Şirket Gölcük Mahallesi’nde yer alan 20,04 hektarlık alanda 3 yıllık proje boyunca toplamda 205 bin ton cevher çıkarmayı planlıyor. Proje alanı ise tarım arazisinde yer alırken Gölcük mahallesine 700 metre uzaklıkta ve  en yakın haneye de 72 metre uzaklıkta yer alıyor.
Ayrıca proje alanı Ödemiş’in doğal güzellikleri arasında yer alan Gölcük Gölü’ne de 2,9 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Açılması planlanan ocak alanının etrafında da zeytinlikler de bulunuyor.
Yaşadıkları topraklarda hammadde patlatma yöntemiyle altın çıkarılacağını öğrenen  Küçükmenderes Havzası Koza Hareketi, mahalle muhtarları ve vatandaşlar konuyla iligli olarak bir eylem yapmıştı. Eylemde Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na ‘cenneti cehenneme çevirme’ çağrısında bulunmuşlardı. Koza Altın Maden Şirketinin açmak istediği patlatmalı altın ocağı için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ilk kararını açıkladı. Proje tanıtım dosyasını inceleyen Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ‘ÇED Gerekli’ kararı verdi.

Editör: Tutku İç