vermemek için sonuna kadar mücadele edeceğiz.”

BU MÜCADELEMİZ BUGÜN İÇİN BİR BAŞLANGIÇ

Ödemiş KOZADER Başkanı Selahattin Bağlı yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Yeraltından çıkacak bir madenin sizlere yani Horzuma  ve çevresine   zarar vermemesi için mücadele ediyoruz. Bu mücadele olumluda olsa, olumsuzda olsa unutmayanız. Yaklaşık 17 bin hektar düşünün bu cam ağaçlarınız meyve ağaçlarının gidecek anlamına geliyor. Bu mücadelemiz bugün bir başlangıç. Bu mücadelemiz aylar yıllar boyu sürebilir. Biz yeraltından bir şey çıkmasın demiyoruz. Sadece böyle bir çevrede böyle bir şeye karşıyız. Barbunyan, kestanen, cevizin koyunun burada  bu maden yapılırsa olmayacak .Onun için mücadele veriyoruz. Bu maden yapılırsa yer altı suları burnumuzdan gelecek. Burada bir maden ocağı yani altın işletmesi açılırsa buda bugünkü teknolojiyle siyanürle zehirle ancak bu mümkün oluyor, bu da tozuyla  sizlerin astım olması verem olması anlamına  geliyor. Bugün sağlam olsan bile bu maden açıldığında 5 ile 10 yıl arasında bunu yaşayacaksınız. Biz erkekler kısır, kadınlar da çocuk doğuramayacak. Bugün burada ruhsat alan firmaya  karşı bir arada bulunuyoruz. Bir imza  kampanyası ve karşı duruş olmak üzere ekolojik dengenin sağlanması. Bu yeraltı kaynaklarının bizim için ne  kadar değerli olduğunu sizlere aktarmak istedim. İnşallah bu mücadele başlangıçta sona erer. Uzun vadede bizi yormaz.”

BURADAN BİR İTİRAZ YAPACAĞIZ

Ödemiş Kent Konseyi Başkanı Mehmet Taşlı  yaptığı konuşmada şunları söyledi,

“Buradan bir itiraz yapacağız bölge muhtarlarımızla destek veren Sivil Toplum Kuruluşlarıyla yasal olarak ilgili makamlara itirazımı yapıp bu projenin daha fazla gündemde kalmaması için ve halkı rahatsız etmemesi için başlangıç aşamasında bu projenin bitirilmesine hedefliyoruz. Sonuç alacağımıza da inanıyoruz. Bu bölge dünyanın en güzel, en bereketi bölgelerinden birisi mükemmel bir coğrafi ve iklimsel zenginliğe sahip bu bölgenin mevcut haliyle korunması ve doğal dengenin devam etmesi gerekiyor.”

BEN HORZUM’DA ALTIN MADENİNİN ÇIKARILMASINA ENGEL OLMAK İÇİN YOLLARI KAPATIRIM

Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Biz bugün burada bu çocuklarımızın kadınlarımızın kardeşlerimizin Horzumluların sesi olmak için buradayız. Siz burada ağacıyla meyvesiyle havasıyla mutlu olursanız biz de aşağıda mutlu oluruz. Hep birlikte mutlu olabilmemiz önemli, insanlarımız burada doyarsa burada yaşar burada mutlu olursa bize de gelir yiyecek içecek olarak hep birlikte mutlu oluruz. Sizin pişirdiğiniz o yemeklerden yedik. Bu kadar güzelliği beraber yaşadık. Bunun siyaseti yok Burayı sahip çıkarken birbirimize sahip çıkacağız. Ödemiş Belediye Başkanı olarak bütün var gücümüzle katkımızla siyasi partilerimiz gücüyle el ele tutuşarak aynı şeyleri isteyeceğiz. Birbirimizi kırmadan üzmeden doğru bilgiyle ama kararı ben vermeyeceğim kararı siz vereceksiniz. Kahvelerde toplantı yapmak isteyecekler ben onu engellemek için varım. Ben Horzum da altın madenin çıkarılmasında engel olmak için buraları kapatırım. Onun dışında söz sizde. Sizi avlamak isterler senin çocuğuna iş vereceğiz para vereceğiz, traktör alalım fabrikanın başında çavuş sen olacaksın, sizi pembe gözlüklerle başka başka baktırabilirler huzurunuz kaçar. Horzumun yollarına çöpüne bakıyorum. Horzumun çocuklarına kadınlarına kardeşlerimize sahip çıkamayacak mıyız? Tabi ki sahip çıkacağız. Size sahip çıkmak bizim borcumuz. Hepiniz bir teşbihin tanesi gibi. Siz isterseniz işin imamesi oluruz biz. Siz geleceğinize sahip çıkıyorsunuz. Güzel bir gelecek bırakırsak torunlarınız çocuklarınız sizi güzelliklerle anacaktır”

SİZ İSTEMEDİĞİNİZ SÜRECE HORZUM’A ÇİVİ DAHİ ÇAKILMAYACAK

AK Parti Ödemiş İlçe Başkanı Muhammet Şen yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Muhtarımız mahalle sakinlerimiz bize bu durumu illettiler. Bizde bunu takip ettik geçen hafta içinde. Ben iktidar partisini temsil ettiğim için Horzuma  en çok gelen kardeşlerinizden birisiyim. Horzum Ödemiş’e meyvesinde mahsulünde yetiştiren bir yerimiz. Ben kardeşiniz olarak söylüyorum siz istemediğiniz sürece hiç kimse hiçbir şey yapamayacak bunu da ben buradan söz veriyorum .Biz sizin için geldik. Yetkili yerler ve kişilerle görüştük. Siz istemediğiniz sürece Horzum’a bir çivi dahi çakılmayacaktır.”

BU CENNETİ ONLARA TESLİM ETMEYECEĞİZ

Türkiye İşçi Partili Mehmet Kani  yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Bundan sonra her zaman her şikâyetinizde beraberiz yanınızdayız. En büyük altın toprağın üstündedir .En büyük altınımız yiyeceğimiz, içeceğimizdir. Burada aranmak istenilen altın siyanürle, siyanür ise zehirdir. Her zaman gece  gündüz sizlerin yanındayız. Bu cenneti onları teslim etmeyeceğiz.”

Editör: Gülçin Kargaoğlu