HABER /BURCU TUNÇ

VATANDAŞ KURBAN PAZARINA AKIN ETTİ PAZARDA DEVEKUŞU SÜRPRİZİ VATANDAŞ KURBAN PAZARINA AKIN ETTİ PAZARDA DEVEKUŞU SÜRPRİZİ

Demokrat Parti’nin 78. kuruluş yıldönümünde Ödemiş Demokrat Parti İlçe Başkanlığı Atatürk anıtına çelenk sundu. 

Törene Demokrat Parti Ödemiş ilçe başkanı Kahraman Murat Ateş ve yönetim kurulu üyeleri, Demokrat Parti Ödemiş Belediye Başkan Adayı Dilek Acar Güleç, Demokrat Parti İzmir il kadın kolları başkanı Gamze Özdemir, Demokrat Parti Ödemiş eski ilçe başkanı ve yönetim kurulu üyesi Ali Keke, Demokrat Parti Ödemiş ilçe kadın kolları başkanı Fatma Kara ve yönetim kurulu üyeleri, Demokrat Parti Ödemiş ilçe gençlik kolları başkanı Orçun Bağcı ve yönetim kurulu üyeleri, Demokrat Parti Kiraz ilçe başkanı Soner Almaz ve yönetim kurulu üyeleri, Demokrat Parti Kiraz ilçe gençlik kolları başkanı Turgay Sağ ve yönetim kurulu üyeleri, teşkilat başkanı Sakin Sağ ve partililer katıldı.

Tören Demokrat Parti Ödemiş ilçe başkanı K.Murat Ateş, Demokrat Parti Ödemiş kadın kolları başkanı Fatma Kara ve Demokrat Parti Ödemiş gençlik kolları başkanı Orçun Bağcı tarafından Atatürk anıtına çelenk sunulmasıyla başladı. 

Çelenk sunma töreninin ardından 1 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

DEMOKRAT PARTİ TÜRKİYE’NİN DEMOKRASİ MÜCADELESİNDE ÖNEMLİ BİR ROL OYNAMIŞTIR

Törende ilk konuşmayı yapan Ödemiş ilçe başkanı K. Murat Ateş “Bugün 7 Ocak 1946’da kurulan Demokrat Partinin 78. yıldönümünü kutluyoruz. Bu vesileyle partimizin kurucularını, şehitlerini ve gazilerini rahmet ve saygıyla anıyorum. 78 yıl önce bugün olduğu gibi Türkiye’nin demokrasi yolculuğunda önemli bir dönüm noktası yaşıyorduk. Demokrat Partinin kuruluşu Türkiye’de çok partili hayata geçişin önünü açmış ve halkın özgür iradesini temsil eden bir siyasi gücün ortaya çıkmasını sağlamıştır. Demokrat Parti iktidari döneminde Türkiye’nin kalkınmasında önemli adımlar atılmıştır. Halkın refahını arttıran ekonomik ve sosyal reformlar gerçekleştirilmiştir. Demokrat Partinin bu dönemde gerçekleştirdiği reformlar Türkiye’nin modern bir ülke olma yolunda ilerlemesine katkı sağlamıştır. Türkiye’nin demokrasi mücadelesinde önemli bir rol oynamıştır. Demokrat Partinin iktidarı döneminde basın özgürlüğü, ifade özgürlüğü ve toplumsal muhalefet gibi temel hak ve özgürlükler geliştirilmiştir. Demokrat Parti bugün de Türkiye’nin demokrasi mücadelesinin önemli bir aktörü olmaya devam etmektedir. Partimiz Türkiye’nin demokratik bir hukuk devleti olması için çalışmaktadır. Ödemiş’te de Demokrat Parti her zaman halkın yanında olmuştur. Partimiz Ödemişin kalkınması ve gelişmesi için çalışmaktadır. Sevgili Ödemişliler bugün demokrasimizi korumak ve geliştirmek için bir araya geldik. Demokrasi özgürlüğün ,eşitliğin ve refahın temel şartıdır. Demokrasi olmadan bu değerlere ulaşmak mümkün değildir. Demokrasimizi korumak için demokratik değerlerimize sahip çıkmalıyız. Demokrasinin temel unsurları olan özgürlük, eşitlik ve hukukun üstünlüğünü savunmalıyız. Demokratik değerlerimize sahip çıkmak için demokrasi mücadelesine destek vermeliyiz. Demokrasi mücadelesinde tüm vatandaşlarımızın birlikte hareket etmesi gerekmektedir. Değerli hemşerilerim demokrasimizi korumak ve geliştirmek için hep birlikte mücadele edelim. Demokrat Parti Türkiye’nin bir anlamda çimentosudur. Kişi hak ve özgürlüklerine saygılı, demokratik, ötekileştirmeyen, birleşerek, birlikte büyüyen Türkiye hepimizin Türkiyesidir. Bu kutlu davada görev almış başta rahmetli Adnan Menderes olmak üzere ahirete intikal etmiş Süleyman Demirel, Turgut Özal’a Allah’tan rahmet diliyorum. Halen bu kutlu dava için var gücüyle çalışmakta olan Genel başkanımız Sayın Gültekin Uysal’a ve ekibine de davamızdan sapmadan dimdik ayakta durdukları ve çalışmalarından dolayı teşekkürü borç biliyorum. Demokrat Parti Ödemiş ilçe başkanı olarak partimizin kuruluşunun 78. yıldönümünü kutluyor tüm vatandaşlarımızı demokrasi mücadelesine destek olmaya davet ediyoruz” dedi.

