Terkedilmiş köy, Kartal yuvası Lübbeyden Değirmene (Ödemiş’e elektrik sağlayan ilk santral) inen dağcılar oradan eski Çobanlara ulaştı ve tekrar aynı rotadan Lübbeye döndüler. Aşırı sıcakta gerçekleşen tırmanış-iniş başarıyla ve güvenle gerçekleşti.

Yürüyüş liderliğini Mehmet Taşlı, Rehberliğini Nihat Yüce'nin yaptığı etkinlik planlandığı gibi ve zamanında tamamlandı.

Ödemiş Belediyespor Efe dağcılık kulübü temsilcisi Mehmet Taşlı, “Bu rotayı ilk defa proğrama aldık ve yürüdük. Çok bakir zor ve güzide bir doğal ortamda yaptığımız yürüyüşe bölgemizin son dönemlerde ilgi çeken yeri Lübbeyden başladı. Ramanlar çayının dibinde kurulan ama bugün virane olan Değirmene ulaşıldı. Burası 1930 ve 40'lı yıllardan sonra ilçemizin enerji kaynağı olmuş. Maalesef şu an virane durumda. Buradan vadinin karşısına çıktık. Sık ormanların içinden geçerek terkedilmiş olan eski Çobanlar köyüne ulaştık. Burada bir saat mola verdikten sonra aynı yoldan geri döndük. Eski Çobanlar devamlı akımın olduğu tertemiz bir havaya sahip.
Kartal yuvası Lübbeyde 1 saat mola verdikten sonra araçla dönüşe geçtik.

EFELERİN İZİNDE

Bu rotanın oluşmasında keşfinde emekleri olan Efeler Yolu yöneticilerine ve kulüp yöneticilerimize çok teşekkür ediyoruz. 

HEMŞEHRİLERİMİZİ YÜRÜYÜŞLERE BEKLİYORUZ

Mehmet Taşlı, “Efe Dağcılık kulübü olarak bu sezonun ilk etkinliğini tamamladık. Yeni sezonun hayırlı başarılı ve güvenle geçmesini diliyorum. Ayrıca sağlık durumu müsait olanları etkinliklerimize davet ediyoruz. Sağlıklı mutlu zinde bir hayat için bol bol yürüyüş yapmalıyız. Doğada yapılan yürüyüş ise en mükemmeli. Bölgemizde bir dağcılık kulübü var ve doğa yürüyüşleriyle dağcılık faaliyetlerini sürdürmek için canla başla çalışıyor kulüp yöneticilerimiz. Bu bölgemiz için çok büyük bir şans" dedi.

Yürüyüşün rehberliğini yapan Nihat Yüce, “Etkinlik tam planladığımız gibi oldu ve tam zamanında tamamlandı. Etkinliğin başlangıcında Gabedak kulübünden arkadaşlarla karşılaştık. Onlar da kalabalık bir toplulukla buraya gelmişler. Hem yürüyüş hem tırmanış yapıyorlar. Hem de son dönemlerin ilgi noktası olan Lübbey'i merakla geziyorlar. 18 kişi etkinliğe katıldı ve tamamı da etkinliği tamamladı.

GÖLCÜKTEN BOZDAĞ’A

Haftaya Efeler yolunun en önemli ve çekici rotalarından olan Gölcük-Tekke sırtı-Bozdağ yürüyüşümüz olacak. Bu rota da mükemmel manzara ve tertemiz bol oksijenli bir ortamda yapılacak. Doğaseverleri bekliyoruz.
Hemşehrilerimiz ve arkadaşlar face ve İnstagram hesaplarımızı takip edebilirler” dedi.
 

Editör: Tutku İç