Şu anki durumda demokrasi parti içinde vardır diyemeyiz. Seçim döneminde herkese görev veriliyor. Şurada, burada bildiri, broşür dağıtılacak deniyor. Parti sizi amele gibi kullanıyor. Sizin vekiliniz kim olsun diye sordular mı, belediye başkanınız kim olsun diye soruyorlar mı?“ dedi.

 Önceki dönem milletvekili Tacettin Bayır, Ödemiş İlçe Kongresi’nde parti içindeki değişim tartışmaları üzerine değerlendirmelerde bulundu.

BU SEÇİMDE TÜRKİYE CUMHURİYETİ İLE YARIŞTIK
Seçim süreci hakkında konuşan Bayır, “Bir seçimden çıktık, çok zor bir seçimdi. Biz AKP ile değil Türkiye Cumhuriyeti ile yarıştık. Bakanlar, milletvekilleri dışında valilik, kaymakamlık makamında oturanlar devletin bürokratı gibi orturmadılar. AKP’nin valisi, kaymakamı gibi çalıştılar” dedi.

CHP’Yİ BÖLMEYE ÇALIŞANLARA MÜSAADE ETMEYECEĞİZ
CHP’li Bayır yaptığı açıklamada “Herkesin kırmızı çizgisi vardır, benimki CHP’nin bütünlüğüdür. Son günlerde büyük bir kesim soruyor bana, ‘bizler AK Parti’yi deviremeyeceksek ne zaman devireceğiz’ diyorlar. Sabırsızlar, haksız değiller. CHP’liler olarak kritik bir dönemden geçiyoruz. Çok daha kritik dönemlerimiz oldu. ‘99’da ağlayarak evimize gittik. Sol olarak üçe parçalandık ve baraj altı kaldık. ‘99 krizi sonrasında yenilenmeye gittik. O sorunlu zamanlardan yenilenerek küllerimizden doğarak birçok konuda parti hukukunu gözterek aştık. Önemli olan CHP’nin bütünlüğüdür. CHP’yi böldürmeyeceğiz. Bu şekilde kafasında tasarım olanlar partiyi bölme hesabı yapıyor, buna müsaade etmeyeceğiz” dedi.

PARTİ İÇİ DEMOKRASİ ŞU AN YOK
Partinin başarılı olmasının yolunun ön seçim olduğunu söyleyen Bayır, “Uzunca yıllardır örgüt kapasitemizi kullanamadık. Düşük kapasite ile çalıştık. Onlara kendi vekillerini seçme şansını vermeyince gönüllü çalışmadılar. Partiyi ele geçiren oligarşik yapı yüzünden örgütte vekiller, belediye başkanları tepeden belirleyince parti siyasetini partililere, yurttaşlara taşıyamıyor. Şu anki durumda demokrasi parti içinde vardır diyemeyiz. Seçim döneminde herkese görev veriliyor. Şurada, burada bildiri, broşür dağıtılacak deniyor. Parti sizi amele gibi kullanıyor. Sizin vekiliniz kim olsun diye sordular mı, belediye başkanınız kim olsun diye soruyorlar mı? Vekili de belediye başkanını da hatta meclis üyelerini de siz seçmelisiniz. Beni adam yerine koymayacaksınız, önüme 28 kişilik liste getireceksiniz. CHP’nin Ankara’da kaç vekili var 14 mü? Seçtiğiniz 14… 4 partili olmayanı taşıdık, partiden ayrıldılar, CHP’nin vekil sayısı 10… Birinci sırlara İstanbul’da otranları arkadaşları koydular. Oturduğu yer İstanbul, İzmir’den birinci sıra adayları…. Ön seçim kesinlikle yapılmalıdır. 2018’de tüzük kurultayını yaptık. Tüzüğe tüm üyeli ön seçim kararını oyladık ve geçti. Ama birileri bu oylamayı iptal etti. İkinci oylamada merkez yoklamasını arkasını iliştirdiler” diye konuştu.

SAĞDAN GELEN DEVŞİRMELERLE BU PARTİ İKTİDAR OLAMAZ
Vekil listelerinde Atatürkçülükle alakası olmayan isimleri gördüğünü söyleyerek “Tüzük partinin anayasasıdır. Siz sol bir partiye üye olduğunuzu düşünüyorusunuz. Bir sabah uyanıyorsunuz genel merkez aday listesine bakıyorsunuz Atatürkçülükle, CHP ile alakası olmayanlar var. Ben yanlış partide miyim diye düşündüm. ‘Bu isimlerin listede ne işi var?’ dedim. CHP programında kendisini çok açık olarak solcu, Atatürkçü, aydınlanmacı olarak tanımlıyor. Sağdan gelen devşirmelerle bu parti iktidar olamaz. Konya’dan vekil çıkarıyorduk, onun yerine eski bakan, sağdan bir arkadaşı aldılar ve o arkadaş listede yer almayınca Kılıçdaorğlu’na oy vermedim dedi” şeklinde konuştu.

Editör: Tutku İç