YERELGÜÇ/BURCU TUNÇ

Mesleki ve teknik eğitim kurumlarında buluş içeren özgün çalışmaların ve projelerin, yeni ürünlerin ve tasarımların fikri ve sınai mülkiyet haklarının korunması ve bu konuda okullarda oluşturularak ilerleme sağlanmasına yönelik çalışmalar kapsamında bakanlığın patent bilgi notuna göre Ödemiş’ten Zübeyde Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Türkiye genelinde en çok patent başvurusu yapan 2.okul oldu.

ÖĞRENCİLERİN KENDİLERİNE ÖZGÜ ÇALIŞMALARI SAHİPLENİLİYOR

Okul Müdürü Murat Taşbaşı konuyla ilgili olarak Yerel Güç mikrofonlarına yaptığı açıklamada şöyle konuştu, “Fikri mülkiyet kapsamında Türk Patent Kurumuna yapılan çalışmalarla ilgili başvurular yapılarak bu anlamda öğrencilerin kendine özgü çalışmalarının sahiplenilmesi anlamında bir süreç işletiliyor. İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün son 1-1,5 aydır yaptığı yoğun çalışma ve bizleri yönlendirmesiyle buradaki yapılmış ve yapılacak çalışmaların nasıl fikri mülkiyet kapsamında değerlendirilebileceği konusunda öğretmen arkadaşlarımla birlikte iyi bir eğitim aldık. Öğretmenlerimiz ile birlikte daha önce yapılan ve şu anda yapılmaya devam eden çalışmalarla ilgili tarafımızdan elenenler sonucu ortaya çıkanlar için Türk patent kurumuna gerekli başvuruları yaptık” dedi.

413 TASARIM BAŞVURUMUZ OLDU

Yapılan bu çalışma neticesinde okulda bir marka oluşturduklarına dikkat çeken Okul Müdürü Taşbaşı, ”1 patent, 2 faydalı model başvurumuz ve 413 tasarım başvurumuz oldu.  Bu rakamı 600‘ün üzerine çıkarma çabasındayız. Bu çalışma neticesinde bakanlık anlamında İzmir ilimiz 1. sırada ve ilk üç okul İzmir’den çıkıyor. İlk değerlendirme sonucu Türkiye çapında tasarım başvuru anlamında 2. okul ise biz olduk. Bu süreç devam ettiği için sürekli güncelleniyor. O süreçte başvurumuz 215 iken şimdi ise 417’ye ulaştı. Öğrencilerimizin yaptığı her çalışma, marka, patent, faydalı model kapsamında Türk patent kurumuyla birlikte bu süreç işlemeye devam edecek” dedi.