HABER/BURCU TUNÇ
KAMERA/ MONTAJ  SILA AVŞAROĞLU

Ödemiş’in markalarından biri haline gelen, 2019/ 2023 yılları arasında isminden başarı ile bahsedilen Gereli Köyü Kalkınma Kooperatifi şimdi yolsuzluk iddiaları ile gündemde.

Cumhuriyet Halk Partisi’nden 2019 yılında Ödemiş ve İzmir Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi seçilen, daha sonra belediye başkan yardımcılığı görevine getirilen Gereli Köyü Kalkınma Kooperatif Başkanı Mustafa Gerçek ve yönetimi ile ilgili görevi kötüye kullanma, zimmete para geçirme, yolsuzluk iddiaları ile müfettiş dosyası oluşturuldu.

ESKİ BAŞKAN MUSTAFA GERÇEK VE YÖNETİMİ İLE İLGİLİ GÖREVİ KÖTÜYE KULLANMA, ZİMMETE PARA GEÇİRME, YOLSUZLUK İDDİALARI İLE MÜFETTİŞ DOSYASI OLUŞTURULDU

Gereli Köyü Kalkınma Kooperatif'i önünde Başkan Hüseyin Çakıroğlu, Başkan Yardımcısı Veteriner Hekim Hüseyin Akan, Muharip Üye Kamil Yeşil, Muhasebe Müdürü Burcu Öz, Muhasebe Birimi Çalışanı Hamide Çakıroğlu bahsi geçen iddialar ile ilgili olarak bir basın açıklaması yaptılar.

Muhasebe birimi çalışanı Hamide Çakıroğlu tarafından okunan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi; 

10 HAZIRAN 2023’TE YÖNETİME GEÇTİKTEN SONRA, YAPILAN YANLIŞLARI VE YOLSUZLUKLARI TESPİT ETMEK ADINA MÜFETTİŞ TALEBİNDE BULUNDUK

2005 yılında kurulan kooperatifimizin ismi geçen sene icra dosyaları, yolsuzluklarla gündeme geldi. 
Mustafa Gerçek daha sonra Abdurrahman Yıldız başkanlığında devam eden Gereli Köyü Kalkınma Kooperatifimizin bu kötü gidişatına son vermek ve bizlerinde ortak olduğu 19 yıldır hizmet veren kooperatifimizin durumunu düzeltmek ve yanlış yönetime son vermek adına kooperatifin genel kurulunda aday olduk. 
10 Haziran 2023 ‘te kooperatifimizin yönetimine geçtikten sonra yapılan yanlışları ve yolsuzlukları tespit etmek adına müfettiş talebinde bulunduk.  Eski yönetim kurulu üyelerinin sorumluluğu altında bulunan para, mal, defter, belge ve diğer kooperatif varlıkları tarafımıza teslim edilmedi. 

EĞİTİM İŞ 6 NO’LU ŞUBE TİRE’DE  DAYANIŞMA GECESİ DÜZENLEDİ EĞİTİM İŞ 6 NO’LU ŞUBE TİRE’DE  DAYANIŞMA GECESİ DÜZENLEDİ

KOOPERATİFİN YASAL TAKİBE DÜŞMÜŞ  PİYASAYA OLAN VE  TESPİT EDİLEN FAİZLER HARİÇ TOPLAM BORCU 55 MİLYON 624 BİN 328 LİRA

Göreve geldiğimiz günden itibaren eski yönetim bilgi ve belgeleri bize aktarmaktan kaçınmıştır. Yönetime ve ortaklara karşı dürüst olmamışlardır. 
Yapılan incelemeler sonucunda 9 Haziran 2023 tarihi itibariyle eski yönetim kurulu tarafından yapılan usulsüz ve aşırı borçlandırıcı işlemleri sonucunda kooperatifin yasal takibe düşmüş ve piyasaya olan tespit edilen toplam borcu 55 milyon 624 bin 328 lira.  Bu rakama bu zamana kadar işleyen faiz oranı dahil değildir. 

