Kurban Bayramına sayılı günler kala, kurbanlık satışlarının yapıldığı noktalarda hareketliliğin çok zayıf olduğu gözleniyor.

İzmir Kasaplar Odası Başkanı Melih Şenkara, bu yıl kurbanlık satışlarında, geçen yıla göre yüzde 15’lik bir azalma olacağını öngördüklerini belirtirken, kurbanlık fiyatlarının hayat pahalılığı nedeniyle temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanan vatandaşlara yüksek geldiğini söyledi. Kurbanlık fiyatlarını da değerlendiren Başkan Şenkara, koyun fiyatlarının bölgelerine göre değiştiğini, ortalama 7-8 bin lira, dana fiyatlarının da 85-90 bin lira bandında olduğunu ifade etti. Bazı yerlerde 10 liraya da koyun satışının yapıldığı öne sürüldü.

KOYUN FİYATI, ESKİ ASGARİ ÜCRET DÜZEYİNDE
Koyun fiyatının, eski asgari ücret seviyesinde olmasına rağmen satışların düşük kaldığını belirten İzmir Kasaplar Odası Başkanı Melih Şenkara, şunları söyledi:

“Koyun fiyatları, bölgesine göre değişiklik gösteriyor. Mesela Kıvırcık Balıkesir koyunun canlı baskül fiyatı, kilosu 160 lira. Hayvanın kilosu arttıkça, baskül fiyatı 150, hatta 140 liraya düşebiliyor. Bir koyunun 50 kilo geldiğini varsayarsak, Balıkesir kıvırcık 8 bin lira oluyor. Kuyuntu kuzular 7 bin 500, mor kuzu dediğimiz Doğu kuzuları ise 7 bin liradan satılıyor. Büyükbaş hayvan satışlarında canlı baskül fiyatı 150 lira oldu. Hayvanın iriliğine göre bu rakam değişiklik gösteriyor. Bir dananın 300 kilo geldiğini göz önünde tutarsak, 7 kişinin ortaklaşa kesebileceği bir dananın fiyatı da 85 bin, biraz iriyse 90 bin lira. Karkas olarak satanlar da var. Karkasa fiyatı ise 280-300 lira bandında.”

İNSANLAR, KURBANLIK İÇİN BÜTÇE AYIRAMIYOR
Kurbanlık satış noktalarında kuvvetli bir satış olmadığının altını çizen İzmir Kasaplar Odası Başkanı Melih Şenkara, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Geçen yılki Kurban dönemine göre bu yıl kurbanlık satışlarında yüzde 15’lik bir düşüş olacağını gözlemliyorum. Çünkü insanlarımız, yaşamsal faaliyetlerini sürdürmesi için gerekli olduğu ürünlerini almakta zorlanıyor. Hal böyle olunca, kurbanlık için bütçe ayıramıyor. Kurbanlık parasını denkleştiremiyor. Şu anda satışlar çok zayıf. Arife ve bayram günleri daha hareketli bir Pazar olur diye düşünüyorum ancak yine de geçen yılın yüzde 15 altında kalacağı muhakkak.”

Editör: Tutku İç