YERELGÜÇ

Türkiye 14 Mayıs seçimlerinin tamamladı. İzmir, cumhurbaşkanlı seçiminde tercihini Kemal Kılıçdaroğlu’na lehie yaparken, milletvekili adaylığı seçimlerinde ipi CHP göğüsledi. Milletvekili aday seçiminde CHP, İzmir’den 1’inci Bölge’den 7, 2’nci Bölge’den 7 milletvekili çıkarmayı başardı.

İŞTE İZMİR’İN YENİ DÖNEM MİLLETVEKİLLERİ CHP (1’İNCİ BÖLGE)

YÜKSEL TAŞKIN KİMDİR?

Yüksel Taşkın (1972, Rize), Türk siyasetçi ve siyaset bilimci. CHP Sosyal Politikalardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı görevini yürütmektedir. Yaşamı 1972 yılında Rize'nin Pazar ilçesinde doğdu. 1994'te Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü'nden mezun oldu; aynı bölümde yüksek lisansını 1995 yılında, doktorasını ise 2001 yılında tamamladı. Öğrencilik yıllarında Sosyal Demokrat Üniversiteler Platformu’nda aktif olarak çalıştı. 2002 yılında Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü'nde akademik çalışmalarına başlayan Taşkın, aşağıdaki kurumlarda misafir öğretim üyesi olarak bulundu. New York Üniversitesi (ABD), Yakın Doğu Çalışmaları Merkezi (1999-2000) Hollanda Modern Dünyada İslam Çalışmaları Uluslararası Enstitüsü (ISIM) (2005-2006) Northwestern Üniversitesi (ABD), Buffett Uluslararası ve Karşılaştırmalı Araştırmalar Merkezi (2011-2012) 2009 yılında doçent, 2015 yılında profesör unvanı aldı. 11 Ocak 2016'da 1128 akademisyenin imzasıyla yayımlanan Barış İçin Akademisyenler bildirisine imza attığı için Marmara Üniversitesi'ndeki görevinden 7 Şubat 2017 tarihinde ihraç edildi.

AHMET TUNCAY ÖZKAN KİMDİR?

Ahmet Tuncay Özkan (d. 14 Ağustos 1966, Ankara), Türk gazeteci, yazar, televizyoncu, siyasetçi. Yaşamı Aslen Erzincan-Kemaliyeli bir aileden gelmektedir. Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi'nden mezun oldu. Yüksek lisans eğitimini Gazi Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü’nde tamamladı.

SEVDA ERDAN KILIÇ KİMDİR?

Yaşamı 1980 yılında Eskişehir'de dünyaya geldi. Baba adı Muharrem Anne adı Seval'dir. İlk ve ortaöğretimini Eskişehir'de tamamladıktan sonra 1998 yılında Dokuz Eylül Hukuk Fakültesini kazanıp İzmir'e yerleşti. 2002 yılında mezun olup stajını tamamladıktan sonra 2003 yılında serbest avukat olarak meslek hayatına başladı. Ayrıca Kastamonu Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü'nde yüksek lisans yaptı.

MURAT BAKAN KİMDİR?

Yaşamı 10 Ocak 1972'de Ankara'da doğdu. Baba adı Kemal, anne adı Şehriban'dır. Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirerek avukat olmuştur. Cumhuriyet Halk Partisi'nden 2015 seçimlerinde İzmir Milletvekili seçilmiştir. 26 ve 27. dönem İzmir Milletvekilidir. Günümüzde de bu görevine devam etmektedir.

EDNAN ARSLAN KİMDİR?

Yaşamı Ednan Arslan, 1979 yılında Erzincan’ın Tercan İlçesinde doğdu. İlk, orta ve lise eğitimlerini İzmir’de tamamlayan Arslan, 2001 yılında Pamukkale Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu. Uraz Mühendislik adlı şirketinde ENH, AG ve OG alanlarında proje hizmetleri yürütmektedir. Sosyal yaşamında çeşitli sivil toplum kuruluşlarında aktif görevlerde bulunan Ednan Arslan, TMMOB’a bağlı Elektrik Mühendisleri Odası ve Atatürkçü Düşünce Derneği üyesidir. Meslek yaşamında nükleer, termik ve hidroelektrik santraller ile yenilenebilir enerji konularında teorik ve pratik çok sayıda çalışmada bulunmuş ayrıca baz istasyonlarının insan ve çevre sağlığı üzerine etkileri konusunda araştırmalar yapmıştır.

SEDA KAYA ÖSEN KİMDİR?

