ÖDEMİŞ BELEDİYE BAŞKANI MEHMET ERİŞ YERELİN NABZI PROGRAMINDA MERAK EDİLENLERİ YANITLADI

Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş Yerel Güç’te yayınlanan Yerelin Nabzı programında Yerel Güç Program Müdürü Burcu Tunç’un sorularını yanıtladı ve gündemi değerlendirdi.


İsrail Filistin çatışması hem dünyanın, hem bölgenin, hem İslam dünyasının sorunudur. Amerika'nın kalbi Washington ya da New York değil İsrail’dir. Bölgede büyük bir trajedi yaşanmakta. Sivillere kadınlara, çocuklara yapılan hiçbir zulmü kabul edemeyiz. Ben bunun Büyük Orta Doğu Projesinin bir parçası olduğunu düşünüyorum. Senin gemilerin var, silahların var, bombaların var ama karşılığı yok. En kötüsü de İsrail'in kullandığı beyaz fosfor bombasıdır. İnsanları bir anda değil ciğerlerini patlatarak ve acı çektirerek öldürür. Şu anda çocuklar öldürülüyor. Bunun kesinlikle kabul edilebilir bir yanı yoktur. Dün Sevr’e uygulanan, bugün o bölgede Filistin'e uygulanmaya çalışılıyor. Biz de devlet olarak sürekli alandayız. Dışişleri bakanımız sürekli alanda. Bu doğru bir tavır. Bu bölgede olanlar yıllardır tekrar etmektedir. Birbirine sarılmış bir toplumun üstesinden gelemeyeceği hiçbir şey yoktur. Tıpkı bizim Kurtuluş Savaşı'nda yaptığımız gibi. Atatürk’ün sözünü bir kez daha düşünmeliyiz. ‘Yurtta Barış Dünyada Barış’ ne kadar önemlidir görmeliyiz. Bu anlaşmazlıkta tüm dünya ve bölge halkları için kalıcı çözümler bulunmasını diliyorum 


GENÇLERİMİZ SANAT, SPOR GİBİ ALANLARDA BAŞARIYA ULAŞIP BİZİ GURURLANDIRMALI

Milli gururumuz olan A milli futbol takımımız 4-0'lık net bir galibiyet alarak bizi sevindirmiştir. Bununla birlikte filenin sultanları her daim Türk kadınının gücünü ve inancını göstererek bizi gururlandırdı. Önemli olan gençlerimizin yetenekleri doğrultusunda sanat, spor gibi pek çok alanda başarıya ulaşıp bizi gururlandırmalarıdır.


22 YILDIR YAPILMAYAN YOLLAR VAR ONLARI SORDUNUZ MU? 

İki üç ay önce geriye gidelim sizlerin yaptığı haberlerde Başkan sen neredesin? Arabaların alt takımları bozuldu yollar çok bozuk diyorlardı. Saraçoğlu Caddesi çok mu düzgündü? Su için, kanal için İzmirGaz gaz bağlamak için, Gediz daha güçlü bir elektrik donanımı için kazıyor. Ama faturası bana kesiliyor.Hangi mahalleye giderseniz gidin kazılmış ve kapanmamış yerler mevcut. Kurumların kazdığı noktalar için hiç onlara şikayette bulundunuz mu peki? Bunları ben mi kazdım? Ama güzel tarafı şu ki başka kentin sahibi sensin çözümleri senden bekliyoruz diyor vatandaşımız. Kurumların bir işleyişi var. Kazıyorlar ama niye kapatamıyor? Son 2 yıldır inşaat malzemeleri 3 katına çıktı. Müteahhitler ise işin içinden çıkamıyor.  Yaşanan ekonomik kötü şartlar müteahhitleri bu hale getirdi. Park ihalesine çıkıyoruz giren müteahhit yok. Bülent Ecevit parkını şu anda kendimiz yapıyoruz. Ambulansın ,itfaiyenin geçtiği önemli caddeler var bunların mutlaka yapılması lazım. Beyin kanaması geçiren bir hasta için ambulansın geçeceği yolların ne kadar önemli olduğu mağlum. Engebe olmaması gerekmektedir. Bunun ne kadar önemli olduğunu biliyor muyuz? Burada birlikte planlı çalışmamız lazım. O zaman bağlayın hepsini bana bir ihaleye çıkalım. Daha planlı işler yapalım. Sosyal medya fenomeni olmak, klavye kahramanı olmak iş değil. Gelin beraber konuşalım. 22 yıldır yapılmayan Torbalı'dan Kiraz'a giden,Gereli ’den İlkKurşun’a giden yollar var. Onları niye hiç sormadınız? Üzücü, kırıcı, yaralayıcı olmadan karşılıklı niye konuşamıyoruz? Şu an bizim şantiyemizden Köseler Mahallesi’ne doğru giden yolda Benzinliğe ve oradan Tire’ye doğru hat döşeniyor. Kazdırmayalım mı? Çünkü herhangi bir afet durumunda Tire ile kolaylıkla bağlantı kurabilmemiz için yapılıyor bunlar.


