İzmir Köy-Koop Birliği Başkanlığı’nı yürüten Neptün Soyer, Pirinççi Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’ni ziyaret etti. Neptün Soyer, Başkan Alpay ile beraber fidanları yerinde inceledi. Başkanlığını Mehmet Alpay’ın yaptığı Pirinççi Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi 170 bin zeytin, 60 bin meyve fidanı dağıtıyor. 24 belde, 680 köy, kırsal mahallelerde yaşayan 11 bin kırsalda yaşayan vatandaş için fidan dağıtımlarının birinci etabını gerçekleştiren Alpay ikinci etabı kasım, aralık ayları gibi yapacaklarını söyledi. 

Toplu ulaşıma Maraton İzmir ayarı Toplu ulaşıma Maraton İzmir ayarı

Kooperatif Yönetim Kurulu Başkanı Alpay, “Kooperatifimiz 2011 yılından bu yana hizmet vermektedir. 176 tane aktif meyve fidanı üreten ortakçılarımız mevcut. Köyün geçimi kestane, incir, ceviz ve meyve fidanı üretimi yapmakla birlikte zeytin fidanı üretmekteyiz. Köyümüz Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in ‘Başka Bir Tarım Mümkün’ diyerek kooperatiflere vermiş olduğu sözler doğrultusunda fidan dağıtımı üstlenerek 24 belde, 680 köy, 11 bin kişiye birinci etap 2024 yılı zeytin fidanı ihalesini yapmaktayız. Köylünün yaşam gücünü arttırmak, köylerde sertifikalı meyveciliği arttırmak, köylüyü bilinçlendirmek ve yeni çeşitler ile köylümüzü tanıtmak için hali hazırda her zaman köylümüzün yanındadır. İzmir Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Daire Başkanlığı kırsal mahallelere desteğini sürdürerek devam ettirmeli, kırsal mahalleler ve kooperatiflere destekler arttırılarak devam etmelidir. 2011 yılından beri kooperatif aktif bir şekilde devam ederek köylünün köyde doymasını, doğduğu yerde yaşamasını sağlayarak köyden kente göçü önleyerek köylünün malının pazarı yurt içi yurt dışı ihraç yapmasını sağlamaktadır. Dağıtımın ikinci etabı kasım, aralık ayları gibi kestane, incir, ceviz ve narenciye fidanı türleri oluyor. 2009 yılından beri devam etmekte bu dağıtımlar. Önceden küçük kooperatifler bu paylardan hiç yararlanamıyordu. Tunç Soyer Başkanımın katkılarıyla, küçük kooperatifleri desteklediği için bizlere de nasip oldu. Biz de Pirinççi köyü olarak almaya hak kazanarak Büyükşehir’in bize verdiği destek doğrultusunda hem köylünün ürettiği malları değerlendirip hem 680 köye kırsal mahallelere meyve fidanı, zeytin fidanı dağıtarak onların da köylerinde doymalarına yardımcı olan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç Soyer’e teşekkürlerimizi sunuyoruz. Kooperatifimize ve bölgemize kırsal mahallelere vermiş olduğu desteklerin devam etmelerini talep ediyoruz. Başka bir tarım mümkün diyoruz” dedi.

İzmir Köy-Koop Birliği Başkanı Neptün Soyer, “Bugün Ödemiş bölgesinde Kaymakçı tarafında aynı burada ki faaliyetler gibi bakla başladı. Baklayı pazarlamaya çalışıyoruz. Ederinin biraz da üstünde üretici kazansın diye uğraşıyoruz. Sonra bezelye olacak, Bıçakçı’da barbunyamız var çileğimiz var. Bu bölge çok bereketli bir bölge Mehmet Başkanımın dediği gibi aslında amaç doğdukları yerde doymalarını sağlamak. Sahiden çok kıymetli ve bereketli topraklar. Bizlerde burada yaşayan üreten çiftçilerimizin köylülerimizin köylerinde daha refah bir şekilde yaşamalarını istiyoruz. Tabi burada İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ‘Başka Bir Tarım Mümkün’ derken vurguladığı sadece bu ürünlerin pazarlanması da değil. Burada ki üretim yürürken eğitimiyle, sağlığıyla, suyuyla, yoluyla her şeyiyle bir bütün aslında vereceğiniz hizmet. Dolayısıyla siz bir aile olarak çocuğunuzun eğitimiyle kaygılandığınızda zaten o köyde yaşamak istemezsiniz. Bütün bunlar o ‘Başka Bir Tarım Mümkün’ün de içinde ve bu projenin içinde sürdürülebilir ve döngüsel bir tarım var. Burada çiftçi üretiyor ardından diğer çiftçilere gidiyor. O çiftçiler üretiyor pazara gidiyor. Pazarda yada bakkalda, markette pazarlıyor. Tüketici alıyor. O Kazandığı parayla tekrar üretiyor dolayısıyla başka bir tarım mümkün gerçekten. Bizde buna aracı olduğumuz için İzmir Köy Koop ailesi olarak alanda dolaşıyoruz” dedi.
 

Editör: Tutku İç