CHP Ödemiş Belediye başkan aday adayı Seçkin Dabak yaklaşan mahalli seçimler öncesi Yerel Güç’te yayınlanan Seçimin Nabzı programında program müdürü Burcu Tunç’un sorularını yanıtladı ve Ödemiş’in sorunları hakkında konuştu.

BENİM TEK DERDİM ÖDEMİŞ’İN İYİLİĞİ, GÜZELLİĞİ

Eğer aday olursak ve halkımız bizi seçerse öncelikle çok dürüst bir yönetim olacak, şeffaf bir yönetim olacak bunu belirtmek isterim. Hukukun dışına çıkan adaletsiz bir davranış asla gerçekleşmeyecek. Paraya pula ihtiyacım yok bilsinler ki tek derdim Ödemiş’in iyiliği, güzelliği. Ben belediye gelirlerinin tasarrufu konusunda taviz vermem. Belediyenin gelirlerini gerekli yerlerde harcarım. Biz asla haktan, hukuktan, adaletten ayrılmayacağız. 

TARIMDA MARKALAŞACAĞIZ GELECEĞİ OLUŞTURACAĞIZ, TURİZMDE MARKALAŞACAĞIZ ÖDEMİŞ’İ DÜNYAYA DUYURACAĞIZ

Ödemiş‘i tüm dünyanın tanıdığı bir Ödemiş haline getirmek istiyorum. Aslında Ödemiş ile ilgili bir belgesel çalışması yaptık. Belgesel şu anda 8 ülkede 8 ayrı festivalde ödül aldı. Bunları geliştirerek Türkiye’ye ve dünyaya Ödemiş’i tanıtacağız. Bunu kesinlikle göreceksiniz. Tarımda markalaşacağız geleceği oluşturacağız, turizm de markalaşacağız Ödemiş’i dünyaya duyuracağız. Bunun için ne gerekiyorsa yapacağım. İnternet çıktığından beri dünya bir köy oldu. Peki, biz bunu niye fırsata çevirmiyoruz. Neden ilçemizi en doğru şekilde dünyaya tanıtamıyoruz.

KENTTE YAŞAYANLARIN REFAHI KIRSALIN ÇÖZÜLMESİNE BAĞLIDIR

Kentte yaşayanların refahı kırsalın çözülmesine bağlıdır. Kırsala sahip çıkacaksınız. Kırsal çözülürse kentli de huzursuz olur. Bu nedenle ben büyükşehir belediyesinden ivedilikle Ödemiş adına daha çok destek istiyorum. Ya bize iyi davranacaklar ya da bizi bırakacaklar biz il olacağız.Her beldenin kendine özgü sorunları ve doğal kaynakları var. Başka yerde bir fabrikanın açılması burada açılmaması kayıp değildir. Bu karşılaştırma doğru değildir. Ancak şehrin imkanları doğrultusunda o şehre uygun işlerin yapılması muhakkak zorunludur. Tarım ve hayvancılıkta 3 tür yetiştirme yolu var. Geleneksel, endüstriyel ve butik yetiştiricilik. Bizler artık endüstriyel üretime geçmek zorundayız. Ve ben bu konularda köylerde uzmanlar aracılığıyla eğitimler vereceğim.

BURASI DA BELEDİ-YE. YANİ BU BELDEDE YAŞAYANLARIN VATANI

Örnek verirsek Türkiye, Almanya,İtalya. Bunların sonundaki ye-ya ekleri Türklerin yaşadığı, Almanların yaşadığı yer anlamına gelmektedir. Burası da belediye. Yani bu beldede yaşayanların vatanı. Dolaysıyla hiç kimseyi ayırt etme gibi bir durumum olamaz.

SOSYAL BELEDİYECİLİĞİ ÇOK ÖNEMSİYORUM

Ödemiş’in pek çok sorunu var ama birkaç tanesi özellikle çok önemli. Çevre yolunun bir an evvel bitirilmesi gerekiyor. Sosyal belediyeciliği çok önemsiyorum. Her çocuğun mutlaka bir öğününü vereceğim. Ya sabah kahvaltısını vereceğim yada öğle yemeğini vereceğim. Özellikle ilkokul çocuklarına. Öğrencilere ulaşımda da kolaylık sağlayacağım.

