CHP İzmir geçmiş dönem Milletvekili Tacettin Bayır, “kendileri milletvekili çıkarmak için bizi kullandı aslında. Yani gene fedakarlık Cumhuriyet Halk Partisi'nin kendi öz evlatlarına düştü” dedi. Bayır İYİ Parti’ye seçimlerde ilçe verilebileceği iddiası ile ilgili ise ‘Kiraz’ örneğini verdi.

KİRAZ’I İYİ PARTİ’YE VERMESEK KAZANMIŞTIK

Belediye seçimlerinde de ittifakı doğru bulmadığını belirten Bayır “Niye doğru bulmuyorum… Düşünün ki sizin Tire'de bir örgütünüz var. Cumhuriyet Halk Partisi örgütünüz var. Bayrak sağlıyor. Seçimlerde çalışıyor, sandığı bekliyor, her türlü fedakarlığı yapıyor. Ama siz kalkıyorsunuz,  kendi örgütüne emek veren insanlarına diyorsun ki ‘ya arkadaş siz bu dönemi bekleyin bakalım da ben buradan ittifak yaptığım İyi Parti'ye belediye başkan adaylığını vereceğim’ Bu doğru değil. Geçen sefer yapıldı zaten bu. Kiraz mesela… Yani kesin yüzde 100 kazanacağımız kendi adayımızı vermedik adaylığı. Adam gitti DSP'den aday oldu. DSP'den aday olmasına rağmen yüzde 41 oy aldı. Demek ki CHP'den aday olsaydı, orayı biz İYİ Parti'ye vermeseydik seçimi kesin almıştık” ifadelerini kullandı.

İTTİFAKTAN YARARLANAN TEK TARAF OLDU

Bayır açıklamasında “Cumhuriyet Halk Partisi üzerine düşen görevi yerine getirdi. Gerekli özveriyi de gösterdi. Zaten Türkiye'de ne zaman demokrasiye sıkışsak Cumhuriyet Halk Partisi bu konuda elini taşın altına koyuyor. Bu ittifak süreci de gösterdi ki çok şey verdik kendimizden. Ama onlar bize oy bile vermediler, bir şey artmadı bizim. Bu ittifak denilen şeyde karşılıklı menfaat çıkarları olması gerekiyor. Yani iki taraf da bir şey kazanması lazım. Oysa biz bu ittifak sürecinde gördük ki Cumhuriyet Halk Partisi'nin bir kazancı olmadı bu ittifakta. Tam tersine kaybı oldu. Ama öbür taraf ciddi şeyler kazandı yani. TBMM’ye 35 milletvekili soktular. Grup kurdular yani. Böyle baktığın zaman ittifaktan yararlanan tek taraf oldu. Sadece onlar. Ama biz bunun bir faydasını görmedik. Demek ki buradan bir ders çıkarmamız gerekiyor. Cumhuriyet Halk Partisi kendi özünden, kendi tabanından, sosyal demokrat Atatürkçü ve laik kesimin oyunu alabiliyor ama bu tarz ittifaklar oy kaybettiriyor. Yani örneğin ben bunu şöyle değerlendirelim. Belki oy vermemezlik yapmaz Cumhuriyet Halk Partili ama, sandığa gitme noktasında belki ikinci turda sandığa gidenin azalması veya gitmemesinin bir nedeni olarak bu ittifak olarak görülebilir” diye konuştu.

SAĞ TARAF KESİN OY VERMEDİ

İzmir’de DEVA, GELECEK, Demokrat Parti ve Saadet Partisi seçmenlerinin Abdüllatif Şener gibi CHP’ye oy vermeme ihtimalini de değerlendiren Bayır, “Elbette olabilir. Yani birçok ihtimal var. O da bir tanesi… İzmir'de bunu ölçebilmek çok kolay değil. İzmir'de zaten yüzde 60’ın üzerinde bir oyumuz var bizim. Dolayısıyla İzmir'den bunu anlamamız çok kolay olmaz. Belki kırsal kesim yani; Bergama'da Kınık, Kiraz, Menderes Havzası oradaki ilçelere bakarak bunu anlayabilirsin. Ama  kesin olan bir şey var.  Sağın özellikle cumhurbaşkanlığı seçiminde Kılıçdaroğlu'na oy vermediği kesin yani” ifadelerini kullandı.

YİNE FEDAKARLIK YAPAN CHP’LİLER OLDU

‘İttifakın tek kaybedeni CHP mi oldu?’ sorusuna da net bir yanıt veren Bayır, “Evet, yani kendileri milletvekili çıkarmak için bizi kullandı aslında. Yani gene fedakarlık Cumhuriyet Halk Partisi'nin kendi öz evlatlarına düştü. Yani biz dört tane ittifaktan milletvekilini İzmir'den TBMM’ye taşıyacağımıza, CHP'li dört arkadaşımızı da taşıyabildik.   Bunun farkında da değiller” dedi.

NE YAPARAK BORÇLARINI ÖDEDİLER?

İYİ Parti’nin ‘borcumuzu ödedik’ söylemlerine de tepki gösteren Bayır, “Örneğin İYİ Parti'nin meclise girmesini biz sağladık.  15 milletvekilinden bir tanesi de benim. Arada bir böyle bir konuşmaya girip ‘bizim size borcumuz yok, biz size borcumuzu ödedik diyorlar’ mesela. Ben merak ediyorum. Ne zaman ödediler o borcu acaba? Ne yaptılar da ödediler?” diye konuştu.

AK PARTİ VE MHP’Yİ DESTEKLEYEBİLİRLER

DEVA Partisi, Saadet Partisi, Demokrat Parti ve Gelecek Partisi’nin TBMM’de grup kuracağı iddiasını değerlendiren ve ‘birleşirlerse oylamalarda CHP’nin yanında yer alırlar mı?’ sorusuna yanıt veren Bayır, “sahada siyaset yapanlar bizim gibi değil. Yani biz ülke menfaatleri doğrultusunda   ülkenin çıkarları doğrultusunda hesap yapıyoruz. Onlar ise kendi çıkarları doğrultusunda bakıyor siyasete. Kendilerinin çıkarına olabilecek bir şeyi bir yasayı, bir kanunu eğer AKP ve MHP meclis gündemine getirir ve onlardan da destek isterse ‘bakın siz destek olursanız böyle bir şey olur’ falan derse onların da desteğini alabilirler” dedi.

DOĞRU DEĞERLENDİRME YAPAMAZLAR

İttifak ile seçime girilmesi durumunda ilçe kayıplarının olup olmayacağı yönündeki soruyu da değerlendiren Bayır, “Olabilir çünkü bu değerlendirmenin bir şeyi yok, terazisi yok. Kim tartacak bunu? Yani bir garantisi de yok. Bu anlamda  bunun çok iyi değerlendirilmesi lazım. Yani Ankara'da kişilerin bunu değerlendirebileceğine ben inanmıyorum. Doğru değerlendirme yapacaklarına inanıyorum” dedi.

Editör: Gülçin Kargaoğlu