Ödemiş Kent Konseyi ARF Bıo Enerji Tesisini ziyaret etti

Ödemiş Kent Konseyi Başkanı Mehmet Taşlı; Çevre, Şehircilik ve İmar Meclisi Başkanı Abdullah Gümüş, Meclis üyesi Emin Taşdemir ve Genel Sekreter Yücel Uğur Uçar ile birlikte Ödemiş’in Bozcayaka Mahallesi’nde faaliyet gösteren ARF Bio Yenilenebilir Enerji Üretim tesisini ziyaret etti.

Ödemiş Kent Konseyi ARF Bıo Enerji Tesisini ziyaret etti
banner267

Ziyaret kapsamında gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısında ARF BioEnerji adına C.E.O. Melih Arslan, tesisin çalışma standartları ve üretim süreçleri hakkında detaylı bilgiler paylaştı. Doğa dostu bir üretim şekline sahip olduklarının altını çizen Arslan, “Hammadde olarak büyükbaş hayvan gübresi ve mısır silajı kullanıyoruz ve üretim sürecinin sonunda hiçbir atık madde kalmıyor. Oksijensiz tanklarda işlenen hammaddelerden elde ettiğimiz metan gazını elektrik üretiminde kullanıyoruz. Tesisimiz, kullandığımız hammaddelerle aynı zamanda organik gübre üretmeye olanak tanıyan bir teknolojiyle çalışıyor. Sıvı ve katı organik gübre üretip, bunları çiftçilerimize sunuyoruz. Böylelikle yaptığımız enerji üretiminden geriye hiçbir atık kalmıyor. Bio enerji üzerine çalışan bir firma olmakla birlikte organik gübre üretimiyle tarım sektörüne de hizmet ediyoruz.  Üretim sürecimizin her aşaması bilgisayarlı bir sistemle tek merkezden kontrol ediliyor, böylelikle hata payını sıfıra indiriyoruz. Sonuç olarak toprağa, suya ve havaya hiçbir kirletici madde bırakmadığımız gibi hem enerji piyasasına hem tarım sektörüne artı değer sunuyoruz. Şu ana kadar gübresini aldığımız pek çok çiftliğe danışmanlık hizmeti de verdik. Damlardaki gerekli koşulların sağlanması, gübrenin doğru şekilde muhafazası açısından hem yönlendirici hem teşvik edici olduk. Ödemiş’e hizmet eden bir firma olmaktan mutluluk duyuyoruz. Çevre ilçelerden de gübre aldığımız oluyor. Bizim kullanımımıza uygun gübrenin içine hiçbir yabancı maddenin ve toprağın karışmamış olması gerekiyor, gübresini alacağımız çiftlikleri bunu göz önüne alarak belirliyoruz.” şeklinde konuştu.
Bilgilendirme toplantısının ardından Ödemiş Kent Konseyi temsilcileri ve şirket yetkilileri tesisi birlikte gezerek, üretim sürecini yerinde incelediler. İnceleme gezisinde sürecin baştan sona nasıl işlediği hakkında C.E.O. Melih Arslan’dan bilgi alan Ödemiş Kent Konseyi Başkanı Mehmet Taşlı, “Ödemiş’te faaliyet gösteren sanayi işletmelerinin çevreye olan etkileri bizim hassasiyetle yaklaştığımız konuların başında geliyor. Bio enerji üretimi yapan böyle büyük ölçekli bir tesisi yerinde incelemek, işleyiş hakkında bilgi sahibi olmak adına bugün buradayız. ARF Yenilenebilir Enerji Üretim A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı sayın Mustafa Acar’a teşekkür etmek istiyorum. İnceleme ziyareti isteğimizi memnuniyetle karşıladı. Keza ARF Bio Enerji C.E.O.’su sayın Melih Arslan’ın tesisin dileyen herkesin ziyaretine açık olduğunu vurgulaması çok olumlu” şeklinde konuştu. Ödemiş’te çevreci mücadelenin geçmişten bugüne bir süreç olduğunu vurgulayan Taşlı, “Ödemiş, çevresel konulara karşı duyarlılığı olan bir kent, bu alanda geçmişte verilmiş mücadeleler var. Dünyanın en verimli ovalarından birinde yaşıyoruz. Her çeşit tarımsal üretime imkan veren, yılda 3-4 sefer ürün hasadı yapılabilen, mikroklimatik iklim yapısına sahip eşsiz bir ovadan bahsediyoruz; bunu korumak hepimizin ortak sorumluluğudur. Biz Ödemiş Kent Konseyi olarak ilçemizde faaliyet gösteren ve yaptığı üretim itibarıyla çevreye olası etkileri söz konusu olabilen tesisleri incelemeyi görev sayıyoruz. Bu tür ziyaretleri belli aralıklarla yaparak sürecin şeffaf şekilde ilerlemesini sağlayacağız. Aynı zamanda bazı işletmelerle ilgili oluşan haksız önyargıları da ortadan kaldırmanın yolu gidip bizzat yerinde incelemekten geçiyor. Doğaya saygılı, çevreye duyarlı çalışan işletmeler bizi her zaman memnun ediyor.Bugün burada yenilenebilir enerji konusu üzerinde durduk. Atıklardan enerji ve organik gübre üretiminin yapılabilmesi, hem bu atıklardaki zararlı gazların atmosfere salınmasını engelliyor; hem de atıkların toprağa bırakılarak toprağın ve yeraltı sularının kirlenmesinin önüne geçiyor. Misafirperverlikleri, şeffaf ve bilgilendirici tutumları için ARF Bio Enerji Üretim ailesine teşekkür ediyoruz.” dedi.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner214