Yerelgüç Haber/ Aydın UYSAL 

Programda genel ve yerel siyaseti değerlendiren Faralyalı, Türkiye’de ki demokrasinin raydan çıktığını belirterek rastlanmamış tek adam rejimine geçtiğini söyledi. Kararsızların oyunu muhalefetten yana kullanmakta tereddüt ettiğini aktardı. 
Faralyalı, “Türkiye için çok kritik bir seçim. Biz partide arkadaşlarla konuşurken bunu köprüden önceki son çıkış olarak tarif ediyoruz. Çünkü Türkiye’deki demokrasi rayından çıktı. Türkiye, Dünyada eşi benzerine rastlanmamış tek adam rejimine geçti. Biz aynı anda hem Cumhurbaşkanı, hem Başbakan, hem Bakan, hem Meclis, hem Anayasa Mahkemesi Başkanı, hem Merkez Bankası Başkanı, yani aynı anda bütün yetkilere tek elde sahip olan bir Cumhurbaşkanına sahip olduk bu sistemle. Genel Başkanımız bunu tarif ederken sınırsız yetki, sıfır denetim diye tarif ediyor. Oysa demokrasi dediğimiz sistem özünde özgürlüklerin ve hukuk devletinin temini için kuvvetler ayrılığına dayanır, bu ortadan kalkmış durumda. Her alanda eğitimden sağlığa çevreye maalesef kan kaybettiği bir dönem oldu bu sistemle. Bu seçimlerde bizde Demokrat Parti olarak değişimden yana sonuç çıkması için mücadele ediyoruz.”


KARASIZLAR, OYUNU MUHALEFETTEN YANA KULLANMAKTA TEREDDÜT EDİYOR
Faralyalı, “Kararsızların hiç olmadığı kadar yüksek olduğunu görüyorum. Hükümetin yanlış politikalarından canı yanan seçmen, önceden hükümete oy vermiş seçmen oy vermekten vazgeçti. Ancak; oyunu muhalefetten yana kullanmakta da tereddüt ediyor. Bizim de muhalefet olarak bu konu çok çalışmamız gereken bir konudur. Demek ki biz o insanlara daha iyi bir yaşam, daha iyi bir hükümet sunma konusunda yeterince başarılı olamamışız, özeleştiri yapıp bir ders çıkarmamız gerekiyor. Öyle bir ortamda yaşıyoruz ki sosyal medyada dahi, günlük hayatlarında dahi, işyerlerinde, komşularında gerçek düşüncelerini söylemekten çekiniyorlar. İnsanlar anketlere katılmak istemiyorlar, cevap vermek istemiyorlar. Sahanın nabzını tutmak gerekiyor. Biz gittiğimiz her yerde hükümetle ilgili memnuniyetsizliğin hiç olmadığı kadar yüksek olduğunu görebiliyoruz. Değişimden yana tavır almaları için biraz daha çalışmamız gerekiyor.”


TAYYİP ERDOĞAN GÜÇLÜ BİR ADAY
Faralyalı, “Türkiye’deki alışkanlık liderlere oy vermek Tayyip Erdoğan’da kabul edelim ki son 20 yıldır iktidarda olan birisi olarak partisi içinde güçlü siyasi tarihinin en uzun görev yapmış birisi olarak çok güçlü bir aday. Karşısına çıkacak olan adayın insanlar tarafından merak ediliyor, bu da normaldir.
6’lı masanın yürüttüğü süreç son ana kadar adayını açıklamamaktan yana. Burada da şöyle bir strateji var birkaç tane ismi geçen aday var. Nabız yoklanıyor. Hangi seçmen kitlesinden ne alırız tüm bunların hesapları yapılıyor, düşünülüyor, parti içi hesaplar yapılıyor. Türkiye’nin temel konusu Parlamenter sisteme geri dönmektir. Denetleme ve dengenin olduğu, kuvvetler ayrılığının olduğuna dayalı yeniden bir sistemi Türkiye’yi kavuşturmak çok önemli bir önceliktir.
Demokrat Parti merkez sağ diye nitelendirdiğimiz özgürlüklerden, bağımsız yargının herkesi tarafsız uyguladığı kanunlardan fırsat eşitliğinden yana olması, ülkeyi ileri götürmek için kimlik siyasetinin üstüne çıkmak gerekiyor. Ortak bir zeminde buluşup beraber çalışmak gerekiyor işte bu ortak paydada buluşmanın temsilciliğini yapmıştır. Demokrat Parti’nin orada olması doğru bir adımdır. ”


HAKSIZLIĞA UĞRAYAN O HAKSIZLIĞI YAPAN DURUMUNA GELDİ
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında verilen kararı değerlendiren Faralyalı, “En üzücü tarafı Cumhurbaşkanın buna verdiği tepkidir. Cumhurbaşkanı’da bir şiir okudu bahanesiyle o günün yargıya kontrol eden güçleri tarafından siyasetten men edilmişti. Kendisinin ’de bunun büyük bir haksızlık olduğunu savunaraktan kamuoyundan destek istemişti. O desteği de almıştı. Gün oldu devran döndü. O gün o haksızlığa uğrayan bugün bizzat o haksızlığı yapan durumuna geldi. Son yıllarda hukuka mantığa aykırı o kadar karalar görür olduk ki bunlardan bir tanesi 2019’da ki İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı seçimlerin tekrarlanması oldu.  Önümüzdeki 6 ay böyle şeyler çok göreceğiz gibi duruyor.”
ADAY DEĞİLİM
2023 seçimlerinde milletvekili adaylığı düşünmediğini belirten Faralyalı, “Bu seçimlerde ben Milletvekili adayı olmayı düşünmüyorum. Bu seçimlerden kısa bir süre sonra Belediye seçimleri var ben oralarda daha çok çalışmak istiyorum.”

Editör: Haber Merkezi