Ödemiş’in Kurtuluşu’nun 101. yılı etkinlikleri kapsamında Ödemiş Belediyesi, Ödemiş Kent Konseyi ve Efe Dağcılık Kulübü 32 sporcu ile 10 Eylül Pazar Günü Başova Çamyayla’ya yürüyüş düzenleyerek Çamyayla Barbunya ve Fasulye Festivaline katılım sağladılar.  

Milli ve yerel değerleri korumak, tanıtmak adına yapılan tüm çalışmaları önemsediklerini belirten Ödemiş Belediyespor Efe Dağcılık Kulübü Temsilcisi, Kent Konseyi Başkanı Mehmet Taşlı, “101 yıl önce Kuva-yi Milliye’nin ilk ateşinin yakıldığı yiğit ordunun diyarı, ilk kurşunun atıldığı topraklar düşman işgalinden temizlendiği önemli bir gün olan 3 Eylül Ödemiş’in kurtuluşu bizler için çok değerli. Bu anlamda Ödemiş Belediyesi’nce düzenlenen kurtuluş etkinlikleri kapsamında Ödemiş’in cennet yaylalarından biri olan Başova Çamyayla’ya yürüyüş düzenledik. Ödemiş Belediyesi, Ödemiş Kent Konseyi ve Efe Dağcılık ortak etkinliği gayet güzel ve keyifli bir şekilde gerçekleştirdik. Katılan arkadaşlara çok teşekkür ediyoruz. Küçük Menderes ve Ödemiş’in her noktası adeta bir cennet yaylası, ovasından ve yamacından bereket fışkırıyor. Bölgemizin her noktası ve ürünü çok değerli” ifadelerini kullandı.

Gölcük Yaylası’nda maden istemediklerini dile getiren Taşlı, “Bölgemizin her noktasının korunması lazım ancak son günlerde Gölcük’te altın madeni açma girişimini çok büyük bir üzüntü ve ibretle şahit olduk. Bölgemize zarar verecek her türlü çalışmaya işletmeye geçmişte daima karşı durduk. Bugün de karşı durmaya devam edeceğiz. Bu anlamda yapılmak istenen altın madenine kesinlikle hayır diyeceğiz. Yasal yollardan bu projenin olmaması için tüm çalışmaları yapacağız. Özetle; toprağın üstü altından daha değerli” dedi.

Havzada yaşayan vatandaşları dağcılık ve doğa sporlarına davet eden Taşlı, "Bölgemizdeki iklimsel kültürel ve coğrafi zenginliğin bölge insanına çok büyük katkıları oluyor. Özellikle doğa sporları için bölgemiz çok fazla rotalar barındırıyor. Efe Dağcılık Kulübü olarak bu güzel rotalarda yürüyüşler yapıyoruz. Bunları önceden keşfedip programlarımıza dahil ediyoruz. 24 Eylülde dağcılık sezonuna Lübbey - Değirmen-Çobanlar rotasıyla başlayacağız. Yepyeni mükemmel bir rota yürüyeceğiz. Programı kolaydan zora doğru yapıyoruz. Sağlık durumu müsait ve fiziksel performansı orta-yüksek olan herkes katılabilir. Doğaseverleri etkinliklerimize davet ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Editör: Tutku İç