ESKİ YÖNETİM TARAFINDAN KOOPERATİFİN KÖTÜ NİYETLİ OLARAK ZARARA UĞRATILMASI SONUCU TOPLAM TESPIT EDILEN MIKTAR İSE 44 MİLYON 305 BİN 575 LİRA 

Tarım Reformu Genel Müdürlüğü Kontrolörler Başkanlığı 14.03.2024 tarihli raporunda tespit edilen eski yönetim tarafından Kooperatifin kötü niyetli olarak zarara uğratılması sonucu toplam tespit edilen miktar 44 milyon 305 bin 575 lira. 
Eski Yönetim usulsüz ve karşılıksız olarak düzenlendiği tespit edilen çeklerin bedellerinin toplamı 8 milyon 22 bin 681 lira. 
Ayrıca kooperatifimize ait, ancak kayıp olan demirbaş ve taşıtlar mevcut.  
Devir teslim yapılmadığından kooperatifin stokunda olması gerekirken mevcut olmayan ve tespiti yapılan;
İlk madde ve malzeme tutarı 554 bin 35 lira
Mamüller tutarı 422 bin 983 lira 
Ticari mallar tutarı 1 milyon 430 bin 906 lira
Makine ekip ve ekipman tutarı 1 milyon 385  bin 265 lira
Taşıtlar Tutarı 737 bin 557 bin lira 
Demirbaşlar tutarı 511 bin 145 lira
Ticari Mallar tutarı 3 milyon 761 bin 267 lira
Diğer Demirbaşlar tutarı 45 bin 46 lira
Çek, malzeme, mamul, ticari mal, makine ekipman, taşıtlar ve demirbaşın devrini yapmayarak kooperatifin zarara uğratılmasına sebep olan ve toplamda 32 milyon 497 bin 206 lira üzerinde dönemin sorumlu yönetim kurulu üyeleri Mustafa Gerçek, Abdurrahman Yıldız, İsmail Kılıç’tan önce rızaen, bunun mümkün olmaması halinde de yasal yollarla tahsil ve tazmin edilmesi yönünde işlem başlatıldı. 


ZAFER MAHALLESİ ORTAÇ SOKAKTA BULUNAN GERELİ KOOPERATİF DÜKKANININ DEVRİNİN BEDELSİZ OLARAK BAŞKAN MUSTAFA GERÇEK’İN EŞİ OLAN MÜRŞİDE GERÇEK’E DEVREDİLDİĞİ TESPİT EDİLDİ
 
Gerekli belgeleri basın yolu aracılığı ile kamuoyuna ve ortaklarımıza sunuyoruz. 
311 ortaklı kooperatifimizin haklarını aramaya, yanlış yönetimde bulunup, görevi kötüye kullanan, kooperatifimizi hem zarara uğratan hem de yolsuzluk yapanlarla mücadelemiz devam edecek. Dosyaların işleme konulması ve gerekli işlemlerin yapılması için gerekli kurumlara bildirilerimizi yaptık.  
Görevi devraldığımız günden bu yana ortaklardan topladığımız tahsilatla 2 milyon 200 bin lira ödeme yaptık.  
Süt toplanması sıfıra inmişti şuan 14 ton süt topluyoruz.  Peynir, yoğurt, ayran üretimi yapmıyoruz. Onu da yakın zamanda başlatmayı planlıyoruz.


ESKİ YÖNETİM KURULUNDAN ÜZERİNE ATFEDİLEN RAKAM OLAN  44 MİLYON 305 BİN 7575 LİRAYI  İSTEYECEĞİZ

Açıklamanın ardınan Yerel Güç’e konuşan Gereli Köyü Kalkınma Kooperatifi başkanı Hüseyin Çakıroğlu ise "Biz göreve geldiğimiz 10 Haziran’dan  beri bu konunun üzerine gitmeye başladık. Tarım Reform  Genel Müdürlüğünden kontroller istedik. Onların yaptıkları inceleme doğrultusunda bu güne kadar hiç konuşma yapmadık. Sadece bunlar netleştiğinde basın açıklaması yapma  gereği duyduk. Bunların hepsi belgeye dayalı. 55 milyon civarı bir borç var tespit edilen. Daha bunun artacağına inanıyoruz. İncelemeler devam ediyor. Şuanda aynı zamanda dış denetim yaptırıyoruz. Üreticilerimizin gönlü rahat olsun. Burada giden, kaybolan bir şey varsa onların hepsini bulup çıkaracağız. Devletin bize verdiği yetkiler doğrultusunda hukuki süreçteyiz. Dosyamız oldukça kabarık hiç gecikmeden anında işleri yürütüyoruz. Bu eski yönetim kurulundan üzerine atfedilen rakam olan  44 milyon 305 bin 7575 lirayı onlardan isteyeceğiz. Diğer tarafı da kendi kooperatifimizin kendi öz sermayesi ile karşılanacak. Çalıştığında burası iyi para kazanan bir yer. İyi bir yönetimin ve iyi bir çalışmanın bu işi götüreceğine inanıyoruz. Yönetim olarak ekip olarak gecemizi gündüzümüze katıyoruz ve bu işi gönüllü olarak yapıyoruz"dedi.
 

Editör: Haber Merkezi