YERELGÜÇ/BURCU TUNÇ

Temmuz’da yüzde 25'lik zammı kök maaşa göre alan emeklilerin bir bölümünün maaşları artmadı. Seçim öncesi 5.500 TL'den 7.500 TL'ye çıkan en düşük emekli maaşı Temmuz’da da 7.500 TL'de kaldı. Memura yapılan 8 bin 77 liralık seyyanen zam sonrası ise bir beklentiye giren emekliler için yeni bir çalışma üzerinde duruluyor.

Kulislerde, seyyanen zam, en düşük maaşın 10 bin TL'ye yükseltilmesi ve primi daha çok olana daha fazla maaş verilmesini isteyen emeklilerle ilgili düzenlemenin Ekim ayında Meclise geleceği konuşuluyor. Konuyla ilgili olarak Yerelgüç’e konuşan emekliler, “7 bin 500 TL civarı maaş alıyoruz. En az 10 bin TL olması gerekir ki yetersiz kalır. Herkese zam verildi. Bizim maaşlarımız olduğu gibi kaldı. Diğer vatandaşlara yapılan seyyanen zam kadar bize de zam yapılması gerekir. Bu adaletsiz bir durum.  Hayat çok pahalı dediler.

MAAŞIMIN ARTMASINI İSTEMİYORUM

Maaşımın artmasını istemiyorum diyen bir emekli vatandaş ise ‘Her zamda fırsatçılar ortaya çıkıyor ve alım gücümüz düşüyor. Maaşımıza zam geliyor her şeye zam geliyor. Böyle olacaksa olmasın daha iyi” ifadelerini kullandı.

Editör: Gülçin Kargaoğlu