YEREL GÜÇ / BUSE BAĞCI

“Sosyal Belediyecilik” alanında da ön plana çıkan Ödemiş Belediyesi’nin eğime destek çalışmaları kapsamında 12 yıl önce dönemin Belediye Başkanı Bekir Keskin’in açtığı ‘Deneme ve Bilim Merkezi’ bugün yenilenen yüzüyle bugün Ödemiş Belediyesi Kültür Merkezi’nde yeniden hizmete girdi.

Açılışa, Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, İzmir Büyükşehir Belediyesi Ödemiş Yerel Hizmetler Koordinatörü Hikmet Güriş, belediye başkan yardımcıları, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, “Bugün ilki 2011 yılında Kızılay binamızın olduğu yerde, bu deneme bilim merkezi Bekir başkanımızın döneminde hizmete açılmıştır. Niçin? Mustafa Kemal’in deyişiyle “Hayatta en gerçek yol gösterici ilimdir, bilimdir, fendir.  Bunun dışında yol aramak gaflettir, delalettir hatta hıyanettir.” Bu sözü tarihe mal olacak şekilde bilimin ışığını, bilimin yol göstericiliğini her zaman kendine rehber edinmiş; benim gerçek anlamda da mirasım varsa bu bilimdir diyebilecek kadar da bilime inanmış bir baş önderimiz Mustafa Kemal. Biz de onun o yolunda, o yol göstericiliğinden yararlanarak 2011 yılında başlatılmış olan bu güzel deneyimin, tecrübenin ve bilginin biriktiğini de biraz daha geliştirdik. Günün teknolojik gelişmelerini de ekleyerek fen bilimlerinde fizik, kimya, biyoloji dallarında yapılan bu deneme bilimlerinin yani dokunarak, görerek yani birçok duyuyu kullanarak alınan eğitim unutulması zor olur. Birçok iz bırakır.  Gözünüzle gördünüz, elinizle dokundunuz, hissettiniz neyse gördüklerinizi unutmazsınız. Dolayısıyla bu eğitimin çok yönlü gelişmelerini bir de yaparak hayata geçirebiliyorsak, yaşayarak bunu öğrenebiliyorsak daha çok aklımızda yer edinir. Bunu artırdık. Bunun dışında bir de bu yıl öğretmen arkadaşlarımızla, müdürlüğümüzce, matematik alanında da yeni alanlar açıldı. Bunları da burada çocuklarımızla, bilimle gerçek anlamda buluşturmak istiyoruz. Burada emeği geçen tüm arkadaşlarımızı kutluyorum. Çabaları bugün de meyvesini verdi eğitim yılının başlamasıyla çocuklarımızın burada bu bilimle buluşmanın, bu ışığı kendi okullarında diğer arkadaşlarına da anlatmanın mutluluğunu biz de yaşayacağız. Eğitim hayatına hoş geldiniz. Öğrencilerimize hayırlı uğurlu olsun” dedi.

Editör: Tutku İç