“FARK EDİLMEYEN TARİH BİRGİ KALESİ” VE “AHŞAP DAĞLAMA” SERGİLERİ AÇILDI “FARK EDİLMEYEN TARİH BİRGİ KALESİ” VE “AHŞAP DAĞLAMA” SERGİLERİ AÇILDI

Ödemiş Belediye Başkanı Mustafa Turan, belediyenin borç durumu ve yeni dönemde atılacak adımlarla ilgili yazılı basın açıklamasında bulundu. 
Turan, şeffaf belediyecilik anlayışının bir gereği olarak belediyenin borç durumuyla ilgili mali tabloyu Ödemişlilerle paylaşıp “‘Benden sonra tufan’ anlayışıyla yönetilebilecek kurumlar değildir. Ancak son 10 yılda yaşananlara baktığımızda Ödemiş Belediyesi’nde durum tam olarak buna dönüşmüştür." dedi.
Şeffaf ve katılımcı yönetim anlayışının bir gereği olarak Ödemişlileri doğru bilgilerle aydınlatma ve spekülasyonlara yer bırakmama adına bilgilendirme yaptıklarını belirten Ödemiş Belediye Başkanı Mustafa Turan şu ifadelere yer verdi:
“Halka en yakın hizmet birimi olan belediyeler, ‘Benden sonra tufan’ anlayışıyla yönetilebilecek kurumlar değildir. Ancak son 10 yılda yaşananlara baktığımızda Ödemiş Belediyesi’nde durum tam olarak buna dönüşmüştür. Kamuoyunda Bütünşehir Yasası olarak da bilinen 6360 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu, Ödemiş gibi kırsal alanı geniş, yüzölçümü yüksek ilçeler için zaten her şeyi daha da zorlaştırırken belediye yönetiminde gerek mali gerekse de insan kaynağı yönetimi açısından tercih edilen yöntemler bugüne dek kurumun geleceğine doğrudan olumsuz etki etmiştir.
Üzülerek ifade ediyorum ki, yeniden aday olmayan ya da aday gösterilmeyen son iki belediye başkanımızın da görev dönemlerinin son günlerinde aldıkları kararlar, çözümden uzakta kalmış, yeni dönemler için işleri daha da zorlaştırıcı hale getirmiştir.
Belediyenin mevcut gelir yapısına karşılık mevcut borç oranıyla personel maaşlarını ödeyip günlük iş ve işlemlerini sürdürmesi bir mucize haline gelmiştir. İzahı olmayan bu durumdan kaynaklı olarak yine de hiçbir emekçimizi mağdur etmeyeceğimizin bilinmesini isteriz.
Bugün ortaya çıkan tablonun siyasetle de, siyasi partilerle de ilgisi yoktur. Herkesin elbette yönetim anlayışı farklılıklar gösterebilir. Ama gelinen nokta da ortadadır.
“ÖDEMİŞ’İN KADERİNİ DEĞİŞTİRMEK İÇİN BURADAYIZ”
143 yıl önce kurulmuş Ödemiş Belediyesi ne zorluklar görmüştür, ne darboğazlardan geçmiştir. Yeri gelmiş ambargo dönemlerinde halka pirinç temin etmiş, yeri gelmiş Ödemiş halkının ekmeksiz kalmamasını sağlamıştır, yeri gelmiş pandemide evlere kadar sıcak yemek ulaştırmıştır. 143 yılda yaşanmış nice zorluklar gibi bugünkü zorluklar da aşılacaktır.
Her şey güllük gülistanlık olsa zaten bu yolda partimiz ne beni aday gösterirdi, ne de Ödemiş halkının teveccühü bu yönde olurdu. Biz boşuna burada değiliz.
Bu tabloyu tersine çevirmek için Ödemiş’in kaderini değiştirmek için buradayız. Alacağımız önlemlerle, kurumun geleceğini düşünen adımlarla kısa, orta ve uzun vadede neleri başarabileceğimizi herkes görecektir. Bu konuda hemşehrilerimizin göstereceği anlayış, sabır ve dayanışma da gücümüze güç katacaktır.
 

Editör: Tutku İç