HABER/BURCU TUNÇ

Türkiye seçime doğru hızla ilerlerken İzmir 2. Bölgeden Bağımsız Milletvekili adayı olan Op. Dr. Mehmet Bayındır Yerelin Nabzı Programında Yerel Güç Genel Yayın Yönetmeni Dilek Acar Güleç’in konuğu oldu. Seçim çalışmaları ve hedefleri hakkında vatandaşın merak ettiği soruları yanıtlayan Bayındır vaatlerini ve hedeflerini anlattı.

70 BİN İLE 90 BİN ARASINDA OY İHTİYACIM VAR

“2007 yılında da bağımsız milletvekili adayı olmuştum. Ancak erken seçim kararı süreci etkilemişti. O dönemdeki tecrübeme dayanarak bu sefer 9 ay öncesinden çalışmaya başladım. Gittiğim her yerde çok güzel karşılanıyorum. Vatandaş kaç oy ihtiyacım olduğunu merak ediyor. 70 bin ile 90 bin arası oy ihtiyacım var. Sahada gördüğüm kadarıyla % 95’e yakın desteğim var. Bu seçimde en büyük avantajım 2 seçimin bir arada olması. Her partinin tabanındaki her seçmen ya hastam yada hasta yakınları. Hem beni seviyor hem partisini seviyor. Bu anlamda vatandaş partisinin cumhurbaşkanına oy verecek ve milletvekili olarak tercihini benden yana kullanacak.

OY PUSULASINDA SIRADAKİ İLK BAĞIMSIZ ADAY BENİM

2007 yılında bağımsız aday sayısı yüksekti. O dönem HDP yasaklı olduğu için hepsi bağımsız aday olarak girdiler. Liste oldukça uzundu. Bu seçimde İzmir 2. bölgeden 4 tane bağımsız aday var. 2’si İzmir’den 1‘i Bergama’dan ve diğeri benim. Küçük Menderes’i temsil eden tek bağımsız aday olarak en baştayım. Oy pusulalarında ismimi bulmak kolay olacaktır.

BAĞIMSIZ BİR MİLLETVEKİLİ OLARAK SİZLERİN SESİNİ MECLİSTE DUYURMAYA SÖZ VERİYORUM

35 yıldır bölgemizde doktorluk yapıyorum.3 çeşit milletvekili vardır. Partilerin vekilleri, partisinden istifa eden bağımsız milletvekilleri, bir de benim gibi tabandan gelen bağımsız milletvekilleri. Rahmetli Kamer Genç ile 2007’de birlikte seçime girmiştik. Ben 23 bin civarı oy aldım. Kamer Genç 11 bin oy ile Tunceli’den vekil seçildi ve mecliste mükemmel bir ses getirdi.Biz de 70-80 bin oy alacağız ve mecliste mükemmel bir gücümüz olacak.

MİLLETVEKİLİ DEĞİL MİLLETİN VEKİLİ OLACAĞIM

Direk olarak halka bağımlı bir vekil olacağım için buradaki tüm sorunları kürsüden dile getireceğim. Kesinlikle söz veriyorum. Bağımsız bir vekil olacağım için bir dahaki seçimde seçilmek adına sizlere hizmet etmem gerekiyor. Orada benim görevim sizlere köprü olmak. Ortak düşünce, ortak akıl ve ortak karar ile hareket edeceğiz. Seçimden hemen sonra oy verenleri tespit edeceğiz. Organizasyon kuracağız. Vatandaşlar seçildikten sonra bir daha gelmemezlik yapmayın diyorlar ama bende tam tersini söylüyorum. Çünkü meclisteki soru önergelerini verirken sizlere ihtiyacım var. Milletvekili değil milletin vekili olacağım.

ASLA PARTİYE KATILMAYACAĞIM

Seçilirsem ve meclise girersem herhangi ir partiden teklif gelirse burada eğer ülkenin ve bölgenin menfaati söz konusuysa elbette yardımcı olurum. Ancak parti dışı olacak şekilde. Asla bir partiye katılmayı düşünmüyorum.