Yaşamı DEVA Partisi İzmir Kurucu İl Başkanı Seda Kaya Ösen, 9 Eylül 1979 tarihinde İzmir’de doğdu. Orta öğrenimini 1990 – 1997 yılları arasında İzmir Amerikan Lisesi’nde tamamladı. Koç Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü mezuniyetinin ardından 2003 – 2005 yılları arasında İzmir Ekonomi Üniversitesi Avrupa Çalışmaları Bölümünde yüksek lisans derecesi aldı. 2006 Yılının Temmuz ayında mesleki gelişim programı kapsamında ABD Cornell Üniversitesi’nde Turizm Yöneticiliği Sertifika Programına katıldı. 2001 – 2003 yılları arasında bir reklam ajansı’nda marka temsilcisi olarak çalıştıktan sonra 2003 yılından bu yana aile şirketinde çalışmaktadır. 2012-2016 yıllarında Ege Genç İş İnsanları Derneği ( EGİAD ) Yönetim Kurulu Başkanlığı yapan Seda Kaya, Türkiye Genç İşadamları Dernekleri Konfederasyonu (TUGİK) Yönetim Kurulu Üyeliği, Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) Yönetim Kurulu Üyeliği, İzmir Ekonomik Kalkınma Koordinasyon Kurulu Üyeliği, İzmir Başkanlar Kurulu üyeliği ve en son Batı Anadolu Sanayici ve İş İnsanları Federasyonu (BASİFED Yönetim Kurulu Başkanlığı görevi yapmıştır. Siyasate DEVA Partisi’nde başlayan Ösen, kurucu İl Başkanlığı görevinin ardından Millet İttifakı’nın milletvekili adayı olarak girdiği seçimde seçilmeye hak kazanmıştır.

HAYDAR ALTINTAŞ KİMDİR?

Yaşamı 1964 yılında Kırşehir’de dünyaya gelen siyasetçi Haydar Altıntaş, lisans eğitimi İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünde tamamladı.

CHP (2’NCİ BÖLGE)

GÖKÇE GÖKÇEN KİMDİR?

Yaşamı 24 Eylül 1991 tarihinde İstanbul’da doğan Gökçe Gökçen, Galatasaray Lisesi ve Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunudur. Eğitim hayatı sırasında İngiltere, Fransa ve ABD’de dil öğrenimi için bulunmuş, Belçika’da Erasmus programına katılmış, Fransa’da Strazburg Üniversitesi’nde insan hakları yüksek lisans 15.05.2023 09:47 CHP’nin yeni İzmir milletvekilleri kimlerdir? https://www.egedesonsoz.com/haber/chp-nin-yeni-izmir-milletvekilleri-kimlerdir/1143813 8/14 dersleri almıştır. İngilizce ve Fransızcayı iyi derecede ve İtalyancayı başlangıç düzeyinde bilen Gökçen, İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde İnsan Hakları Hukuku alanında yüksek lisansını sürdürmektedir. 2016 yılından bu yana Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Anayasa Hukuku Ana Bilim Dalında araştırma görevlisi olarak çalışan Gökçen, Fransa’da Montpellier Üniversitesi’nde konuk araştırmacı olarak da bulunmuştur.

RIFAT NALBANTOĞLU KİMDİR?

Yaşamı 1959 yılında Nevşehir’de doğan Rıfat Turuntay Nalbantoğlu, ilk ve orta öğrenimini İzmir’de tamamladı. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İşletme Bölümü’nden mezun olan ve 1989 yılında İzmir Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası kuruluş çalışmalarında da görev alan Nalbantoğlu, 1992 yılında da Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği (TÜRMOB) Yönetim Kurulu Üyeliği’ne seçildi.

RAHMİ AŞKIN TÜRELİ KİMDİR?

Rahmi Aşkın Türeli, 15 Ekim 1963'te Amasya Merzifon'da doğdu. Babasının adı Feyzi Tunç, annesinin adı Yıldız'dır. İktisatçı, Plancı; AÜ Siyasal Bilgiler Fakültesi Maliye Bölümünü bitirdi. Yüksek Lisansını ABD'de Güney Kaliforniya Üniversitesi Ekonomi Bölümünde yaptı. Başbakanlık Devlet Planlama Teşkilatında planlama uzmanı olarak çalıştı. ODTÜ'de yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak ekonomi dersleri verdi. Türkiye ekonomisinin makroekonomik dengeleri, kriz, sanayileşme, işsizlik ve yoksulluk konularında çalışmalar yaptı. Mülkiyeliler Birliği II. Başkanlığı ve Onur Kurulu Üyeliği görevlerinde bulundu. Mülkiye Araştırma Merkezinin Kurucu Başkanlığını yaptı. İzmir Kültür ve Dayanışma Derneğinin ve Ege illeri dernek ve vakıflarının oluşturduğu EGEM Platformunun başkanlıkları görevlerinde bulundu. Ankara'daki Ödemişliler Kültür ve Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Üyesi, Balkan İktisadi Araştırmalar ve Sosyal Dayanışma Vakfı Mütevelli Heyet Üyesi ve İzmir BAL-GÖÇ Derneği Ankara Temsilcisi olarak görev yaptı. İngilizce bilen Türeli, evli ve 1 çocuk babasıdır. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir 24. dönem milletvekilliği yapmıştır

MAHİR POLAT KİMDİR?

