Ekmeğe zam geldi!

İzmir Ticaret Odası Meclisi'nden oybirliğiyle geçen yen ekmek tarifesi, yarın sabahtan itibaren İZTO'ya bağlı fırınlarda uygulanmaya başlanacak.

Ekmeğe zam geldi!

Yen tarifeye göre 230 gram ekmek 2,5 liradan satılacak. İzmir'in bir süredir gündeminde olan ekmek zammı, nihayet karara bağlandı. İzmir Ticaret Odası Ekmek ve Unlu Mamuller Komitesi'nin 230 gram ekmeğin 2,5 liraya çıkarılması teklifi, çeşitli komisyonlardan geçmesine rağmen Ticaret Bakanlığı'nca kabul edilmemişti. İzmir Ticaret Odası Meclisi, bugünkü oturumda 230 gram ekmeğin 2,5 liradan satılması kararını, oybirliğiyle kabul etti. Bu durumda, İzmir Ticaret Odası'na bağlı fırınların ürettiği ekmek, yarın sabahtan itibaren 2,5 liradan satılacak. İzmir Fırıncılar Odası'nın gündeminde zam olmadığı için odaya bağlı fırınlarda üretilen 200 gram ekmeğin, 180 kuruştan satışına devam edilecek.

VALİ KÖŞGER BU KARARA NE DİYECEK?

İzmir Ticaret Odası üyesi Hüseyin Sağır, Meclis'te oybirliğiyle alınan bu kararı değerlendirdi. Un başta olmak üzere ekmek yapımında kullanılan toplam 31 kalem maddeye yüzde 37'lik zam olduğunu, bu oranın içinde son birkaç gün içinde gelen zamların dahil olmadığını belirten Hüseyin Sağır, "Bu zammı yapmak zorundaydık. Biz yüzde 37 yerine yüzde 20'lik bir zam yaptık. Vatandaşlarımızın anlayışla karşılayacağına inanıyorum" dedi. Zamlı tarifeye Vali Yavuz Selim Köşger'in ne diyeceği merakla beklenirken, olası bir itirazda, Vali veya atayacağı bir kişi, İzmir Ticaret Odası ve Esnaf Birliği'nden birer olmak üzere toplam üç kişilik komisyon oluşturulacak, son kararı bu komisyon verecek.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner214