Ulusal Kırmızı Et Konseyi, 25 Nisan’da dana karkasın fiyatını 377,5 liradan 360 liraya düşürürken, bu rakam 16 Mayıs’ta 351’e kadar geriledi. Buna rağmen et fiyatlarında bir gerileme olmadı. Vatandaşlar, kırmızı et fiyatlarında düşme olmaması karşısında şaşkınlık yaşıyor. Bu arada yurttaşlar, rakamların bir aydır stabil seyretmesiyle teselli buluyor.

Akaryakıta bayram sonrası çifte zam Akaryakıta bayram sonrası çifte zam

3-5 LİRALIK OYNAMALAR FİYATLARA YANSITILMADI

İzmir Kasaplar Odası Başkanı Melih Şenkara, bugün itibariyle bir kilo kıymanın fiyatının 520 lira ile 700 lira arasında değiştiğini söyledi. Başkan Şenkara, bir aydır ete zam yapılmadığını doğrularken, “Tezgah fiyatlarında 3 lira aşağı, 5 lira yukarı oynamalar oldu ancak bir aydır stabil seyir söz konusu. Çünkü kasap esnafı o 3 lirayı, 5 lirayı müşterisine yansıtmıyor” ifadelerini kullandı.

Mahalle kasapları, fiyatlarda artış olmamasına rağmen satışlarda bir yükseliş görülmediğini söyledi. İnsanların alım güçlerinin iyice düştüğünü, vatandaşların ise rakamların artmamasıyla tesellu bulduğunu dile getiren kasaplar, “Bir yıl öncesine göre satışlarımız yüzde 60 oranında azaldı. Bazı meslektaşlarımız aylık rutin giderlerini bile karşılayamaz duruma düştü. İyi ki fiyatlar artmadı. Bir de fiyatlar artmış olsaydı, herhalde az da olsa alışveriş yapan müşterilerimizi de kaybederdik” diye konuştu.

İŞTE SON FİYATLAR

Kesilen hayvanın cinsine göre rakamlar değişmekle beraber, ortalama bir kilo dana kıyma 570 liradan satılıyor. Dana kuşbaşının kilosu 600 lira. Biftek 650 lira, bonfile ise 900 lira…
 

Editör: Tutku İç