Yaşamı 5 Mart 1975 tarihinde Gaziantep'te doğdu. Baba adı Hasan, anne adı Fatma'dır. İlköğrenimini Bayburt'ta, orta ve lise eğitimini Balıkesir'in Dursunbey İlçesi'nde tamamladı. İlk olarak Trakya Üniversitesi Gümrük İşletme Bölümü'nden, sonrasında da Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi'nden mezun oldu. 1995 yılında İzmir'e yerleşti.

SALİH UZUN KİMDİR?

Kocaeli’nin Gölcük ilçesinde 1970 yılında doğan siyaset bilimci, gazeteci ve politikacı. 2009 yılında kapanan Anavatan Partisi’nin (ANAP) son genel başkanı ve Demokrat Parti’nin (DP) eski genel başkanvekilidir. 26 Ekim 2008 tarihinde Anavatan Partisi’nin Ahmet Taner Kışlalı Spor Salonu’nda yapılan 6. Olağanüstü Büyük Kongresi sonucunda birleşmeden önce partinin son genel başkanı seçilmiştir. Hüsamettin Cindoruk ile birlikte Demokrat Parti ile Anavatan Partisi’ni birleştiren iki isimden biridir. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunudur. Gazi Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi Anabilim Dalı’nda yüksek lisans yapmış, doktorasını ise; Selçuk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Anabilim Dalı’nda “Siyasi partiler ve seçim hukuku kısıtları içerisinde Türkiye’de seçim ittifakları ve alternatif ittifak modelleri” başlıklı teziyle tamamlamıştır. 1993 – 1997 seneleri arasında Anavatan Partisi Gençlik Kolları Genel Başkanlığı, 2000-2002 yılları arasında Çankaya İlçe Başkanlığı, 2005-2008 yılları arasında Genel Başkan Yardımcılığı, 2008-2009 yıllarında ise Anavatan Partisi Genel Başkanlığı yapmıştır. 31 Ekim 2009 tarihinde yapılan; Anavatan Partisi ile Doğru Yol Partisi’nin Demokrat Parti çatısı altında birleştiği bütünleşme kongresi sonrasında Demokrat Parti Genel Başkanvekili olmuştur. Demokrat Parti 8. Olağanüstü Büyük Kongresi’ne delege olarak katılsa da kongrenin ardından görev almamıştır. 1993 – 1997 yılları arasında da özel bir televizyon kanalında diplomasi muhabirliği, program yapımcılığı ve haber müdürlüğü görevlerinde bulundu. 1997-2000 yılları arasında ise Anadolu Ajansı yönetim kurulu üyeliği ve Anadolu Radyo ve Görüntü Hizmetleri (ARG) Genel Müdürlüğü görevlerini yürüttü. 2022 yılında Türk Demokrasi Vakfı Başkanı olmuştur.

CHP'li Petin, “ORTALIK SAKİNLEŞTİ, ŞİMDİ ÖZELELEŞTİRİ ZAMANI” CHP'li Petin, “ORTALIK SAKİNLEŞTİ, ŞİMDİ ÖZELELEŞTİRİ ZAMANI”

DENİZ YÜCEL KİMDİR?

Yaşamı 1977, İzmir doğumludur. Evli ve bir çocuk babasıdır. 1995 yılı İzmir Atatürk Lisesi, 2000 yılı Dokuz Eylül Hukuk Fakültesi mezunudur. İyi seviyede İngilizce bilmektedir. 2001 yılından bu yana İzmir Barosu'na kayıtlı serbest avukatlık yapmaktadır.

MUSTAFA BİLİCİ KİMDİR?

Yaşamı Mustafa Bilici, 1 Ocak 1969'da Van Muradiye'de doğdu. Babasının adı Ahmet, annesinin adı Kefser'dir. Bağımsız Denetçi-Mali Müşavir; Atatürk Üniversitesi Muhasebe Bölümü ile Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesini bitirdi. Bağımsız Denetçi, mali müşavir olarak çalıştı. Mali danışmanlık yaptı. Van'da ilk yerel alışveriş merkezlerini kurdu.