YERELGÜÇ/BURCU TUNÇ

Törene Ödemiş Kaymakamı Fatih Aksoy, Ödemiş Belediye Başkan Vekili Ufuk Aykol, İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Özuslu, gaziler, efeler ve vatandaşlar katıldı.

İlkkurşun anıtına sunulan çelenklerin ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal marşı okundu. İl jandarma komutanlığından bir manga asker ise saygı atışı gerçekleştirdi.

İLKKURŞUN DA YAKILAN BAĞIMSIZLIK ATEŞİ TÜM ANADOLU'YU AYDINLATMIŞTIR

Daha sonra bir konuşma gerçekleştiren Ödemiş Belediye Başkan Yardımcısı Ufuk Aykol, “104 yıl önce sıkılan İlkkurşun vatanı namus bilenlerin, canları pahasına haksızlığa ve emperyalizme karşı direnişidir. 15 Mayıs 1919 sabahı İzmir'de karaya çıkan Yunan birliklerine karşı tek başına da olsa tetiğe basmakta tereddüt etmeyen Hasan Tahsin gibi İlkkurşun direnişi ilk örgütlü halk direnişi olarak tarihe geçmiştir. İlkkurşun da yakılan bağımsızlık ateşi tüm Anadolu'yu aydınlatmıştır .Bu direnişi unutmayan Gazi Mustafa Kemal Atatürk 1927 yılında Hacı İlyas köyüne İlkkurşun adını vermiştir. Yüreğimizdeki Kuvayi Milliye ruhuyla 104 yıl önce cepheye koşan dedelerimiz gibi bizler de bugün o sesi yükseltmeye ve canımızı vermeye hazırız. Dirilişe, direnişe ve kurtuluşa giden yolda canlarını ortaya koyan yiğit atalarımızın değerli anılarının önünde saygıyla eğiliyor, başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere silah arkadaşları tüm şehitlerimizi, gazilerimizi saygı ve milletle anıyorum' dedi.

KUVAYİ MİLLİYE'DEN VE İLKKURŞUN DİRENİŞİNDEN SÖZ ETMEDEN MİLLİ MÜCADELEDE BATI CEPHESİNİ ANLAMAK MÜMKÜN DEĞİLDİR

 Ödemiş Kaymakamı Fatih Aksoy ise konuşmasinda 'Kurtuluş savaşı'na ilişkin tüm araştırmalarda Ödemiş ismine rastlamak mümkündür. Çünkü Ödemiş’te gerçekleşen Kuvayi Milliye'den ve İlkkurşun direnişinden söz etmeden milli mücadelede batı cephesini anlamak mümkün değildir. İlkkurşun da milli bir kuvvet çıkmış ve canını dişine takarak savaş vermiştir. Türk ulusunun işgale halk desteği ile katıldığı İlkkurşun direnişi asker ,halk ve efe işbirliği ile tarihe geçen şanlı bir direnme savaşıdır. Milli direnişin ilk çekirdeği Ödemiş’te atılmıştır. Tarihe İlkkurşun adıyla geçen bu direniş Ödemiş adını tarihe altın harflerle yazdırmıştır. Bu güzel topraklarda böyle kahraman ataların evlatları olarak yaşamaktan duyduğumuz onuru, mutluluğu ifade etmek isterim. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere onun silah arkadaşları ve kıymetli şehitlerimizi, ayrıca ebediyete göçen gazilerimizi rahmet ve şükranla yad ediyorum' dedi.

BUGÜN BURADA İŞGALCİ GÜÇLERİN KARŞISINDA İLK DİRENİŞİ GÖSTEREN KAHRAMANLARIN TORUNLARI İLE BİRLİKTEYİZ

İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Õzuslu ise 'Bugün burada işgalci güçlerin karşısında ilk direnişi gösteren kahramanların torunları ile birlikteyiz. Türkiye Cumhuriyeti sizlerin sayesinde ilelebet yaşayacaktır. Kuvayi milliye ruhu bambaşka bir ruhtur. Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk, ‘Hürriyet ve bağımsızlık benim milletimin karakteridir' diye boşuna söylememiştir. Bu topraklar kolay kazanılmadı. İngiliz, Fransız emperyalistlerin kışkırtmaları ile ülkemize saldığı Yunan askerlerine karşı çok büyük bir direnişle kazanılmıştır. Mustafa Kemal'in bir sözüyle konuşmamı tamamlayacağım. Ulu önder 'Sömürgecilik ve emperyalizm yeryüzünden yok olacak yerine milletlerarası hiçbir renk din ırk farkı gözetmeyen bir iş birliği çağı gelecektir' diyor. Böyle büyük bir liderin torunları olmak bizim için en büyük gurur kaynağıdır” dedi.

Konuşmaların ardından 50. Yıl ortaokulu öğrencilerinden Nehir Ece Akbulut 'Bir Bayrak Rüzgar Bekliyor' isimli şiiri okudu. Ödemiş Kuvayı milliye efeleri ve İlk kurşun efeleri tarafından hazırlanan zeybek gösterileri sergilendi. Ardından Ödemiş Belediyesi halk oyunları ekibinin gösterileri ile birlikte kutlama programı son buldu.

Editör: Gülçin Kargaoğlu