İzmir’in Bayındır ilçesinde meydana gelen depremle ilgili açıklamalarda bulunan İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi (DAUM) Müdürü ve Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Sözbilir, "Tire- Bayındır- Kiraz- Beydağ arasındaki bölge sismik tehlike kaynakları açısından risk seviyesi düşük bir bölge olarak kabul edilir. Fakat bu fayların kayma hızları çok düşük, deprem üretme potansiyellerinin de düşük olduğu biliniyor. Bu aşamada panik yapacak bir durum söz konusu değil” dedi
Diren ÇELİK/EGEDESONSÖZ- İçişleri Bakanlığı Acil Durum Yönetim Başkanlığı Deprem Dairesi’nin merkez üssünü İzmir'in Bayındır ilçesi olarak saptadığı deprem, saat 15.55'te oldu. 7 kilometre derinlikte meydana gelen deprem, İzmir'in yanı sıra Manisa'nın bazı ilçelerinden de hissedildi.

Kısa süreli paniğe neden olan depremde, ilk belirlemelere göre herhangi bir olumsuzluk yaşanmadı.

RİSK SEVİYESİ DÜŞÜK BÖLGE
İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi (DAUM) Müdürü ve Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Sözbilir, açıklamasında fay hatalarının büyük depremlere neden olmayacağını belirterek,”Küçük Menderes Havzası’nda Bayındır ile Tire arasındaki bölgede meydana gelen bir deprem. Normal koşullarda Batı Anadolu’da sismik açıdan tehlike düzeyi en düşük havzalardan biri. Tire- Bayındır- Kiraz- Beydağ arasındaki bölge sismik tehlike kaynakları açısından risk seviyesi düşük bir bölge olarak kabul edilir.Bu bölgede Kiraz fayı, Halıköy- Beydağ Fayı, Bayındır Fayı ve Tire fayı gibi faylar bulunuyor. Fakat bu fayların kayma hızları çok düşük, deprem üretme potansiyellerinin de düşük olduğu biliniyor. İlerleyen saatlerde depremi üreten fay ile ilgili odak mekanizma çözümleri belirlediğimizde bu depreme neden olan faya ait bilgileri kamuoyu ile paylaşacağız. Bu aşamada panik yapacak bir durum söz konusu değildir” ifadelerini kullandı.

Editör: Tutku İç