HAZİNEDEN BEDELSİZ ORMAN YERİ TAHSİS EDECEĞİM VE ADI PATİ PARK OLACAK

 Bu dünya sadece insanlar için yaratılmadı. Bu ülkede hayvanların da hakları var. Fatma Şahin hanımefendinin cümlelerinden aktarma yapayım size Fatma Şahin diyor ki 2025 yılına kadar Büyükşehir belediyesine bağlı 25.000 nüfuslu olan yerlerin hepsinde hayvan bakım yerleri, ıslah yerleri, yaşam yerleri yapılmak zorunda. Bende bunu uygulayacağım. Hazineden bedelsiz orman yeri tahsis edeceğim ve adı PATİ PARK olacak. Şu anda özellikle başıboş sokak köpeklerinin çeteler halinde dolaşıp vatandaşı rahatsız ediyor olması önemli bir konu. Bu konunun üzerine de çalışacağız. Onlar için büyük ve doğal bir ortam ayıracağız. Veteriner hekimlerin yardımıyla onların kısırlaştırmasını yapacağız. Düzenli beslenmelerini sağlayacağız.
 
BENİM KADROMDA ÖYLE İSİMLER VAR Kİ ŞAŞIRACAKSINIZ

MEHMET TAŞLI, “kaybetme nedenim belediye başkanının taraf olması” MEHMET TAŞLI, “kaybetme nedenim belediye başkanının taraf olması”

Ödemiş’te sokakların darlığından ve fazla sayıda araç bulunmasından dolayı trafik sıkışıklıkları, yaya kaldırımlarının meşgul olması, yaya kaldırımlarının kalabalık olması ile geçilemeyecek durumda olması büyük sorunlar. Umurbey mahallesi, Türkmen mahallesi gibi mahallelerin imar durumunu değiştirmek istiyorum. En güzelini yapacağız, en iyisini yapacağız. Ödemişte yaşayan herkese şunu söylüyorum çalışmanın bir ibadet olduğuna herkesi inandıracağım. Benim işe girecek ne oğlum var, ne kızım var, ne kuzenim var, ne yakınım var, ne çevremde böyle bir insan var. Benim kimseye bir borcum yok. Kimseye bir vaadim yok.Liyakatlı olmayan hiç kimseyle çalışmam. Çalışmak istemeyenle de çalışmam. İşini ihmal edenle de çalışmam. İşine ihanet edenle de çalışmam. Benim kadromda öyle isimler var ki şaşıracaksınız. İsim vermeyeceğim. Her konuda uzmanlarla çalışacağım. Biz bu halimizle kendi kendimize yeten bir belediye olacağız. Büyükşehir’e sırtını çok yaslayan işte şu kaldırım senin bu kaldırım benim oraya o bakıyor, buraya bakıyor falan ben bu işlerden anlamam. Ya çözülecek ya çözülecek. Kırsaldan kente göç çok fazla çünkü üretici umduğunu bulamıyor. Ödemiş‘ten İl’e göçler var. İnsanları burada nasıl tutabiliriz sorusunun cevabı tarım konusuna daha çok önem verilmesiyle ilişkilidir. 

HACI MUSTAFA EFENDİDEN, SAYIN MEHMET ERİŞ’E KADAR ÖDEMİŞ’TE EMEĞİ GEÇMİŞ TÜM BELEDİYE BAŞKANLARINA TEŞEKKÜR EDERİM

Ödemiş belediyesinin kurulduğu tarih çok eski biliyorsunuz. 1800’lü yıllardan Hacı Mustafa Efendiden, Sayın Mehmet Eriş’e kadar Ödemiş’te emeği geçmiş bütün belediye başkanlarına teşekkür ederim.

Editör: Tutku İç