ÇYDD'den Dünya Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü Açıklaması ÇYDD'den Dünya Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü Açıklaması

Başkan Eker, basın mensuplarının Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutladı ve açıklamalarda bulundu.

CHP Ödemiş İlçe Başkanı Eker yaptığı açıklamada şunlara yer verdi, “Gazetecilerimizin haklarını tanıyan ilk yasal düzenleme olan 212 sayılı kanunun 10 Ocak 1961'de Resmi Gazetede yayımlanmasından bu yana ülkemizde her yıl 10 Ocak tarihi Çalışan Gazeteciler Günü olarak kutlanıyor. 
İçinde bulunduğumuz şartlarda kutlamadan bahsetmek ne kadar doğru bilmiyorum. Ama yine de Ödemiş'teki basın emekçilerimiz sayesinde haber alma özgürlüğüne sahip olduğumuzu basınımızı yakından takip eden birisi olarak çok iyi biliyorum.
Ne yazık ki gazetecilik son yıllarda sürekli artan baskılar sebebiyle ülkemizde yapılması en zor mesleklerden biri haline gelmiştir. Öyle ki ülkemiz 2023 yılında basın özgürlüğü endeksinde 180 ülke arasında 165. sırada yer almıştır. Bir önceki yıla göre 16 sıra geriye düştüğünü düşünürsek ülkemizde basının ne kadar özgür olduğu daha da iyi anlaşılır. 
Havuz medyası olarak tabir edebileceğimiz medya kuruluşları halkın gerçek sorunlarından, ülkenin gerçek gündeminden uzakta sadece iktidarın değirmenine su taşıma göreviyle aslında ülkemize ve demokrasimize en büyük kötülüğü yapmaktadır.
Havuz medyasına, ana akım medyaya karşı yerel basınımız iyi ki var diyoruz. Ana akımda göremeyeceğimiz cesaretle yerel basınımız bizlere sadece gerçekleri yansıtıyor. 
Bir yandan her geçen gün baskıyı artıran Basın İlan Kurumu gibi yapılara rağmen yerel basınımız özveriyle halkımızı yaşadığımız çevreyle ilgili bilgilendirmeye çalışıyor. Kendilerine teşekkür ediyoruz. 
Gerçeklere dayanan, iftiradan uzak her türlü haber, yorum ve eleştirinin bizlere yol gösterici olduğunu biliyor bu anlamda yerel Basınımızın yerelde demokrasi için önemini bir kez daha vurguluyoruz. 
Tüm hemşehrilerimizi de ilçemizin güzide basın kuruluşlarını desteklemeye, haberlerini takip etmeye davet ediyoruz. 
Yasama, yürütme ve yargıdan sonra dördüncü güç olan basının baskı altında olması, bir diğer deyişle tek ses haline getirilmek istenmesi demokrasinin önündeki en büyük engellerdendir. Biz demokrasiye inananlar olarak basın özgürlüğüne yeniden kavuşacağımız bir geleceği inşa etme kararlılığından asla vazgeçmeyeceğiz. 
Gerçekleri halka duyurmaktan, yaşadıkları baskıya ve zulme rağmen doğruları araştırıp yazmaktan yorulmamış ve canları pahasına etik değerlerinden vazgeçmemiş Uğur Mumcu ve Abdi İpekçi gibi cesur yüreklerin izinden giden Gazetecilerimize selam olsun. 
Mesleğini etik ilkeler ışığında objektif, tarafsız şekilde sürdüren tüm basın emekçilerimizin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü bir kez daha kutlu olsun” dedi.
 

Editör: Tutku İç