YERELGÜÇ/SILA AVŞAROĞLU

Kültür Turizm Bakanlığı ve Ödemiş Müze Müdürlüğü koordinesinde gerçekleştirilen sergide Birgi Kalesi’nde, Ödemiş Belediyesi’nin işçi desteği ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın izni ile yapılan kazıdan çıkan eserler sergilendi. Hüseyin Çayır’ın Ahşap Dağlama Sergisi geçici bir sergi olurken “Fark Edilmeyen Tarih Birgi Kalesi” isimli sergi kalıcı olarak Çakırağa Konağı’nda sergilenecek. 


Etkinliğe Ödemiş Belediye Başkan Yardımcısı Ufuk Kızıler, Ödemiş Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı İsmail Obuz, Ödemiş Müze Müdürü Feride Kat, Ressam Mustafa Ali Kasap ve vatandaşlar katıldı.


Ödemiş Müze Müdürü Feride Kat, “18-24 Mayıs Müzeler Haftası’nda bir takım etkinlikler planladık. Biraz daha bilinirliği, görünürlüğü arttırmak için. Burada amacımız ziyaretçiyi burada yaşayanlarla buluşturmak, burada ömrünü geçiren sanat adına bir şey yapanlarla paylaşmak. Birgi’yi daha çok anlamaya çalışacağız. Hocalarımızın çok büyük çabasıyla, Ödemiş Belediyesi’nin desteği ile burada Birgi Surları ve Birgi Kalesi ile ilgili bir çalışma yaptık. Amacımız az maaliyetle sizlere bolca eserler sunmaktı. Bu sergimizi Hüseyin Çayır’ın Ahşap Dağlama Sergisi ile birleştirdik” dedi.

BOZDAĞ, GÖLCÜK VE SUBATAN’A İTFAİYE MÜFREZESİ ŞART! BOZDAĞ, GÖLCÜK VE SUBATAN’A İTFAİYE MÜFREZESİ ŞART!


Ahşap dağlama sanatçısı Hüseyin Çayır, “Burada bulunan bütün eserler bana ait zaten eserlerim bu kadarla sınırlı değil. 2018’den beri bu işi sanat için yapıyorum. Özel kalem uçlarımız var düşük voltajlı yüksek amperli akım veren bir trafomuz var. Bu trafomuz ile sıcaklık ayarlanıyor. Bu sıcaklık ile sabırlı bir şekilde ahşabı yakarak yapılıyor yanlış yaktığınızda silinme imkanı yok. Gerisi kişinin hayalgücüne kalıyor. Sergiyi yapma amacımız çevre ilçelerden gençlerin görmesi sonuçta bu başlı başına bir meslek oluyor. İnsanların hayatına dokunmak istiyorum. A2 boyutunda senede 15-20 tane eser çıkıyor” dedi.
 

Editör: Tutku İç