YERELGÜÇ/AYDIN UYSAL

Faralyalı, “Ben İzmir’de yaşayan bir insan olarak ve İzmir’deki insanların nabzını tutarak şunu görüyorum; Kutuplaşma dolasıyla İzmir’de çok katı refleksler oluşmuş. İktidarı destekleyen %35‘lik bir kitle var. Kafasını kesseniz değiştirmiyor oyunu. Onun karşısında da % 65‘lik bir kitle var. Onlarda diyorlar ki AK Parti geleceğine gözümüzü kapatırız en güçlü aday kimse ona oy veririz.

Bugün birçok ilçeyi dolaştığımızda yönetimden memnun olmayan seçmen kitleleri ile karşılaşıyoruz. Ceketimizi koysak alırız mantıyla siyaset yapmanın bazı dezavantajları var. Bunun karşısında Demokrat Parti olarak aday çıkartmak heyecan verici tabi ki isteriz aday çıkartmak.

Biz üzülerek görüyoruz ki Tunç Soyer çok beğenilen bir Belediye Başkanı değil. Gittiğimiz ilçelerde hem Belediye Başkanları ile görüştüğümüz hem oradaki seçmenlerle sohbet ettiğimizde sanki bir önceki Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun daha büyük artı bir puanı var. Ceketimi koysam kazanır mantıyla yürüdüğü için işler kriterler değişiyor. Acaba elimizdeki en iyi yönetici bu mu? Yerine parti içeresindeki dengeler daha çok ön plana çıkıyor. Bence CHP’de böyle bir süreç yaşandı gibi geliyor bana. İzmir Büyükşehir Belediyesi ile ilgili benim çok büyük endişem var finansal durumu kötüye gidiyor. Gayrimenkul satışları, bütçe açığı, borçluluk ve Belediyenin hissedar olduğu şirketlerde oluşan borçlar ayrıca çok sayıda kamu personeli alımları bunlara karşılık sahada gördüğümüz hizmetlere baktığımızda bir dengesizlik var. Bu endişe verici”

İKTİDAR, İZMİR BİR BAŞKA ÜLKENİN TOPRAĞIYMIŞ GİBİ DAVRANIYOR

İzmir’de İktidar Temsilcileri birçok hizmete engel olduğunu belirten Demokrat Parti İzmir İl Başkanı Serdar Faralyalı, “Bir yandan da İktidar Temsilcilerinin de İzmir’e köstek olduğundan başka bir şey düşünmüyorum. İzmir’in en büyük sorunlarından birisi toplu ulaşım. Bu yatırımlarda yıllardır merkezi hükümet yani iktidardan destek alamadığı gibi birde İzmir Büyükşehir kendi kendine yapmaya çalıştığı şeylerde de engel olmaya çalıştı. Bir tane örnek vereyim. Bir bilirkişi keşfi için AK Parti Belediyesi 3 günde izin alırken, büyükşehir 8 ay bekletildi. Bunun sayısız örnekleri var. Finansmanından yasal sürecine işletilmesine kadar. Burası sanki Türkiye Cumhuriyeti’nin bir ili değil gibi başka bir ülkenin toprağıymış gibi davranıyorlar İzmir’e, bu çok üzücü bir şey ” açıklamalarında bulundu.