ELİMİZDEKİ BU PLANLARLA TÜM ÖDEMİŞ’İ 100 YIL SONRA YENİDEN PLANLADIK. BAKANLIĞIMIZ SARAÇOĞLU STADYUMUNU YIKIP YENİDEN YAPMAK İSTİYOR. BİZ DE DEDİK Kİ ARTIK ORAYI STADYUM DEĞİL PARK ALANI YAPACAĞIZ

Yüzüncü yıl konutları ile ilgili olarak cebimizden para çıkmayacak ve bize oradan 5 tane daire verilecek. Peki biz onları ne yapacağız? Belediyenin eskiyen iş makinelerini değiştirebiliriz. İhtiyaç olan başka işlere harcayabiliriz. Artık biz ağlayan, sızlayan belediye değil gelir getiren işler yapan bir belediyeyiz. İşletmelerimizden zarar ettiğimizi söyleyen kişiler var öyle bir şey yok. Neden zarar edelim işletmelerimiz oldukça rağbet görüyor. Diğer taraftan Ödemiş'in eski mahalleleri Emmioğlu Ve Umurbey Mahalleleri içinde kentsel yenileme anlamında çaba harcıyoruz. Güney ve Kuzey çevre yollarını yapıyoruz. Kuzey çevre yolu yapıldığında şehir merkezine girmeden gideceğiniz yerlere ulaşabileceksiniz. Elimizdeki bu planlarla tüm Ödemiş’i 100 yıl sonra yeniden planladık. Bu planlarla birlikte şehir merkezindeki trafik akışı rahatlayacak. Sanayimiz için de yeni düzenlemeler yapacağız. Geçtiğimiz gün İzmir büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Tunç Soyer planlarımızı onayladı. Bunu da buradan duyurmuş olalım. O bölgede arsası, tarlası olan vatandaşlarımız için askıya çıkacağız. Yılbaşına kadar bu planları bitirmek istiyoruz. Bir konuyu daha belirtmek isterim. Bakanlığımız Saraçoğlu stadyumunu yıkıp yeniden yapmak istiyor. Biz de dedik ki artık orayı stadyum değil Park alanı yapacağız. Günlüce, Mursallı arasında buranın 2 katı büyüklüğünde bir yer var.Stadyum oraya yapılabilir. Bu hepimiz için rahatlatıcı olacak. Ulus meydanında stadyum yıkıldıktan sonra yaklaşık 33 bin metrekare alana hem tesisleri hem spor alanlarını yerleştirebileceğiz ve orada bir yer altı otoparkı yapmayı düşünüyoruz. Geleneksel Cumartesi pazarımızı kaldırmayacağız ancak daha da büyümesine izin vermeyeceğiz. Örneğin Kemalpaşa’daki gibi hem pazarcının, hem de vatandaşın rahat edebileceği altında otopark olan bir pazar yeri düzenlemeyi düşünüyoruz. Diğer bir sorunumuz ise kamyonlar. Hürriyet Mahallesi’ne gittiğiniz zaman orada ambarlar var. Kamyonlar, nakliyat kamyonları orada bekliyor. Şu an Büyükşehir Belediyesi tarafından planlaması yapılıyor. Hayvan pazarının karşı köşesi hal, kamyon garajı ve et entegre tesisi olarak düzenlenecek. Kamyonların da o sahaya park etmesini sağlayacağız. Bu çalışmalarımızı Tunç başkanımızla birlikte daha hızlı bir şekilde yürütmek istiyoruz.


BİRGİ DE BİR BUTİK OTEL VE BİR MİSAFİRHANE YAPIYORUZ. GÖLCÜKTEKİ OTELİN TAMAMLANMASI DIŞINDA BOZDAĞ İÇİNDE BİR OTEL PROJEMİZ VAR


Sayın valimiz geçtiğimiz hafta geldi ve Birgi’yi birlikte gezdik. Birlikte yaptığımız projeler var. İmam-ı Birgivi’yi gelecek yıllara da hazırlayacağız. Orayı tam bir inanç merkezi haline getirmek için yapacağımız çalışmalarda Sayın valimizde bize hemen destek olacağını belirtti. Birgi de bir butik otel ve bir misafirhane yapıyoruz. Yine Bozdağ’da bir otel, Birgi’de de butik otel projemiz sürerken Gölcük’teki otelimizin de bir an önce bitirilmesi için çaba sarf ediyoruz.


2 - 5 KASIM ARASINDA 18. KEZ DÜZENLEYECEĞİMİZ ÖDEMİŞ SÜS BİTKİLERİ VE FİDANCILIK SERGİSİ FUARIMIZA TÜM BELEDİYELERİMİZİ BEKLERİZ


Geçtiğimiz haftaki ziyaretlerimizde Bilecik Bursa seyahatleri yaptık ve belediye ilçe başkanlarımızı 2 - 5 Kasım arasında 18.kez düzenleyeceğimiz Ödemiş Süs Bitkileri ve Fidancılık Sergisi fuarımıza davet ettik. Ankara’ya geçince de genel başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'na da uğradık ve onu da bu şölene davet ettik. Buradan sesimizi duyan tüm belediyelerimizi de festivalimize davet ediyoruz.


CUMHURİYETİMİZİN 100. YILINI COŞKUYLA VE 100.YILA YARAŞIR BİR ŞEKİLDE KUTLAMAK İSTİYORUZ
Cumhuriyetimizin 100. yılına coşkuyla hazırlandık. Bu sene Cumhuriyet şenliğimizi sadece Ödemiş'te değil tüm bölgemizde yaşamak istiyoruz. Kutlamalarımıza 25 Ekim Çarşamba günü Konaklı’dan başlayacağız. 29 Ekim bayram günü ise saat 19.23'te ilçemizde fener halayı düzenleyeceğiz. Ve geceyi Ulus meydanında ‘İkilem Konseri ‘ile süsleyeceğiz. Tabii ki bitmeyecek. 30 Ekim Pazartesi günü yine Bademli‘de fener alayı ve konserlerimiz olacak. Cumhuriyetimizin 100. yılı anısına pek çok etkinliğe yer vererek Cumhuriyetimizin 100. yılını en coşkulu ve 100. yıla yaraşır bir şekilde kutlamak istiyoruz.

Editör: Tutku İç