Daha sonra günün anlam ve önemini belirten konuşmayı ise Demokrat Parti Ödemiş eski ilçe başkanı ve yönetim kurulu Üyesi Ali Keke yaptı.

1950 YILINDA İKTİDARA GELEN PARTİMİZ ÜLKEYE ÇAĞ ATLATMIŞTIR

Keke “7 Ocak 1946 yılında bundan 78 yıl önce tek partili rejimden demokrasiye yani çok partili rejime geçiş süreci CHP ve 1946 yılında kurulan DP ile başlamış ve 1946’da bugün bile kabul etmediğimiz bir yöntemle yapılan seçimlerle DP beklediği başarıyı bulamamıştır. Ancak 1950 yılında yapılan ve bugün bizim anlayışımıza uygun kriterlerle olan seçimde DP % 55 oy alarak meclis çoğunluğunu almış, Türkiye’yi yönetmeye gelmiş ve bundan sonra Türkiye çağ atlamaya başlamıştır.10 yıllık süreç içinde bugün rüyamızda dahi göremediğimiz büyüme hızını yakalamış, ülkemizin modern dünya standartlarına ulaşabilmesi için sanayi, tarım, ulaştırma, enerji yatırımları büyük bir hızla devam etmiş ve ülke 1960 yılında DP iktidardan uzaklaştırılıncaya kadar 10 yılda büyük bir ivme yakalamıştır. 1965 ‘te yapılan seçimlerde Süleyman Demirel ülkenin yönetimine talip olmuş ve halkın teveccühü ile ülkeyi yönetmeye başlamış aynı büyüme hızı, aynı gelişme anlayışı ile Türkiye büyüme ye ve gelişmeye devam etmiş bugünlere gelmiştir. Demokrat Partinin ülkeye kazandırdığı en önemli özelliklerden birisi demokrasi bilincinin Türkiye yerleşmesini sağlamaktır. Ayrıca temsil hürriyetinin, çok partili rejimin, parlamenter rejimin yerleşmesini de sağlamıştır. Arkasından Adalet Partisi, Anavatan Partisi ve Doğruyol Partisi ile gelişen süreç bugün tekrar Demokrat Parti olarak devam etmektedir. 1946’da Demokrat Parti kurulurken o günkü yöneticilerimizin kurtuluş savaşında Atatürk’ün yanında yer almış olan Celal Bayar’ın, Atatürk’le birlikte çalışmış olan Adnan Menderes’in ve demokrat partinin kurucu kadrosunun halkın öne çıkarken söyledikleri bir söz vardı. “Yeter artık söz milletin“
Biz 1950’den bu yana sözün millet de olduğunun, belirleyici unsurun millet olduğunun, vurgulaya vurgulaya bugünlere kadar geldik. Bugün demokrasinin, anayasal düzenin, laik düzenin, hukuk düzeninin ne kadar gerekli ve değerli olduğunu ancak bugün gereği kadar sahip çıkılmadığını görerek 1946’da başlayan hareketin ne kadar önemli olduğunun da hepimiz farkındayız. Demokrat Partinin açık kalması, Demokrat Partinin ülke yönetimde söz sahibi olabilmesi için ne kadar canla başla çalışılması gerektiğini bugün daha iyi anlıyoruz.Bu anlayışla, bu bilimle, bu inançla tüm hemşerilerimizden hatta tüm Türk halkından beklediğimiz, istediğimiz şey Demokrat Parti‘ye ve bu anlayışa sahip çıkmalarıdır” dedi.
 

Editör: Tutku İç