YERELGÜÇ/ BUSE BAĞCI

Sabancı Vakfı, Cumhuriyetin 100. Yılını ve 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü için özel hazırlanan film, kız çocuklarının eğitimlerine devam etmesini, okuyup geleceği inşa ettikleri bir yüzyıl olacağını vurgulayan ‘Hangi Yüzyılda Yaşıyoruz?’ adlı reklam filmi İzmir’in Ödemiş ilçesi Birgi Mahallesi’nde çekimleri yapıldı.


Cumhuriyetin ikinci yüzyılına atıfla hazırlanan filmin yönetmen koltuğunda Kıvanç Baruönü otururken, TBWA/Istanbul imzası taşıyan filmin yapımını Organic Film üstlendi.

FİLMİN KONUSU

“Genç bir kız yaşı gelince evlendirilmeye hazır olur”, “Kızlar tarlada ailelerine yardım eder” gibi yıllardır zihinlerde yer etmiş bazı toplumsal cinsiyet kalıpların Cumhuriyetin 100. yılında aileler tarafından nasıl cevaplandığını gösteren film, bir köy kahvesinde babaya yöneltilen “Senin kız ne zaman sana tarlada yardım etmeye başlayacak?” sorusuyla başlıyor. Bu soruya karşılık baba “Hangi yüzyılda yaşıyoruz arkadaş?” cevabını veriyor.
Filmin devamında da ailelerin benzer sorular karşısında aynı cevapla tepki gösterdiği ve tüm ailelerin cevabının “Hangi yüzyılda yaşıyoruz?” olduğu görülüyor.

Editör: Tutku İç