İzmir’de ilçe ilçe sonuçlar… Kılıçdaroğlu: 28 Erdoğan: 2! İzmir’de ilçe ilçe sonuçlar… Kılıçdaroğlu: 28 Erdoğan: 2!

HEDEFİM YÜKSEK BİR OY BİRLİĞİ İLE SEÇİLMEK

Geçtiğimiz günlerde Bakırçay havzasındaydım. Orada da çok büyük bir destek görüyorum. Mehmet Bayındır’ın sevenlerinin ve hastalarının desteğiyle seçilmesi bir başarıdır. Ama şu anki hedefim daha yüksek skorlarla kazanabilmek. Bu daha büyük bir başarı olacaktır. Tüm Küçük Menderes havzasının topyekûn desteğiyle seçilirsek bu havzamızın başarısı olacaktır. Belki de bu bazı şeyleri kökten değiştirecektir. Buradan bağımsız bir milletvekili çıkarsa bu gündeme oturur. Elbette burada iş bana düşüyor.

BEN FARKLI PARTİLERDEN ADAY OLMADIM OLMAYA ÇALIŞTIM

İzleyicilerden birisinin sorduğu kaç partiden aday olmuş sorusu üzerine Bayındır, “AK Partide temayülde ismim çıktı. Listelere alınmadım. 2002’de MHP’den aday adayı olmuştum. Ben aday olamadım ki. Sıradan bir vekil olmak istemiyorum. Ben bir prensip ile hareket ediyorum. Halkın hür iradesi meclise yansımadığı sürece Türkiye’nin önü açılamaz. Siyaset hasta diyoruz. İki tıkanıklık var. Birisi siyasi partiler kanunu,  diğeri seçim kanunundaki eksiklikler. Bunlar düzelmediği sürece parti teşkilatları zayıf kalır ve güçsüz vekiller çıkar. Ben şu teşhisi koydum. Her partinin tabanında mevcut yönetimdekilerden çok daha kaliteli insanlar var ve bu tıkanıklıklar yüzünden yükselemiyorlar.

SADECE KÂĞIT ÜSTÜNDEKİ İSMİM BAĞIMSIZ

Kâğıt üzerindeki ismim bağımsız milletvekili olabilir. Ama tam tersi bağımlı bir milletvekili olacağım. Halkına bağımlı. Böylelikle vatandaşlarımızın sesini çok daha kolay meclise ulaştıracağız.

AMACIMIZ OY ÇOKLUĞUYLA DEĞİL OY BİRLİĞİ İLE VEKİL OLMAK

2007 yılında bağımsız aday olduğumda aldığım oy sayısı 23 bin civarıydı ki o dönemde sosyal medya vs. yoktu. Ve tek oy kullanılıyordu. Kutuplaşma vardı. Bu seçim dönemi için bu rakamı 10 ile çarpın. Üzerinden tam 16 yıl geçti. Bu dönem o zamana göre daha avantajlıyım. Her aileden bir kişi bile oy verirse oy birliğiyle kazanacağız.

HASTALARIMI ASLA YALNIZ BIRAKMAYACAĞIM

Hastalarımın en büyük korkusu onları bırakmam. Asla söz konusu değil. Hem İzmir’de, hem burada ofisim olacak. İlk yapmak istediğim şey buraya tam teşekküllü bir hastane yapılması ve anjiyo merkezi. İnsanlar bazı rahatsızlıkları için 2 saat uzağa İzmir’e gitmek zorunda kalıyor. Artık bu olmamalı. Haftanın 4 günü burada olacağım. Köylerdeki sağlık ocaklarını gezeceğim. Doktorluğumu asla bırakmayacağım.

SAĞLIK BAKANI OLACAĞIM

Vatandaşın hem doktoru, hem vekili, hem de sağlık bakanı olmak istiyorum. Gördüğüm kadarıyla bu konuda da vatandaş tarafından destekleniyorum. Ancak hep görüşmelerimde şunu fark ettim ki bir partiden aday olmamı istemiyorlar. Bende buna uyarak bağımsız bir vekil adayı oldum. Çok büyük projelerim var. Küçük Menderes havzası çıkmaz sokak olmaktan çıkacak. Girişimciler buraya büyük yatırımlar yapacak” dedi.